Katolická teologie
Program je realizován ve 3 specializacích:
- Biblická teologie (zaměřena na studium Starého zákona nebo Nového zákona)
- Praktická teologie (zaměřena na studium pastorální teologie, spirituální teologie, studium křesťanského Východu, ekumenismus a mezináboženský dialog, katechetiku, církevní dějiny nebo církevní právo)
- Systematická teologie a křesťanská filozofie (zaměřena na studium křesťanské filozofie, patrologie, dogmatické teologie, morální teologie, fundamentální teologie nebo liturgické teologie)
Charakteristika programu
Doktorský studijní program Katolická teologie je zaměřen na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti teologie. Předmětem studia je specifické rozvíjení vědeckého poznání, výzkumu a vývoje v této vědní oblasti a oblastech souvisejících, promýšlení aktuálních výzev současného světa a nově kladených otázek v perspektivě dialogu s lidmi nejrůznějších kultur a hodnotového zaměření.
Specializace Biblická teologie se specificky zaměřuje na hlubší pronikání do křesťanského zjevení na základě biblických knih Starého a Nového zákona a toho, co je s tímto poselstvím spojeno; to zahrnuje systematické vysvětlení pravd křesťanského zjevení, zvažování nových otázek s nimi spojených a jejich předkládání lidem žijícím v různých kulturách.
Specializace Praktická teologie se specificky zaměřuje na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti pastorální teologie, církevního práva, církevních dějin, katechetiky, spirituální teologie, ekumenické teologie, mezináboženského dialogu a studia křesťanského Východu.
Specializace Systematická teologie a křesťanská filozofie se specificky zaměřuje na systematickou reflexi křesťanského zjevení, jeho pramenů a aplikací v různých oblastech teologie i praxe (fundamentální teologie, dogmatická teologie, morální teologie, liturgická teologie, patrologie a křesťanská filozofie).
Profil a uplatnění absolventa
Znalosti, dovednosti a způsobilosti absolventa jsou dány kvalifikačním rámcem pro doktorské studium katolické teologie, jak je vymezuje apoštolská konstituce papeže Františka Veritatis gaudium (2018), a podléhají kontrole ze strany Agentury pro hodnocení a prohloubení kvality církevních univerzit a fakult (AVEPRO) se sídlem v Římě.
Absolvent prokazuje schopnosti a znalosti vědecké práce v oboru teologie ve třech ukazatelích:
- porozumění systému specializací a výzkumným problémům na pomezí vícero oborů katolické teologie;
- schopnost rozvíjet a vyhodnocovat koncepty, teorie a metody jednotlivých specializací s ohledem na jejich vlastní vymezení a zároveň jejich zařazení do širší oblasti katolické teologie;
- způsobilost získávat nové odborné znalosti k vlastní tvůrčí činností v dané specializaci a ovlivňovat podmínky a souvislosti vzdělávání ostatních v dané specializaci s přesahem na celý obor katolické teologie alespoň v jednom cizím jazyce.
Ve výsledku je absolvent schopen navrhovat teoretické koncepce výzkumu a aplikací v dané specializaci se zřetelem na požadavek utváření teologické syntézy. Díky kanonickému charakteru studia (kvalifikační rámec dle Veritatis gaudium a evaluace AVEPRO) může absolvent najít uplatnění na akademických, výzkumných, správních či pastoračních pozicích v rámci celé katolické církve (zpravidla bez nutnosti nostrifikace). Dále získává způsobilost podílet se na základním i aplikovaném výzkumu ve všech typech akademických pracovišť a vysokých školách v oblasti teologie a příbuzných oborů, vyučovat na středních školách, působit v diakonických zařízeních, v liturgických komisích, v oblasti katechetické formace, v orgánech státní správy a v neziskových organizacích. Absolventi studia se mohou uplatnit také v akademické sféře a mohou pedagogicky působit na vysokoškolských pracovištích v ČR i v zahraničí.
Tvorba studijních plánů
Každý student sestavuje pod vedením svého školitele Individuální studijní plán. Ten se skládá ze čtyř pilířů: doktorandského semináře (práce pod vedením školitele), semináře specializace, specializačních předmětů a dalších povinných a volitelných předmětů.
Studijní povinnosti
Doktorand musí během studia:
- získat 240 kreditů podle Individuálního studijního plánu určeného školitelem a schváleného oborovou radou,
- složit komisionální zkoušku z živého jazyka (volba z následujících světových jazyků: angličtina, němčina, francouzština, ev. italština) nebo jinak prokázat jazykovou vybavenost (povinný předmět Cizí jazyk),
- absolvovat část studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo účastnit se na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo mít jinou formu přímé účasti na mezinárodní spolupráci (povinný předmět Zahraniční studijní pobyt),
- zpracovat 8 témat jako přípravu ke státní doktorské zkoušce (témata se nesmí krýt s obsahem disertační práce),
- vypracovat a obhájit licenciátní práci,
- absolvovat státní doktorskou zkoušku,
- samostatně napsat dizertační práci v rozsahu alespoň 120 stran, ve které prokáže svou vědeckou schopnost řešit problém a řešení prezentovat; disertační práce musí obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění (student je povinen při odevzdání Přihlášky k obhajobě disertační práce nebo nejpozději před samotnou obhajobou předložit na příslušné oddělení fakulty uveřejněné části disertační práce nebo alespoň potvrzení o přijetí těchto výsledků k uveřejnění po schvalovacím lektorském procesu – po uveřejnění práce je pak povinen odevzdat také její vydání),
- absolvovat prediskusi disertační práce (povinný předmět Prediskuse disertační práce),
- obhájit dizertační práci.
Specializace a kontaktní osoby
BIBLICKÁ TEOLOGIE
V rámci specializace se lze zaměřit na:
- Starý zákon
- Nový zákon
PRAKTICKÁ TEOLOGIE
V rámci specializace se lze zaměřit na:
- pastorální teologii
- spirituální teologii
- studium křesťanského Východu
- ekumenickou teologii a mezináboženský dialog
- katechetiku
- církevní dějiny
- církevní právo
SYSTEMATICKÁ TEOLOGIE A KŘESŤANSKÁ FILOZOFIE
V rámci specializace se lze zaměřit na:
- křesťanskou filozofii
- patrologii
- dogmatickou teologii
- fundamentální teologii
- morální teologii
- liturgickou teologii
Oborová rada a garant programu
doc. Dominik OPATRNÝ, Th.D. (předseda OR KT; garant programu)
doc. Dr. Petr Mareček, Th.D.
doc. RNDr. Ivana Vlková, Th.D.
prof. ThDr. Martin Prudký (ETF UK v Praze)
prof. Martin CAJTHAML, Ph.D.
doc. Mgr. et Mgr. Jana PLÁTOVÁ, Ph.D.
prof. ThDr. Lubomír ŽÁK
doc. Ing. Pavel KOPEČEK, S.L.D.
Benedikt Tomáš MOHELNÍK, Th.D. (KTF UK v Praze)
prof. Damián NĚMEC, dr
doc. Dr. Michal ALTRICHTER, Th.D.
doc. Dr. Ludvík DŘÍMAL, Th.D.
doc. PhDr. Jitka JONOVÁ, Th.D.
doc. Michal Opatrný, Dr. Theol. (TF JU v Českých Budějovicích)
Doktorandi
Přehled studentů k 1. 10. 2022:
BIBLICKÁ TEOLOGIE
- BUDÍK Marek (školitel: doc. Petr Mareček, Th.D.)
PRAKTICKÁ TEOLOGIE
- PONÍŽIL František (školitel: prof. Damián Němec, dr / konzultant: ThLic. Monika Menke, Th.D.)
- ŠTVERÁK Michal (školitel: doc. Dr. Michal Altrichter, Th.D.)
SYSTEMATICKÁ TEOLOGIE A KŘESŤANSKÁ FILOZOFIE:
- CZUDEK Roman (školitel: prof. ThDr. Ľubomír Žák)
- HÖDL Pavel (školitel: doc. Ing. Pavel Kopeček, S.L.D.)
- JUHANIAK Marián (školitel: doc. Ing. Pavel Kopeček, S.L.D.)
- LOVÁS Peter Samuel (školitel: doc. Dominik Opatrný, Th.D.)
- MARTYNYUK Yuriy (školitel: doc. Dominik Opatrný, Th.D.)
- STANĚK František (školitel: doc. Jana Plátová, Ph.D.)
- ŽILÁK Milan (školitel: prof. ThDr. Ľubomír Žák)
Dizertační práce KATEOL
- Zadaná témata disertačních prací KATEOL
- Obhájené dizertační práce