Sváteční slovo Marty Lucie Cincialové

Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 2. duben 2021, 8:00

V této zvláštní a pro všechny náročné době potřebujeme víru. Chceme věřit, že se najde lék na covid, že kvalitních vakcín bude dostatek, že naši blízcí vše ve zdraví přečkají, že v létě sbalíme kufr a konečně svobodně vyrazíme (nejen) z okresu…

Víra v Boha je jednou z cest, jak zvládat těžké situace. Ne každý ji má. Ale každý nějak, po svém, věří. Křesťané v těchto dnech prožívají největší událost své víry, Ježíšovo vzkříšení. I když vás třeba neposiluje právě tato víra, stejně si navzájem chceme přát alespoň či především naději.

Naději, že život může mít, i přes všechna trápení, smysl. Že štěstí není v tom, že máme všechno. Že žijeme, i přes současnou nelehkou situaci, požehnané životy – ve svobodě, bez hladovění, se střechou nad hlavou. Že jsme obklopeni lidmi, kterým na nás záleží. Rodinou. Přáteli. Kolegy. A že každý nový den přináší novou příležitost…k lásce, dobře odvedené práci, laskavosti, štědrosti.

Žijeme ve zvláštní době. Je náročná, ale také plná příležitostí. Možná až příliš často vidíme jen to, co nám chybí. Přitom stačí změnit perspektivu. Uvidět dobro a důvody k radosti. Jarní dny, a ty velikonoční obzvlášť, vnímám jako příležitost se v úžasu zastavit nad novým životem, který se dere na svět, a uvědomit si jeho křehkost a vzácnost. V takových chvílích si občas vzpomenu na slova Henryho Forda: „Ať už si myslíš, že něco dokážeš, nebo že to nezvládneš, pokaždé máš pravdu“. A vždy znovu si uvědomím, že náš život má takový smysl, jaký mu sami dáme.

Velikonoce jsou tím nejvýmluvnějším svědectvím o životě a o lásce, která je silnější než smrt. Buďme velkorysí a přející. Mysleme na lidi kolem sebe stejně jako na sebe. A ať nám nechybí víra.

Krásné Velikonoce!

 

Marta Lucie Cincialová

proděkanka pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy CMTF UP

Zpět