Sociální a spirituální determinanty zdraví

Charakteristika programu

Doktorský studijní program Sociální a spirituální determinanty zdraví je úzce spjat s aktivitami a vědeckými projekty Institutu sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci (dále jen „OUSHI“) při CMTF UP v Olomouci. V rámci OUSHI připravuje studenty na samostatnou tvůrčí činnost v oblasti zkoumání nejen sociálních, ale i spirituálních determinant zdraví. Pro své interdisciplinární zaměření, které neopomíjí spirituální složku zdraví a pro zohlednění holistického pohledu (bio-psycho-socio-spirituální model zdraví) umožňuje hledat vysvětlení i takových fenoménů a souvislostí, které v rámci úzce pojímaných specializací vysvětlit nejde. Tomu odpovídá i personální zabezpečení doktorského studia, které zajišťuje jednak tým odborníků OUSHI vykazujících vědeckou a tvůrčí činnost v oblasti sociálních determinant zdraví, tak tým specialistů na spirituální témata z ostatních pracovišť, hlavně z CMTF UP.

V průběhu doktorského studia se počítá se zapojením studentů do aktuálně realizovaných výzkumných projektů na CMTF UP, zejména OUSHI.

Doktorské studium poskytuje kvalifikaci nezbytnou pro řešení výzev, vyplývajících z dosavadního i předpokládaného demografického, sociálního a ekonomického vývoje společnosti, a to jak české, tak celosvětové. Vychází z národních i mezinárodních priorit výzkumu. V rámci ČR jsou to zejména Národní priority orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (nejméně v čtyřech oblastech, zejména v oblasti „Zdravá populace“), které jsou navrženy na období do roku 2030. V rámci EU je to HORIZON 2020 (nejméně v pěti oblastech, zejména však v oblasti „Pochopení determinant zdraví, podpora zdraví a prevence nemocí“).  Koncepce studijního programu dále navazuje na doporučení Národní inovační strategie České republiky, a to jak v propojení vzdělávací a výzkumné či tvůrčí činnosti coby hlavních rolí vysokého školství, tak v provázání doktorského studia s počáteční fází kariéry výzkumných pracovníků. Průběh studia akcentuje kvalitu doktorského studia a jeho efektivitu pro profesní rozvoj mladých výzkumných pracovníků a přínos zahraniční i vnitrostátní mobility studentů. Zaměření doktorského studia by mělo přispět ke zlepšení v oblasti zdraví a životních podmínek pro občany ČR, Evropy i světa.


 

Profil a uplatnění absolventa

Předmětem doktorského studia je zkoumání sociálních a spirituálních faktorů, které zdraví ovlivňují jak pozitivně, tak negativně. Cílem studia je pak připravit studenta k samostatnému vědeckému bádání ve vybrané specializaci sociálních a spirituálních determinant zdraví s využitím bio-psycho-socio-spirituální modelu zdraví. Absolvent programu disponuje nejnovějšími teoretickými poznatky v oblasti sociálních či spirituálních determinant zdraví, dokáže je kriticky zkoumat, rozvíjet a zasadit do aktuálního a mezinárodního odborného kontextu.

Má schopnosti a dovednosti potřebné pro vlastní empirické bádání, je schopen uplatňovat odborné poznatky v praxi a umí formulovat vhodná doporučení pro praxi jiných subjektů. 

Odborné znalosti

  • Znalost problematiky sociálních a spirituálních determinant zdraví v nejširším slova smyslu vycházející z definice zdraví WHO, orientace v příslušné terminologii a nejnovějších výsledcích výzkumu jak v ČR, tak i v zahraničí. 
  • Přehled o současných aktuálních problémech, které se v dané oblasti diskutují v akademické obci.
  • Znalost teorie a konceptů socio-ekonomických nerovností v oblasti zdraví.

Odborné schopnosti a dovednosti

  • Podílet se na základním a aplikovaném výzkumu v jedné z uvedených oblastí zdraví a volit odpovídající metodologické postupy (kvantitativní a kvalitativní metodologie, provádění metaanalýz apod.).
  • Formulovat hypotézy, resp. stanovit výzkumné otázky a samostatně analyzovat výsledky, na uživatelské úrovni pracovat se software pro analýzu kvalitativních a kvantitativních dat (např. SPSS, NVivo) v rámci vlastních výzkumných projektů.
  • Využívat mezinárodní vědeckou síť, elektronické databáze a spolupracovat s mezinárodní vědeckou komunitou. 
  • Vykonávat výzkumnou činnost, a to jak samostatně, tak v rámci týmu, podle zásad vědecké etiky.
  • Orientovat se v grantových výzvách, připravit a řídit výzkumné projekty.
  • Kvalifikovaně komunikovat o výsledcích své práce v rámci vědecké komunity, a to jak v češtině, tak angličtině, aktivně se účastnit zahraničních konferencí, publikovat na mezinárodní úrovni (časopisy v databázi WoS nebo prestižní nakladatelství). 

 

Tvorba studijních plánů

Studium probíhá podle Individuálního studijního plánu (ISP) pod vedením školitele. ISP si student navrhuje ve spolupráci se školitelem na celou dobu studia pro jednotlivé akademické roky. ISP musí schválit oborová rada. Případné změny ISP schvaluje školitel a oborová rada.


 

Přihlášky ke studiu

  • Přihlášky ke studiu v DSP se podávají elektronicky na internetové adrese prihlaska.upol.cz.
  • Elektronická přihláška bude po úspěšném uhrazení poplatku (790,- Kč) převedena do přijímacího řízení, o průběhu tohoto procesu bude uchazeč/ka informován/a e-mailem. V případě chybné úhrady nebo nezaplacení administrativního poplatku nebude přihláška do přijímacího řízení převedena, neboť pouze úspěšnou úhradou poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením se má za to, že uchazeč/ka přihlášku doručil/a.
  • Uchazeči/ce doporučujeme průběžně provádět kontrolu stavu své elektronické přihlášky – zda byl poplatek uhrazen a přihláška je převedena do přijímacího řízení.

Spolu s elektronickou přihláškou a platbou je nezbytné bezodkladně dodat „Další doklady k přihlášce“ – viz odstavec níž (dodat elektronicky – pouze ty úředně ověřené a také doporučení je nutno dodat ve fyzické podobě)


 

Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením

Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením ve výši 790,- Kč (pro české studijní programy) popř. 50 eur (pro anglické studijní programy)  je nutné uhradit ihned po volbě studijního programu, podrobnosti o způsobu platby a platební údaje jsou uvedeny v e-přihlášce. Tento poplatek je nevratný. Pouze úspěšnou úhradou poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením se má za to, že uchazeč/ka přihlášku ke studiu doručil/a.


 

Další doklady (příloha k přihlášce)

Elektronické přílohy přihlášky (v sekci "Elektronické přílohy"): 

  • strukturovaný životopis s informací o jazykových schopnostech uchazeče/ky; součástí životopisu je informace o volbě jazyka, v němž bude uchazeč/ka prezentovat svůj disertační projekt;
  • seznam publikační činnosti;
  • projekt disertační práce (v rozsahu max. 5 stran);
  • doporučující dopis (nepovinná příloha).

Spolu s přihláškou je nezbytné bezodkladně dodat fyzicky:

  • kopie diplomů (pokud nebyly vydány CMTF UP musí být úředně ověřené);
  • kopie Diploma Supplement; nebyl-li vydán Diploma Supplement, nutno doložit přehled dosavadního vysokoškolského studia (např. fotokopie stránek indexu) relevantního pro zvolené doktorské studium (pokud nebyly vydány UP musí být úředně ověřené);
  • další dokumenty nezbytné pro posouzení vysokoškolského zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení na UP (pouze u absolventů zahraničních vysokých škol) – https://www.upol.cz/studenti/studium/uznani-zahranicniho-vzdelani-za-ucelem-prijeti-ke-studiu/;

veškeré informace naleznete zde

Pokud některý z požadovaných dokladů nemůže uchazeč/ka spolu s přihláškou poslat, musí k odesílanému napsat své prohlášení, že je odevzdá nejpozději v den konání přijímacího řízení (případně ihned po obdržení).

Vše odešle na adresu: Cyrilometodějská teologická fakulta UP, Jitka Ambrozová, Univerzitní 22, 779 00 Olomouc


 

Termín přijímacího řízení

Úterý 10. 6. 2025 od 9:00 hod.


 

Přijímací řízení

Předpoklady: Uchazeč/ka musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání magisterského stupně nejlépe humanitního zaměření. Vhodnými programy jsou například: psychologie, sociologie, politologie, teologie, specializace ve zdravotnictví, sociální pedagogika, rekreologie, sociální práce. Jsou možné i podobné specializace sociálních věd, zdravotních věd a humanitních studií, případně i jiných oborů, pokud uchazeč/ka bude splňovat další požadavky.

Uchazeč/ka musí prokázat:

  • badatelský zájem v oblasti sociálních nebo spirituálních determinant zdraví, resp. o konkrétní téma v této oblasti, které bude předmětem jeho výzkumu a následně disertační práce. Klíčový bude přijímací pohovor o tématu disertační práce.
  • dostatečnou úroveň znalosti soudobé teorie a metod v oblasti sociálních a spirituálních determinant zdraví v souvislosti s tématem disertační práce (prověří přijímací pohovor o tématu disertační práce).
  • dostatečnou úroveň anglického jazyka (prověří přijímací pohovor o tématu disertační práce).

Přijímací zkouška představuje ústní pohovor nad tématem disertační práce, který prokáže výše uvedené požadavky uchazeče/ky. Uchazeč/ka představí svůj projekt krátkou prezentací (10 min.), na základě které bude probíhat diskuse a prověří se vědomosti z jiných, již zmíněných okruhů a oblastí.

K přijímajícím zkouškám předloží uchazeč/ka následující materiály:

  • projekt disertační práce, max. 5 stran,
  • prezentaci disertační práce (např. ppt prezentace, která bude přednesena před přijímající komisí),

Přijímací komise při rozhodování o přijetí přihlíží k relevanci tématu výzkumného projektu z hlediska oboru Sociální a spirituální determinanty zdraví, k odbornému přehledu v tématu a metodologii a k jazykové způsobilosti uchazeče/ky ke studiu.

Zadaná a obhájená témata disertačních prací naleznete ZDE.


 

Kontakty

Studijní referentka:

Jitka Ambrozová
referát doktorského studia CMTF UP
tel.: +420 585 637 009
mobil: +420 730 553 373
e-mail: jitka.ambrozova@upol.cz

Garant studijního programu:

prof. Ing. Mgr. et Mgr. Peter TAVEL, Ph.D.
tel.: +420 585 637 390
e-mail: peter.tavel@upol.cz


 


 

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)