Celoživotní vzdělávání
Referát celoživotního vzdělávání
Mgr. Edita Lukášová
pravidelné | místnost | ||
---|---|---|---|
Pondělí | 08:00– | 5.14 | |
Středa | 08:00–14:00 | 5.14 |
Přihlašování do kurzů přes Portál CŽV
Pro přihlášení do všech kurzů je nutné použít Portál CŽV. Na tomto portále:
- vyberete si kurz a v jeho řádku stisknete tlačítko "Termíny"
- Zmáčknete tlačítko "Přihlásit"
- Jste-li v portále proprvé, zmáčnete tlačítko "Vytvořit účet", pokud jste již zaregistrování, zmáčknete tlačítko "Přihlásit se"
- Dále postupujete podle pokynů systému.
Přehled kurzů
A — J
Autogenní trénink – první stupeň
Seminář je zaměřený na osvojení si základního stupně autogenního tréninku (AT) a bude mít několik výukových úrovní. Účastníci budou nejdříve seznámeni s definicí AT, jeho historickými kořeny a s kontextem vzniku metody.
Více informací v přiloženém souboru
Autogenní trénink II
Termín: 25. – 26. 6. 2021
Vyšší stupeň autogenního tréninku je zaměřený na imaginačně – meditační cvičení, která mají ozdravný a sebepoznávací potenciál ve smyslu rozšiřování a prohlubování vědomí. Seminář je proto zaměřený na osvojení si tohoto vyššího stupně autogenního tréninku. Seminář je rozdělen do dvou částí, z nichž první bude tvořit výklad metodiky a druhá se zaměří na praktický nácvik jednotlivých kroků. Kurz je vhodný pro absolventy základního stupně autogenního tréninku.
Více informací v přiloženém souboru
Autogenní trénink pro sociální pracovníky jako prevence syndromu vyhoření
Seminář je zaměřený na osvojení si základního stupně autogenního tréninku (AT) a bude mít několik výukových úrovní. Účastníci budou nejdříve seznámeni s definicí AT, jeho historickými kořeny a s kontextem vzniku metody.
Více informací v přiloženém souboru
Doplňující kurz teologie
Cílem kurzu je umožnit doplňující studium vybraných teologicky zaměřených předmětů, jež jsou součástí výuky akreditovaného studijního programu Teologie.
Více informací v přiloženém souboru
Empatická laboratoř
Termín: 18. – 19. 6. 2021
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést hlubší orientaci v oblasti psychosomatiky a nabídnout jim praktické metody a nástroje jak pracovat s psychosomatickými pacienty/klienty. Cílem semináře je rozvoj empatie, tedy schopnosti vcítit se do pocitu druhé osoby, což se považuje za součást emoční inteligence.
Více informací v přiloženém souboru (pro sociální pracovníky)
Formace formátorů a představených
Program je určen formátorům a představeným řeholních společenství a je rozdělen do tří samostatných kurzů:
Termín | Název kurzu | |
26. – 27. 6. 2020 | Prevence a řešení konfliktů (P. Peter Egýd Tavel OP) | |
29. – 30. 1. 2021 | Autorita: krize autority, poslušnost, komunikace, manipulace (P. Lukáš Endelmann) | |
Zrušeno, nový termín v jednání | Formační doprovázení, povolání, kritéria, požadavky (P. Ludger Ägidius Schulte OFMCap). |
Více informací v přiloženém souboru
Hypnóza
Seminář je určen odborníkům z pomáhajících profesí a jeho cílem je představit metodu hypnózy jako metodu psychohygieny, prevence psychosomatických obtíží, stresu a jako prostředek relaxace. Seminář bude zahrnovat ukázku a nácviky navození hypnotického stavu, vlastní sebezkušenost. Účastníci budou také seznámeni s teoretickými základy, historickými kořeny hypnózy a poznatky o její účinnosti.
Více informací v přiloženém souboru
Jacobsonova progresivní svalová relaxace
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést hlubší orientaci v oblasti psychosomatiky a nabídnout jim praktické metody a nástroje jak pracovat s psychosomatickými pacienty/klienty.
Více informací v přiloženém souboru a letáčku
K — N
Katecheze Dobrého pastýře
Kurz je určen studentům bakalářských, magisterských či doktorských studijních programů Katolické teologie, Učitelství náboženství se zaměřením na vzdělávání a Katechetika, Sociální pedagogika a dalším zájemcům z řad kněží, katechetů, učitelů náboženství a dalších pedagogů. Cílem kurzu celoživotního vzdělávání je seznámení se a uvedení do teologické a pedagogické koncepce Katecheze Dobrého pastýře. Rozvoj potřebných kompetencí pro realizaci katechezí.
Více informací v přiloženém souboru
Katecheze Dobrého pastýře 2
Kurz navazuje na předchozí Katecheze Dobrého Pastýře pro děti ve věku 3 – 6 let s cílem připravit účastníky na pokračování v katechezi s dětmi ve věku 6 – 9 let. V jednotlivých tematických blocích budou účastníci uvedeni do základních potřeb dětí v tomto věku, zejména do touhy porozumět tajemství času a řešení otázky dobra a zla (spravedlivého jednání). Celý program vyústí do modelu přípravy ke svatému přijímání a svátosti smíření. Bonusem programu bude stručné představení modelu výuky náboženství ve školním prostředí.
Více informací v přiloženém souboru
Komunikace nemocničního kaplana s pacienty se specifickými potřebami
Program byl vytvořen členy Rady pro zdravotnictví ČBK a Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice (dále jen „KANK“). Program navazuje na kurz CŽV Nemocniční kaplan a rozvíjí některé specifické znalosti. Proto je konán na CMTF UP; na výuce se podílí akademičtí pracovníci Filozofické fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP Olomouc.
Více informací v přiloženém souboru
Komunikace pro ty, kteří chtějí pomáhat – psychosomatický koncept
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést hlubší orientaci v oblasti psychosomatiky a nabídnout jim praktické metody a nástroje jak pracovat s psychosomatickými pacienty/klienty.
Více informací v přiloženém souboru
Kurz duchovního doprovázení
Formace duchovně doprovázejících. Kurzu se účastní řeholníci, kněží i laici, kteří se angažují v oblasti duchovního doprovázení anebo se na tuto službu připravují.
Z důvodu epidemiologických opatření proběhne kurz online. Přijímáme nové zájemce (přihlášení je možné do 22. 10. 2020)!
Více informací v přiloženém souboru ZDE, nebo
na http://doprovazeni.cz/kurs_duchovniho_doprovazeni_2020-2021
Přihláška do praktické části Kurzu duchovního doprovázení
Master of Public Policy in Education Policy and Community Engagement
Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF) a projekt ROMSPIDO nabízí mezinárodně uznávaný kurz Master of Public Policy in Education Policy and Community Engagement (MPP) zakončený obhajobou závěrečné práce a ziskem mezinárodně uznávaného titulu "MPP" uváděného za jménem.
Více informací
Nemocniční kaplan
Kurz celoživotního vzdělávání Nemocniční kaplan byl vytvořen členy Rady pro zdravotnictví České biskupské konference a Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice a projednán s pracovníky Ministerstva zdravotnictví ČR a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů. Odpovídá požadavkům Ministerstva zdravotnictví ČR formulovaným v Metodickém pokynu o duchovní péči v lůžkových zařízeních poskytovatelů zdravotní péče zn. MZDRX00XQH4 z dubna 2017.
Vysvětlení ke změná kurzu:
Původně jsme plánovali začít kurz Nemocniční kaplan v září 2020, ale vzhledem k šíření onemocnění COVID 19 a jeho dopadu na zdravotnické pracovníky, především lektory kurzu, jsme jeho konání odložili na začátek r. 2021 a s ohledem na další vývoj znovu odložili na podzim r. 2021. S ohledem na okolnosti uděláme maximum pro jeho otevření.
Děkujeme za pochopení.
Viz též https://kaplan-nemocnice.cz/kurz-nemocnicni-kaplan-na-cmtf-up-v-olomouci-unor-2021/.
P
Párové doprovázení manželů
Kurz je určen manželským párům, které žijí v křesťanském manželství již 10 - 15 let a mají dobré komunikační schopnosti. Páry budou školeny v párové komunikaci se zaměřením na doprovázení mladých manželských párů. Zájemci budou ke studiu doporučováni farnostmi, diecézními centry pro rodinu a dalšími církevními organizacemi nebo kompetentními jednotlivci.
Více informací v přiloženém souboru
Praktické nácviky práce s klientem
Kurz je určen pro studenty i zájemce z řad sociálních pracovníků, kteří chtějí více porozumět svému prožívání a vnímání okolního světa. Tyto zkušenosti a získané kompetence mohou poté uplatnit v osobním nebo profesním životě.
Více informací v přiloženém souboru
Propedeutický kurz pro teologický konvikt
Cílem kurzu je intelektuální formace budoucích studentů teologické fakulty, je určen především pro kandidáty kněžství.
Více informací v přiloženém souboru
Přehled psychosomatických syndromů a principy diagnostického rozhovoru
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést základní orientaci v oblasti psychosomatiky.
Více informací v přiloženém souboru
Psychologie osobnosti a práce s klientem nejen pro formátory
Práce s lidmi v duchovním prostředí, její aspekty.
Kurzu se účastní především formátoři nebo lidé, kteří se nějakým způsobem podílejí na formování řeholníků, popřípadě se na tuto službu připravují. Mohou to být také kněží, kteří chtějí pracovat lépe se svými farníky.
Více informací v přiloženém souboru
Psychosociální rizikové a ochranné faktory a resilience. Nástroje pro zjišťování vztahového stylu, stresorů v dětství a v dalším průběhu života
Účastník získá přehled o psychosociálních rizikových faktorech spolupůsobících při vzniku a udržování psychosomatických syndromů a také o ochranných faktorech. Součástí semináře bude představení nástrojů na zjišťování stylu vztahového chování v interpersonálních vztazích, na zjišťování traumatizace v dětství a stresorů v průběhu života, s praktickými implikacemi pro praxi.
Více informací v přiloženém souboru
Psychosomatická péče v ČR v praxi
Cílem tohoto semináře je představit sociálním pracovníkům téma psychosomatických onemocnění vznikajících ze stresu a jakým způsobem se v našem zdravotnickém systému pracuje s takovými klienty. Sociální pracovník tak může z těchto informací čerpat sám pro sebe, a zejména při doporučeních pro své klienty, kteří trpí psychosomatickým onemocněním. Získá informaci, na která pracoviště se mohou obrátit. Prostřednictvím kazuistik se účastníci seznámí s nejčastějšími psychosomatickými poruchami, jejich příčinami a možnostmi léčby.
Více informací v přiloženém souboru
Psychosomatika I
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést hlubší orientaci v oblasti psychosomatiky a nabídnout jim praktické metody a nástroje jak pracovat s psychosomatickými pacienty/klienty.
Více informací v přiloženém souboru a letáčku
V nadcházejícím semestru se další cyklus nebude otevírat.
Psychosomatika II
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést hlubší orientaci v oblasti psychosomatiky a nabídnout jim praktické metody a nástroje jak pracovat s psychosomatickými pacienty/klienty.
Více informací v přiloženém souboru a letáčku
Nový cyklus úspěšného kurzu se rozeběhne v říjnu 2019. Bližší informace o plánovaných kurzech a termínech:
25. — 26. 10. 2019 | Jacobsonova progresivní svalová relaxace prof. MUDr. Jozef Hašto, Ph.D. |
8. — 9. 11. 2019 | Komunikace pro ty, kteří chtějí pomáhat – psychosomatický kontext MUDr. Radkin Honzák, CSc. |
13. — 14. 12. 2019 | Psychotraumatologický pohled na vznik a léčbu psychických a psychosomatických obtíží Mgr. Hana Vojtová |
24. — 25. 1. 2020 | Hypnóza prof. MUDr. Jozef Hašto, Ph.D. |
13 — 14. 11. 2020 | Empatická laboratoř prof. MUDr. Jozef Hašto, Ph.D. |
Psychosomatika III
Pro zájemce o téma psychosomatika plánujeme nová témata v kurzu Psychosomatika III, který se rozeběhne v letním semestru v akademickém roce 2019/2020.
Více informací v přiloženém souboru
Psychosomatika z klinického pohledu, terapeutické implikace
Cílem tohoto semináře je představit téma psychosomatických onemocnění vznikajících ze stresu a jakým způsobem se v našem zdravotnickém systému pracuje s takovými klienty. Důraz bude kladen na psychosomatické poruchy a onemocnění v důsledku působení stresu a možnosti léčby stresových poruch z psychosomatického pohledu. Celkový vhled do problematiky bude doplněn informacemi o psychosomatické léčbě a pracovištích v ČR. Otevřeme téma psychosomatiky z pohledu psychoterapeutických škol (více bude zmíněna daseinsanalýza, které se lektor věnuje). Účastníkům budou představeny také kazuistiky.
Více informací v přiloženém souboru
Psychotraumatologický pohled na práci s klientem
Cílem semináře je představit psychotraumatologický náhled na vznik a projevy prožitého traumatu a jeho dopady na fungování člověka během celého jeho života. Zejména se budeme věnovat traumatizaci v dětství a tomu, jakým způsobem ovlivňuje tělesné zdraví a jak se podílí na později vzniklých sociálních a behaviorálních problémech v dospělosti.
Více informací v přiloženém souboru
Psychotraumatologický pohled na vznik a léčbu psychických a psychosomatických obtíží
Cílem semináře je představit psychotraumatologický náhled na psychoterapii. Zejména se budeme věnovat traumatizaci v dětství a vztahové vazbě. Porozumění traumatu jako základnímu etiopatogenetickému faktoru dává terapeutovi možnost smysluplně konceptualizovat případ, plánovat terapii a vybírat účinné terapeutické nástroje.
Více informací v přiloženém souboru
R — Z
Rodinná politika v praxi
Kurz poskytuje přehled o současném stavu rodin v České republice a možnostech ocenění jejich výchovně-vzdělávací práce na úrovni státní a komunální rodinné politiky. Nabízí důležité informace pro tvorbu koncepcí rodinné politiky v krajích a městech. Představuje prakticky náplň práce referentů rodinné politiky. Kurz je vhodný pro ty, kteří se zabývají nebo chtějí zabývat komunální rodinnou politikou z pohledu referentské nebo politické.
Rozvoj kompetencí pedagogických pracovníků pro praxi
Kurz je určen studentům bakalářských, magisterských či doktorských studijních programů Speciální pedagogika a Sociální pedagogika, případně i dalších studijních oborů jako je např. Katolická teologie. Cílem kurzu CŽV je rozvoj potřebných kompetencí pro výkon pedagogické profese.
Více informací v přiloženém souboru
Snový život jako teoretické východisko psychosomatiky
Termín: 30. – 31.10.2020 kurz se v daném termínu neuskuteční, nový termín je v jednání.
Snový život je podobně jako život v bdění součástí našeho pobytu, bytí-ve-světě. Mnohé sny jsou tak určující, že jim podřizujeme bdělý život. Snový život a jeho daseinsanalytický výklad je teoretickým východiskem k porozumění psychosomatické otázce. Praktické seznámení s výkladem snů, prezentace metody vyrozumívání, tělesného snového života, použití v běžném životě i terapii.“
Více informací v přiloženém souboru
Učitelství náboženství pro základní školy
Termín: kurz se zahájí v říjnu 2020
Program rozšiřuje kvalifikaci absolventům učitelství nebo sociálních věd v magisterském stupni o aprobaci k výuce náboženství na ZŠ. Absolvent získá potřebné znalosti a dovednosti v oblasti pedagogických a teologických disciplín nezbytných pro výuku náboženství. Program je realizován ve spolupráci s Diecézním katechetickým centrem Biskupství brněnského. První ročník probíhá v Brně, druhý a třetí ročník na CMTF Univerzity Palackého v Olomouci.
Úvod do psychosomatiky na psychodynamických základech
Kurz je určen pro odborníky v oblasti péče o zdraví (tělesné, psychické, duchovní) a má jim přinést základní orientaci v oblasti psychosomatiky.
Více informací v přiloženém souboru 1, přiloženém souboru 2 a letáčku
Večerní studium spirituality I
Termín: každé úterý večer 13. 10. 2020 – 15. 12. 2020 od 17.35 v aule CMTF UP, Univerzitní 22 (2. nadzemní podlaží)
Kurz nabízí zájemcům z řad veřejnosti, kteří se profesionálně nezabývají teologií, poznání vztahu mezi duchovním životem, lidskou a spirituální zkušeností a teologií. Rovněž je zaměřen na studenty neteologických oborů na CMTF UP a na UP, kteří se chtějí blíže seznámit s křesťanskou spiritualitou. Pomáhá vytvořit si kritéria pro rozlišování, sebeformaci a prohloubení praxe duchovního života.
Více informací v přiloženém souboru a na plakátu
Večerní studium spirituality II
Kurz nabízí zájemcům z řad veřejnosti, kteří se profesionálně nezabývají teologií, poznání vztahu mezi duchovním životem, lidskou a spirituální zkušeností a teologií. Rovněž je zaměřen na studenty neteologických oborů na CMTF UP a na UP, kteří se chtějí blíže seznámit s křesťanskou spiritualitou. Pomáhá vytvořit si kritéria pro rozlišování, sebeformaci a prohloubení praxe duchovního života.
Více informací: | |
na plakátu | ![]() |
a v přiloženém souboru ZDE |
Výchova ke stabilitě vztahů
Cílem kurzu je poskytnout pedagogickým pracovníkům, vychovatelům a zainteresované veřejnosti témata dotýkající se speciálně výchovy ke stabilnímu soužití. V Česku je 76% rodinných soužití na bázi úplných rodin a z nich je 88% založeno na manželství. Ze statistik rozvodovosti a ze sledovatelných trendů single a mingle lze usoudit, že mladí nejsou připraveni na jednu z nejdůležitějších a mnoho let trvající oblast svého života - partnerské vztahy. Umění láskyplných vztahů, které jsou základem spokojenosti obou manželů je třeba se učit. Teprve stabilní vztah je východiskem pro založení šťastného domova pro šťastné děti. Kurz je určen pro pedagogické pracovníky, vychovatele, katechety, studenty pedagogických oborů. Poskytne znalosti a podporu postojů díky propojení etiky, biologických a psychosociálních aspektů manželství a rodičovství a zdravotních aspektů intimního života.
Více informací v přiloženém souboru
Vzdělávací sebezkušenostní skupina pro formátory řeholníků
Práce s lidmi v duchovním prostředí, její aspekty.
Kurzu se účastní především formátoři nebo lidé, kteří se nějakým způsobem podílejí na formování řeholníků, popřípadě se na tuto službu připravují. Mohou to být také kněží, kteří chtějí pracovat lépe se svými farníky.
Více informací v přiloženém souboru
Zážitková pedagogika a její využití při výuce angličtiny a ostatních jazyků
Termín: 26. 3. 2020
Zážitková pedagogika a její využití při výuce angličtiny a ostatních jazyků je určena pro učitele základních a středních škol, především učitele cizích jazyků, kteří by zážitkovou pedagogiku aplikovali v rámci svého školního vzdělávacího programu. Hlavním cílem je poskytnout účastníkům obecné teoretické základy, jasné rady a doporučení, praktické příklady a inspiraci pro ty, kteří by se rádi vydali se svými studenty náročnou, ale opravdu obohacující cestou využívající zážitkového učení pro výuku angličtiny a dalších jazyků.“
Lektorem kurzu je Broňa Sobotka, kurz má akreditaci MPSV.