Klára Maliňáková: Lidé, kteří byli v dětství traumatizováni, mají v dospělosti tendenci být spirituální, ale mimo církev

Středa 17. květen 2023, 13:07 – Text: Lenka Peřinová

PODCAST č. 8

• Co znamená pojem spiritualita?
  • Jak souvisí naše fyziologické nastavení s tím, jakým způsobem spiritualitu prožíváme?
  • Existuje gen na spiritualitu?
  • Co si představit pod emocionálním obrazem Boha a jak tento obraz vzniká?
  • Jak si stojí Česká republika v průzkumech týkajících se náboženství?

Odpovědi na tyto (a další) otázky poskytne posluchačům 8. díl podcastu z cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI. Představí se v něm molekulární bioložka, psychoterapeutka a pedagožka Klára Maliňáková. Ve výzkumu se zaměřuje zejména na oblast spirituality a zdraví, vysokou citlivost a prožívání hanby a viny. Věnuje se také psychoterapeutické práci a duchovnímu doprovázení.

Tématem rozhovoru je spiritualita a náboženství – hostka mluví také o tom, jak jsou na tom Češi s náboženským vyznáním, o počtech věřících a o tom, jakou roli hraje prostředí při výchově dítěte a jeho vztahu ke spiritualitě.

Poslouchejte zde:

Spotify: https://shorturl.at/owB14

Apple: https://apple.co/3oSkxeX

Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP. V podcastech postupně představí akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost. Mluvit budou o řadě zajímavých témat: empatie, stres, psychoterapie, smrt, duchovní provázení, šikana, traumata apod. S hostem diskutoval podcaster Martin Bergman. Tématem dalšího dílu bude projekt FAST – rodina a škola, jako host vystoupí Mgr. Richard Kořínek.

Mgr. Klára Maliňáková

Vystudovala obor Molekulární biologie a genetika na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Spolupráci s OUSHI zahájila v roce 2015, kdy nastoupila jako doktorandka oboru Sociální a spirituální determinanty zdraví. Toto PhD studium souběžně v rámci double degree programu ukončila i na University Medical Centrum Groningen. Na Cyrilometodějské teologické fakultě UP (CMTF UP) zároveň působí jako pracovník (od r. 2015 vědecký, od r. 2017 akademický).

V rámci své výzkumné činnosti se zaměřuje zejména na oblast spirituality a zdraví, vysokou citlivost a prožívání hanby a viny. Kromě výzkumné a pedagogické činnosti se věnuje také psychoterapeutické práci a duchovnímu doprovázení (od r. 2016 se podílí na organizaci Kurzu duchovního doprovázení, který probíhá na CMTF UP v rámci programu Celoživotního vzdělávání).

Všechny podcasty: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty/