STUDIUM V ZAHRANIČÍ 2022/23 ERASMUS+, DAAD, AKTION

Neděle 11. září 2022, 10:00 – Text: Hubena Petra

STUDIUM V ZAHRANIČÍ 2022/23

• Máš zájem vyjet na studium?
  • Znáš program Erasmus+?
  • Chceš studovat v němčině nebo v německy mluvící zemi?

Přihlas se na výjezd přes program Erasmus+ nebo DAAD a AKTION

ERASMUS

Uchazeči o výjezdy v Evropě se mohou přihlásit prostřednictvím aplikace Erasmus

erasmusplus.upol.cz do 28.  9. 2022.

Všeobecné podmínky výběrového řízení jsou:  motivační dopis (v jazyce, ve kterém budete v zahraničí studovat)*  a účast na pohovoru

Kritériem výběru je motivace uchazeče pro studium v zahraničí (zdůvodnění výběru zahraniční instituce) a informovanost o konkrétní zahraniční univerzitě (její oborové nabídce a požadavcích, které má na studenty programu Erasmus+).

*PhD studenti - více viz aplikace Erasmus+

Německo – stipendia Německé akademické výměnné služby (DAAD)

DAAD nabízí řadu stipendií pro různé cílové skupiny – pro studenty bakalářských programů od 2. ročníku, studenty magisterských a doktorandských programů

Přehledy podmínek pro jednotlivá stipendia naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA. Podrobné informace a instrukce k podání žádosti naleznete na stránkách DAAD.

U většiny studijních a výzkumných pobytů (delších a kratších) je termín podání žádostí 15. listopadu 2022.

Žádosti se podávají přes online portál DAADtištěnou verzi žádosti je pak třeba zaslat do sídla Akademické informační agentury:  Dům zahraniční spolupráce, AIA, Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1.

Německo – stipendia Česko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA)

BTHA nabízí stipendia na roční studijní pobyty pro studenty magisterských a doktorandských programů. Stipendia jsou určena k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia či delšího studijního pobytu na bavorské veřejné vysoké škole.

Přehled informací k stipendijní nabídce BTHA naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA. Podrobné informace naleznete na stránkách BTHA.

Termín pro podání žádostí je 1. listopad 2022

Švýcarsko – stipendia vlády Švýcarské konfederace

Vláda Švýcarské konfederace nabízí České republice stipendia pro výjimečné studenty a absolventy:

• dvě stipendijní místa pro studenty doktorandských programů a pro postdoktorandy/vědce

Stručný přehled podmínek pro jednotlivá stipendia naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA. Podrobné informace ke stipendijním nabídkám pro jednotlivé země naleznete na stránkách švýcarského Státního sekretariátu pro vzdělávání, výzkum a inovaci.

Podklady pro podání žádosti (v anglickém jazyce) poskytuje AIA, je však nutné, aby si zájemci, kteří splňují formální podmínky pro přidělení stipendia, tyto podklady od AIA vyžádali emailem na aia@dzs.cz.

Termín pro podání žádostí je 16. listopad 2022.

Rakousko – stipendia programu AKTION Česká republika – Rakousko

• Studenti MSP, DSP, VŠ učitelé a další akademičtí pracovníci se mohou ucházet o semestrální stipendium (1-5 měsíců) – termín podání žádostí je 31. říjen 2022.

Žádosti se podávají přes online portál scholarships.at

Obecné informace o stipendijních pobytech v rámci AKTION naleznete na stránkách programu AKTION, přehled podmínek k jednotlivým stipendiím naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA.