První Olomoucká psychosomatická konference prozradila 130 posluchačům, jak na stres

Foto: Tereza Dostálová
Pátek 26. květen 2023, 13:07 – Text: Lenka Peřinová

Psychosomaticky pojatá fyzioterapie, psychoterapie či primární lékařská péče. Integrace v medicíně. Odborné přednášky i bohatá sada dílen, příležitost k setkání a diskuzím. To vše nabídla První Olomoucká psychosomatická konference, kterou připravil Institut sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP v březnu 2023. První ročník skončil s velkým úspěchem: do Olomouce přijelo 130 účastníků, aby si vyslechli řadu přednášek lékařů, psychologů, psychoterapeutů, fyzioterapeutů, molekulárních biologů a dalších odborníků na téma stres a adaptace v psychosomatickém kontextu.

„Cílem naší akce bylo podílet se na základech takového přístupu k pacientovi, jenž zahrnuje kromě biologických i psychosociální proměnné. Přístup obohacující stávající medicínu o integrující pohled totiž u nás stále palčivě chybí,“ uvedl odborný garant konference MUDr. Michal Kryl.

Slavnostního zahájení konference se zúčastnili čestní hosté – hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek, rektor UP prof. Martin Procházka, ředitel FN Olomouc prof. Roman Havlík, jakož i děkan CMTF UP doc. Vít Hušek. Pořádající institut zastoupil prof. Peter Tavel, odborné společnosti doc. Roman Procházka (Asociace klinických psychologů) a MUDr. Pavel Čech (Společnost psychosomatické medicíny). První den uzavřel neformální společenský večer v atriu Konviktu. Na účastníky čekal bohatý raut, hudba a performance olomouckého slam-poetristy Jiřího Juráně. Na housle zahrála i jedna z účastnic Marta Sýkorová.

Konference se stala milou příležitostí ke slavnostnímu předání dvou cen za celoživotní přínos české psychosomatice, a to MUDr. Vladislavu Chválovi a PhDr. Ludmile Trapkové. Cenu jim předal MUDr. Pavel Čech, předseda Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP.

„První Olomoucká psychosomatická konference splnila svá odborná předsevzetí. Z prvních hodnocení účastníků vyplývá, že se stala i neformálním a přátelským setkáním odborníků z nejrůznějších oblastí pomáhajících profesí. Nezbývá než si přát, aby se podobně vyvedl i její následující ročník v roce 2025,“ dodal Kryl.

Olomoucká konference navazuje na tradici 6 ročníků psychosomatické konference ve Šternberku a volně se řadí k větší česko-slovenské konferenci liberecké, která loni dospěla k pořadovému číslu 19.

Video: https://youtu.be/Knx00RnKScI

Přednášející:

• PhDr. Ludmila TrapkováMUDr. Vladislav Chvála, rodinní terapeuti z libereckého Střediska komplexní terapie – Masívní nástup dospívajících s genderovou dysforií (GID)
  • Doc. Jiří Šimek, psychiatr, psychoterapeut a etik z Univerzity Karlovy – Historie pojmů stres a adaptace
  • Doc. Jan Poněšický – psycholog, psychoanalytik a psychoterapeut s mezinárodním renomé
  • Mgr. Radka Žídková, Mgr. Klára Maliňáková, Mgr. Marta Sýkorová z pořádajícího institutu OUSHI při CMTF UP – Způsob měření stresu včetně metody biofeedbacku, včetně demonstrace stresotvorných podnětů na rostlině
  • Mgr. Lucie Ráčková z institutu Recetox při Masarykově Univerzitě v Brně – Výsledky rozsáhlého měření psychických, fyziologických a kognitivních funkcí 16 polárníků na základně v Antarktidě se zaměřením na sledování projevů stresu
  • Doc. Tomáš Řiháček – Účinnost psychoterapeutické léčby psychosomatických potíží
  • Mgr. Jana Týkalová a Bc. Jitka Vanclová z Centra komplexní terapie Dobřichovice – Fyzioterapeutická práce v rozšířeném poli psychosomatiky

• MUDr. Michaela Ročňová z pracoviště Psychosomatické centrum Praha – Otázky spojené s praktickým spouštěním psychosomatické praxe v odbornosti všeobecného praktického lékaře

• MUDr. Kateřina Košťálová, česká lékařka praktikující v Nizozemsku – Úskalí, a přínosy mezioborové spolupráce v Nizozemsku

• MUDr. David Skorunka, Ph.D. – Narativní medicína, narativní citlivost: hlavní východiska narativní medicíny a její rozvoj zejména v anglicky mluvících zemích

• Mgr. Miloš Mauer, pražský psycholog a psychoterapeut – Vnímání hranic těla a stres

Konference nabídla i sadu praktických dílen – workshopů. Účastníci se mohli přihlásit na psychoedukaci v léčbě chronické bolesti (MUDr. Košťálová), na hlasovou terapii (Mgr. Vlčinská), práci s tělem v rámci psychosomatické fyzioterapie (MUDr. Juricová), zvědomování těla v kontextu životních událostí (MUDr. Večeřová-Procházková), na workshop práce s tělem a všímavostí – mindfulness (Mgr. Macháček), na praktické poznatky a kazuistiky rodinných terapeutů v oblasti genderové dysforie (Chvála s Trapkovou) nebo se zúčastnit diskuze na téma aktuality z české psychosomatické scény (MUDr. Čech).