Podcasty o varhaníkovi a historických olejomalbách: práce účastníků Letního workshopu

Sobota 30. září 2023, 15:07 – Text: Lenka Peřinová

Katedra Komunikace Cyrilometodějské teologické fakulty UP letos v létě poprvé připravila Letní workshopy pro studenty i zájemce z řad veřejnosti. Vybrat si mohli Filmový ateliér nebo Audio ateliér. Účastníci, kteří se sešli v Audio ateliéru, připravili pod vedením zkušené Michaely Veteškové, vedoucí redakce kultury Radiožurnálu, dva podcasty zaměřené na zajímavá témata úzce spjatá s univerzitou a teologickou fakultou: podcast o souboru historických olejomaleb – portrétů mecenášů a podporovatelů vysokého učení v Olomouci v době 16. až 18. století a podcast o varhaníku Ladislavu Kuncovi, který pečuje o varhany v kostele univerzitní farnosti u Panny Marie Sněžně.

„Letos jsme se tematicky zaměřili na výročí 450 let od založení univerzity. Proto baroko, obrazy a varhany v podcastech. Musím zde poděkovat Michaele Veteškové, která dílny vedla. Audiovizuální dílny se věnovaly portrétům žijících zaměstnanců, kteří jsou za kulisami hlavního dění na univerzitě: vrátný, uklízečka, kuchařka. Zde zase patří dík Martinovi a Veronice Mullerovým, kteří vytvořili skvělé video-portréty,“ uvedl doc. Jaroslav Franc, garant Letních workshopů.

Podcasty vznikají nejen na Letním workshopu, ale také v rámci standartní výuky studijního programu Etika a kultura v mediální komunikaci. Filmový ateliér, Fotografický ateliér nebo Audioateliér pro zájemce z řad veřejnosti vypíše teologická fakulta znovu v létě 2024.

PODCASTY:

Pro varhany jsem se narodil

V pětiminutové reportáži účastníci Letní ateliérové dílny v roce 2023 pod vedením lektorky Michaely Veteškové zachytili životní příběh varhaníka Ladislava Kunce, který desítky let pečuje o varhany v olomouckém kostele Panny Marie Sněžně.

Obrazy těch, kteří stáli u zrodu olomoucké univerzity

Podcast o souboru historických olejomaleb z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého vytvořilo devět účastníků Letní školy audiotvorby v roce 2023. Pod vedením lektorky Michaely Veteškové připravili zvukovou montáž o portrétech mecenášů a podporovatelů vysokého učení v Olomouci v době 16. až 18. století. Průvodcem byl historik Tomáš Parma. Účastníci kurzu nemohli stavět na předešlé zkušenosti s podcasty, mluvením na mikrofon či stříháním zvuků. Podcast je výsledkem jejich 20hodinové práce.

Čtěte více:

Další podcasty naleznete ZDE