Chcete být oporou nemocným? Přihlaste se do kurzu Nemocniční kaplan

Úterý 1. červen 2021, 8:51

Kurz celoživotního vzdělávání (dále jen „CŽV“) Nemocniční kaplan byl vytvořen členy Rady pro zdravotnictví České biskupské konference a Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice. Odpovídá požadavkům Ministerstva zdravotnictví ČR formulovaným v rámci jednání Rady pro duchovní péči ve zdravotnictví (Obsah a standardy kurzu Nemocniční kaplan) i obecnějším požadavkům  Dohody o duchovní péči ve zdravotnictví uzavřenou dne 11. 7. 2019 mezi Ministerstvem zdravotnictví České republiky, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v České republice (oba dokumenty jsou dostupné na ppo.mzcr.cz/workGroup/65).

Kurz je realizován Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci (dále jen „CMTF“) ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci (dále jen „LF“), Fakultní nemocnicí Olomouc (dále jen „FN) a především s Katolickou asociací nemocničních kaplanů v České republice.

Kurz je určen primárně poskytovatelům pastorační péče ve zdravotnických a sociálních službách, kteří již v těchto službách na základě církevního pověření působí a jsou ke studiu doporučeni svým církevním představeným odpovědným za oblast poskytování klinické pastorační péče (v katolické církvi je to zpravidla biskupský vikář/delegát).

Cílem kurzu je prohloubení vědomostí získaných pregraduálním studiem teologického směru ve specifické oblasti pastorace nemocných a osvojení nových poznatků a praktických dovedností, které jsou nezbytným předpokladem pro získání odborné způsobilosti nemocničního kaplana k vykonávání pastorační péče především v pobytových zařízeních zdravotnických a sociálních služeb.

Organizace kurzu

Kurz je jednoroční (dvousemestrální), forma studia je kombinovaná, tj. uskutečňuje se v 20 jednodenních setkáních v roce, a to vždy v sobotu, zcela výjimečně jsou exkurze realizovány v pátek.

Manažerem a garantem zajišťujícím organizaci kurzu je prof. Damián Němec, dr.

Informace o kurzech celoživotního vzdělávání podává referentka celoživotního vzdělávání Mgr. Edita Lukášová, tel. 585 637 174, e-mail: edita.lukasova@upol.cz.

• Kurz bude otevřen, pokud o něj projeví zájem aspoň 22 uchazečů, maximálně může být přijato 30 uchazečů.

Cena kurzu:

Cena celého kurzu je 4.000 Kč. Platba se uskuteční před zahájením akademického roku bezhotovostně.

Profil absolventa kurzu:

Absolvent kurzu Nemocniční kaplan bude vybaven dostatečnými znalostmi z teologie i medicíny, nezbytně potřebnými pro získání odborné způsobilosti nemocničního kaplana k vykonávání pastorační péče především v pobytových zařízeních zdravotnických a sociálních služeb.

Tyto požadavky specifikuje Část II. Kvalifikační požadavky nemocničního kaplana Dodatku č. 1 (s platností a účinností od 1. 1. 2012) k Dohodě o duchovní péči ve zdravotnictví mezi Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v České republice uzavřené dne 20. 11. 2006 (viz http://kaplan-nemocnice.cz/souvisejici-dokumenty-a-odkazy/):

1. Pověření vlastní církví.

2. Ukončené vysokoškolské vzdělání v oblasti teologie na magisterském stupni.

3. Minimálně tři roky působení v obecné pastorační péči.

4. Specializovaný kurz nemocničního kaplanství nebo odpovídající vzdělání zahrnující:

1. znalosti obecných zásad a základů organizace pastorační péče v katolické církvi a v jednotlivých členských církvích ERC (včetně přesného názvosloví);
  2. základní znalosti o církvích a náboženských společnostech registrovaných v ČR, světových náboženstvích, nových náboženských hnutích a sektách působících v ČR;
  3. znalosti bioetiky, zejména lékařské a zdravotnické etiky;
  4. znalosti organizace zdravotnictví a nemocnice;
  5. znalosti právního minima v oblastech sociální péče a zdravotnictví;
  6. kurs komunikace, zejména v obtížných situacích;
  7. minimálně jednoměsíční praxi, nejlépe však tříměsíční.

Takto specifikované požadavky odpovídají požadavkům uvedeným ve výše zmíněném Metodickém pokynu o duchovní péči v lůžkových zařízeních poskytovatelů zdravotní péče vydaném Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podrobné informace o kurzu ke stažení ZDE

Bližší informace:

Mgr. Edita Lukášová