Rektor ocenil vědce a studenty z teologické fakulty

Středa 15. únor 2023, 11:07 – Text: Lenka Peřinová

Rektor Martin Procházka osobně ocenil autory odborných publikací z řad akademiků a studenty za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2022. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v úterý 14. února v aule Pedagogické fakulty.

Čestná uznání za odbornou knihu publikovanou v letech 2021 a 2022 získalo 10 akademiků z Cyrilometodějské teologické fakulty. Cenu rektora UP za nejlepší vědeckou práci obdrželi dva studenti – obě diplomové práce porota ocenila symbolickou zlatou medailí.

Čestné uznání rektora za odbornou knihu:

Mgr. Veronika Černušková, Ph.D.

Klement Alexandrijský, Výpisky z Theodota

Doktorka Veronika Černušková pracuje na katedře biblických věd cyrilometodějské teologické fakulty. Kniha obsahuje překlad a komentář textu, který pořídil koncem 2. století patristický autor Klement Alexandrijský. Jde o jeho nedokončený kontrakomentář k biblické exegezi gnostických autorů.

Mgr. Pavel Dudzik, Ph.D.

Kyrillos z Jeruzaléma, Katecheze I

Kniha vznikla v rámci působení autora v Centru pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při cyrilometodějské teologické fakultě. Přináší český překlad první části předkřestních katechezí Kyrilla z Jeruzaléma, biskupa druhé poloviny 4. století. Jedná se o nejstarší řecky dochované přípravy na křest, přednesené v Chrámě Božího hrobu v Jeruzalémě.

PhDr. Markéta Grill Janatová, doc., PhDr. Jitka Jonová, Th.D.

Liturgický textil a způsoby jeho prezentace

Oceněná kniha je první samostatnou publikací, která se věnuje rozmanitým aspektům problematiky vystavování liturgických oděvů. Pokud má jejich prezentace přiblížit původní kultovní funkci, není možné opomenout původní způsoby a zásady jejich oblékání.

ThLic. Jan Polák, Ph.D.

Krása na prodej? Historické, antropologické a etické aspekty estetické chirurgie

Doktor Jan Polák přednáší na cyrilometodějské teologické fakultě. Oceněná studie eticky zhodnocuje estetické chirurgické zákroky a snaží se načrtnout základní orientační linie pro poradenskou praxi. Je určena pro ty, kteří zvažují nějaký typ estetické operace nebo pro zdravotnické profesionály.

doc. Robert Svatoň, Th.D.

Za církev obnovenou a ekumenickou: Jednota křesťanů v učení katolické církve po 2. vatikánském koncilu

Autor se věnuje výuce dogmatické a ekumenické teologie. Monografie je příspěvkem k bádání v otázce recepce nauky 2. vatikánského koncilu o ekumenismu od skončení všeobecného sněmu až do dnešních dnů.

prof. Damián Němec

Annotated Legal Documents on Islam in Europe, Czech Republic

Profesor Damián Němec se zaměřuje na církevní a konfesní právo. Jeho svazek komentovaných právních dokumentů o islámu v Evropě pokrývá Českou republiku a sestává z komentovaného souboru právních dokumentů ovlivňujících postavení islámu a muslimů.

PhDr. Ivana Olecká, Ph.D.; PhDr. Jiří Pospíšil, Ph.D.

Substance abuse in the czech population: reflections on threats, their value context and possibilities of social prevention

Doktorka Ivana Olecká a proděkan Jiří Pospíšil působí na cyrilometodějské teologické fakultě. Monografie prezentuje výsledky česko-slovenského výzkumného šetření, jež analyzoval postoje k abúzu návykových látek a reflexi ohrožení látkami v oblasti zdraví, rodiny, ekonomiky a komunity. Nabízí rovněž návrhy forem prevence a intervence.

PhDr. Gabriela Šarníková, PhD.

Dějiny filozofie výchovy

Monografie Gabriely Šarníkové z katedry křesťanské výchovy cyrilometodějské teologické fakulty se zaměřuje na historický přehled filozoficko-pedagogických koncepcí od starověku po současnost.

Ceny rektora pro studenty:

Cena rektora UP za nejlepší vědeckou nebo uměleckou práci studujících bakalářských, nav. magisterských a magisterských studijních programů za rok 2022 převzali dva studenti teologické fakulty – Tomáš Havelec a Josef Janoušek. Se svými pracemi se oba umístili na prvním místě.

JUDr. Mgr. Tomáš Havelec

Mgr. práce: Stát, církev a otázka eutanazie v České republice

Práce se zabývá eutanazií a asistovanou sebevraždou. Definuje dané pojmy, shrnuje současnou českou lidskoprávní nauku o právu na život a souvisejících lidských právech i občansko a trestněprávní souvislosti. V práci jsou detailně, nad rámec dostupné literatury, rozebrány dosavadní pokusy o uzákonění eutanazie a asistované sebevraždy v ČR. Popsán je i postoj katolické církve k eutanazii a asistované sebevraždě a její role v tuzemské debatě o daném tématu.

Autor je advokátním koncipientem v AK specializující se na trestní právo. Ve svém volném čase se věnuje například zájmovému studiu dalších oborů souvisejících s jeho profesním zaměřením (např. bioetiky), četbě knih či individuálnímu sportu.

Ing. Josef Janoušek

Mgr. práce: Mučednictví u služebníků Božích Jana Buly a Václava Drboly

Diplomová práce pojednává o mučednictví kněží brněnské diecéze Jana Buly a Václava Drboly. Analyzuje problematiku z kanonicko-právního pohledu a podrobně zkoumá u kněží materiální a formální mučednictví a pověst mučednictví. Tvrzení a závěry vycházejí z nashromážděného důkazního materiálu, jenž je ve velké míře obsažen v souhrnném dokumentu římské fáze kanonizačního procesu, který se nazývá Positio.

Autor si ve volném čase rád přečte knihu z oblasti historie nebo hagiografie. Aktuálně ho nejvíce zajímají životní osudy lidí, kteří jsou spjati s osobami perzekuovanými v době minulého režimu.

INFOBOX:

Rektor ocenil 19 studentských vědeckých a uměleckých prací a 5 sportovců. Čestná uznání za odbornou knihu publikovanou v letech 2021 a 2022 obdrželo 44 autorů z řad akademické obce.

Ceny a čestná uznání uděluje rektor UP ve snaze zvýšit prestiž vědecké práce na olomoucké univerzitě. Produkce členů akademické obce podle něj svědčí o rozsahu bádání na fakultách a dalších pracovištích.

Více o slavnostním ceremoniálu zde: https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/rektor-up-ocenil-akademicke-prace-knihy-i-sportovni-vykony/