- Jaké jsou výhody a rizika umělé inteligence (AI) v terapii?
- Které AI nástroje jsou podle něj v terapii nejužitečnější?
- Je možné, že AI někdy nahradí terapeuty?
- Jak na AI v terapii reagují klienti?
Odpovědi na tyto (a další) otázky nabízí 21. díl z podcastového cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI, jehož hostem je psycholog a terapeut Václav Grepl. V našem rozhovoru si s ním povídáme nejen o umělé inteligenci a psychoterapii. Jeho odborné zaměření na propojení technologií a psychoterapie, zejména v oblasti etických aspektů využití umělé inteligence, z něj činí významného odborníka v této rychle se rozvíjející oblasti.
Apple Podcasts: apple.co/4df5tNP Spotify: 1url.cz/1JQFx Podbean: www.podbean.com/ew/pb-hiu8j-18aa04f
VÁCLAV GREPL
Pomáhá lidem se sebepřijetím, vztahy nebo zvládáním těžkých životních situací. Ve výzkumu se zaměřuje na to, jak využít umělou inteligenci v terapii úzkostí, a řeší, jestli je to eticky správné. Kromě toho učí na Univerzitě Palackého a dobrovolně pomáhá v komunitě pro léčbu závislostí.
VÝVOJ UMĚLÉ INTELIGENCE (AI)
● 1943: Vytvoření prvního matematického modelu neuronu, který položil základy pro budoucí vývoj AI. Aidetem
● 1950: Alan Turing představil koncept Turingova testu, který měl ověřit schopnost stroje vykazovat inteligentní chování nerozeznatelné od lidského.
● 1956: Na Dartmouthské konferenci byl poprvé použit termín "umělá inteligence".
● 70. a 80. léta: Období, kdy došlo ke snížení financování a zájmu o AI kvůli nesplněným očekáváním.
● 90. léta: Obnovení zájmu díky pokrokům v oblasti strojového učení a zpracování přirozeného jazyka.
● 1997: Počítač Deep Blue od IBM porazil šachového mistra Garryho Kasparova – významný úspěch AI.
● 2011: Systém IBM Watson zvítězil v soutěži Jeopardy! demonstrující pokročilé schopnosti zpracování přirozeného jazyka.
● 2016: Program AlphaGo od DeepMind porazil mistra světa ve hře Go.
● 2025: AI je integrována do mnoha oblastí včetně zdravotnictví, automobilového průmyslu a osobních zařízení. Očekává se, že AI bude stále více personalizovaná a bude hrát klíčovou roli v automatizaci a analýze dat.
Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP (OUSHI). V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost.
Další podcasty k poslechu: www.cmtf.upol.cz/podcasty