Sdílet příběhy pomáhá: teologická fakulta natáčí dokumenty o životě za covidu a hledá lidi ochotné přispět

Pondělí 29. březen 2021, 7:19

Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Jde o to ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Tvůrci cyklu hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit. Režie se ujme Markéta Kopejtková, která jako vedoucí výroby pracovala na pořadu Doktoři. Česká televize jej odvysílala v roce 2020.

„Hlavním cílem těchto videí je sdílení několika lidských osudů, jež zasáhla pandemie COVID-19 a která se dotýká nás všech. Chceme lidem touto cestou pomoci. Ukázat jim, že se v těžké situaci nenacházejí sami, a dodat jim odvahu, aby nepropadali beznaději. Více než kdy jindy nám přijde důležité se neuzavírat, mluvit o problémech a ukazovat na ně,“ uvedla režisérka Markéta Kopejtková.

První díl: Klinika anesteziologie a resuscitace

Markéta Kopejtková se v polovině března rozjela s kamerou za prvním protagonistou prvního dílu. Stal se jím přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady doc. František Duška.

„Byl to pro mě milý a velmi přínosný rozhovor. Člověk si naplno uvědomí, o jak velmi kritickou situaci se jedná, jelikož je přímo mezi těmi, kteří s plným nasazením zachraňují lidské životy a kteří dělají vše, co je v jejich silách. Jejich nasazení obdivuji, a to nejen v této době,“ popsala dojem z prvního setkání Kopejtková.

Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na COVID-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.

„Nejde nám o to lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP prof. Peter Tavel.

 

Hledáme protagonisty: zapojte se do natáčení

Pokud by téma a cíl natáčení oslovily protagonisty z řad veřejnosti, je potřeba stručně popsat, jak jim covid zasáhl do života a tyto podklady zaslat do poloviny dubna na adresu: jana.cohlova@oushi.upol.cz.

 

Infobox:

Markéta Kopejtková

- studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií

- spolupracuje s Institutem Sociálního zdraví CMTF UP:

Kvalitativní výzkum v oblasti zdraví – DIPEx

- spolupracuje s ČT, AV ČR a jinými vědeckými institucemi:

  • režijní spolupráce u pořadu Doktoři (ČT)
  • naučný pořad pro děti o vědě ve spolupráci s AV ČR: Lovci záhad (ČT)
  • docusoap z prostředí nemocnic tří špičkových pracovišť v ČR: Doktoři (ČT)
  • dokusoap o životě světských: Světský (ČT)

 

 

připravila: Lenka Peřinová


 

Zpět