Stipendia do německy mluvících zemí

Pondělí 13. září 2021, 8:51
  • Chcete v akademickém roce 22/23 vyjet do zahraničí?
  • Mluvíte německy a chcete si němčinu vypilovat?
  • Lákají vás německy mluvící země?
  • Studujete, učíte nebo pracujete jako vědecký pracovník?

Využijte stipendia Akademické informační agentury. Žádosti o stipendia se podávají v německém nebo anglickém jazyce. Pouze žádost na  letní kurzy němčiny se podává pouze v němčině.

Podrobné informace o jednotlivých stipendiích jsou k dispozici zde: https://www.dzs.cz/program/akademicka-informacni-agentura

Kam je možné vyjet:

Německo – stipendia Německé akademické výměnné služby (DAAD)

• DAAD nabízí řadu stipendií pro studenty bakalářských programů od 2. ročníku, studenty magisterských a doktorandských programů, vysokoškolské pedagogy a vědecké pracovníky.
  • U většiny studijních a výzkumných pobytů je termín podání žádostí 15. listopadu 2021.
  • Termín pro podání žádostí o stipendia na letní kurzy němčiny je 1. prosince 2021.
  • Podrobné informace a instrukce k podání žádosti naleznete na stránkách DAAD.

Německo – stipendia Česko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA)

• BTHA nabízí stipendia na roční studijní pobyty pro studenty magisterských a doktorandských programů. Stipendia jsou určena k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia či delšího studijního pobytu na bavorské veřejné vysoké škole.
  • Termín pro podání žádostí je 1. listopad 2021.
  • Informací o stipendiích BTHA naleznete na stránkách agentury.

Švýcarsko – stipendia vlády Švýcarské konfederace

• Vláda Švýcarské konfederace nabízí stipendia:
    • dvě stipendijní místa pro studenty doktorandských programů a pro postdoktorandy/vědce,
    • stipendia pro studenty konzervatoří a VŠ uměleckých směrů
  • Termín pro podání žádostí je 16. listopad 2021.
  • Podklady pro podání žádosti (v anglickém jazyce) poskytuje AIA na aia@dzs.cz.

Rakousko – stipendia programu AKTION Česká republika – Rakousko

Kdo se může o stipendium ucházet:

O semestrální stipendium (1–5 měsíců) se mohou ucházet studenti MSP, DSP, VŠ učitelé a další akademičtí pracovníci. Termín podání žádostí je 31. říjen 2021.

VŠ učitelé a další akademičtí pracovníci se mohou ucházet o stipendium na měsíční výzkumný pobyt – termín podání žádostí je 30. listopad 2021.

Žádosti se podávají přes online portál: scholarships.at

Připravila: Lenka Peřinová