Teologická fakulta vybrala 70 tisíc a pomohla vypravit tři dodávky na Ukrajinu

Úterý 8. březen 2022, 10:51

Cyrilometodějská teologická fakulta UP vyhlásila na začátku března rychlou sbírku materiální pomoci pro uprchlíky, kteří ještě nepřekročili hranici, a pro obyvatele a armádu na Ukrajině. Kromě hmotné pomoci vybrala během tří dnů 70 tisíc korun, za něž nakoupila léky, potraviny, peřiny, spacáky a další potřebný materiál. V sobotu v noci vyrazily tři dodávky napěchované zbožím směr Ukrajina.

Situace na hranici

Pomoc na slovenské straně zajišťují neziskové organizace, převážně z ČR. Migranti zde dostávají jídlo, potřebné informace i prostor k odpočinku. Kolona aut před osobní hranicí z ukrajinské strany měřila zhruba tři kilometry. Většina lidí přejíždí hranici společnými autobusy a vlaky. Naše dodávky musely projet přes nákladní celnici.

„Po úterní zkušenosti jsme byli papírově připraveni – měli jsme vyplněná všechna celní prohlášení a díky potvrzením z ukrajinské strany jsem ty největší kolony "drze" předjížděli. Kde to šlo, tam jsme si vyjednali vjezd do protisměru. I tak ale jeden průjezd trval kolem čtyř hodin. Celníci byli milí, nabízeli nám při čekání i kávu, ale bohužel mají své zvyky a instrukce,“ popsala situaci na hranici Mgr. Alice Košárková, která v jedné z dodávek jela.

Děti pletou sítě na frontu

Kontakty přímo na Zakarpatskou oblastní radu získali organizátoři sbírky od bývalého spolužáka z teologické fakulty – Ukrajince, který nyní působí v Brně jako řeckokatolický kněz. Sbírka tedy pomohla přesně tam, kde bylo konkrétně potřeba. Část fakultní hmotné pomoci směřovala do utečeneckých táborů kolem Mukačeva. Plní je migranti z východu, kteří zatím nechtějí překročit hranci. K nim mířila dodávka s léky, obvazovým materiálem a dalšími potřebnými věcmi. Cílem pro další dvě dodávky se stala nemocnice a také válečná fronta v Charkově.

„Je těžké vidět rodiny, které se loučí se svými otci, a pak s jedním kufrem čekají v takové zimě dlouhé hodiny na přechod na Slovensko. A je opravdu silný zážitek sledovat „z první ruky“ odhodlání a statečnost ukrajinského lidu. Patnáctiletí kluci a holky vykládají dodávky a třídí pomoc, menší děti trhají tmavé oblečení a pletou maskovací sítě na frontu. Nikde nejsou muži, jen ženy a starší pánové, kteří mají v očích slzy vděčnosti za pomoc a zároveň nezlomně opakují, že bude zase dobře,“ popsala dojmy z cesty Košárková. „Obdivuju odhodlání Ukrajinců, smekám před pomocí tolika lidí a doufám, že se brzy najde mírové řešení,“ dodala.

Od teologické fakulty odjížděla dodávka naplněná materiální pomocí a léky. Vedení fakulty zajistilo také druhou dodávku, která odvezla potřebné věci od Ukrajinců z Brna a ze sbírek dvou obcí. Třetí dodávka vezla elektrocentrály, potraviny a zdravotnický materiál z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, které převoz organizovalo. Sbírka na teologické fakultě byla vyhlášena ve středu 2. března, ukončena byla v pátek 4. března.

Díky všem dárcům za pomoc, má to smysl!

Připravily: Mgr. Alice Košárková a Lenka Peřinová