Teologická fakulta připomene Karla I., na přednášky zve i veřejnost

Čtvrtek 3. březen 2022, 10:51

Odbornou konferenci nazvanou Blahoslavený Karel I. – panovník, exulant, voják, hospodář pořádá u příležitosti 100. výročí úmrtí Karla I. Habsbursko-Lotrinského Cyrilometodějská teologická fakulta UP a Státní oblastní archiv v Praze, za přispění Modlitební ligy císaře Karla za mír mezi národy. Na řadu zajímavých přednášek, které se uskuteční ve čtvrtek 31. března 2022 v aule CMTF UP, jsou zváni zájemci z řad odborné i laické veřejnosti.

„Historici a archiváři připomenou posledního rakousko-uherského císaře nejen jako panovníka, ale i jako vojáka a privátní osobu, a zdůrazní stopy, které v našich zemích zanechal,“ vysvětlila za pořadatele doc. Jitka Jonová.

Karel I. měl k českým zemím osobní vztah, vlastnil zde velkostatek Brandýs nad Labem, a ani konání konference v Olomouci není náhodné. „Karel I. Olomouc osobně navštívil, a to v roce 1917. Na tuto historickou událost se některé konferenční příspěvky zaměří,“ dodala Jonová.

Na vystoupení historiků a archivářů naváže přednáška nazvaná Víra a spiritualita císaře Karla. Prosloví ji Jeho Excelence Mons. Pavel Konzbul, pomocný biskup brněnský, v aule CMTF UP v 16 hodin.

Záštitu nad akcí převzal mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Za pořadatele zvou doc. PhDr. Jitka Jonová, Th.D., a PhDr. Daniel Doležal, Ph.D.

Připravila: Lenka Peřinová