Věříte v dobro až na dřeň? Darujte naději

Úterý 15. červen 2021, 8:51
  • Chcete zachránit lidský život?
  • Studujete nebo pracujete na Univerzitě Palackého?
  • Chcete se podívat do Plzně?

Cyrilometodějská teologická fakulta hledá dobrovolníky mezi studenty i zaměstnanci Univerzity Palackého ve věku 18–35 let, kteří se chtějí zapsat do registru dárců kostní dřeně. „Vstupenkou“ je stěr z úst a vyplnění dotazníku. Tyto úkony by zájemci o darování kostní dřeně podstoupili v září, na začátku zimního semestru. Pokud dojde ke shodě (pravděpodobnost je 1:120), absolvuje dárce prohlídku u lékaře v Olomouci a poté cestu na specializované pracoviště v Plzni.

„U nás na fakultě věříme v dobro až na dřeň. Proto jsme se velice rádi zapojili do projektu náboru dobrovolníků nejen z naší fakulty, ale z celé olomoucké univerzity. Doufám, že tato nabídka studenty i akademiky s dobrým srdcem osloví. Žijeme v těžké době, ale pořád existují cesty, jak můžeme podat pomocnou ruku těm z nás, kteří si sami pomoci nemůžou,“ uvedla dr. Marta Lucie Cincialová, proděkanka pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy.

Způsob odběru kostní dřeně si dárce vybere dle svých preferencí – odběr se provádí buď v narkóze z pánevních kostí, nebo ze žíly přes separátor. Obě možnosti jsou bezbolestné.

Odběr kostní dřeně se provádí na specializované nemocniční jednotce v Plzni. Náklady na cestu jsou plně hrazeny.

„Každý čtvrtý nemocný bohužel nenajde vhodného dárce, v registru máme zatím příliš málo lidí. Pouze jeden člověk ze 120 dobrovolníků má totiž pravděpodobnost dárcovství. Budu velice vděčná každému dobrovolníkovi z Univerzity Palackého, který bude ochoten se do registru zapsat. Dát nemocným lidem naději je ten největší dar,“ dodala Zdenka Wasserbauerová z Nadace transplantace kostní dřeně v Plzni.

V České republice je v registru zapsáno 100 000 dárců. Pokud se k nim chcete přidat,

kontaktujte, prosím, nejpozději do 15. září 2021 PR referentku CMTF UP na email: lenka.perinova@upol.cz. Informuje vás o dalších krocích.

Děkujeme, že pomáháte.

Připravila: Lenka Peřinová