Ohlédnutí za Erasmus Days 2022

Foto: Mgr. Vojtěch Duda
Středa 19. říjen 2022, 18:17 – Text: -ap-

Program Erasmus, který již od roku 1987 nabízí zahraniční mobility studentů a pedagogů vysokých škol, se po celém světě těší velké popularitě. Avšak i tak známý program, kterým Erasmus bezpochyby je, by se měl lidem stále připomínat. A právě k tomu slouží každoroční Erasmus Days, do nichž jsou zapojeny univerzity a další vzdělávací instituce po celém světě. Toto období vypadá u všech jinak – pořádají se workshopy, hudební vystoupení, sportovní soutěže, přednášky, filmové večery apod. Všichni mají ale jediný cíl – oslavit a ještě více popularizovat program, který doslova mění životy.

K oslavám 35. ročníku programu Erasmus ve světě, které probíhaly ve dnech 13.–15. 10. 2022,  jsme se s Oddělením pro mobility UP rozhodli zkombinovat informativní i zábavný program. Kromě infostánků, kde jsme zájemcům odpovídali na dotazy týkající se výměnného programu Evropské Unie, jsme si pro univerzitní obec v pátek připravili také tzv. Erasmus evening. Celým večerem, který se uskutečnil na Olodvorku na Dolním Náměstí, účastníky doprovázela kapela No Barriers, kde je hlavním zpěvákem kolega z Oddělení pro partnerství UP Salih Hadžiabdić. Hlavním bodem programu byly však krátké prezentace bývalých „Erasmáků“ UP. Zájemci především z řad studentů si tak mohli přijít poslechnout příběhy, zážitky, tipy a doporučení přímo od studentů, kteří si prošli stejnou cestou jako oni a zdárně ji dokončili. V průběhu večera nás osmnáct studentů zavedlo na studijní pobyty i praktické stáže do celého světa – od našich sousedů až ke Skandinávii či na Balkán v rámci Evropy, ale také do Kanady, Gruzie či Japonska. Účastníkům byla k dispozici také výstava, která zachycovala další příběhy absolventů programu Erasmus.

V rámci dnů Erasmus si pro studenty připravili program také členové studentské organizace ESN UP Olomouc. Ve čtvrtek mohli návštěvníci Národní prezentace zavítat a poznat kulturu Jižné Koreji a Německa prostřednictvím našich výměnných studentů. V sobotu se pak zájemci mohli zúčastnit politické diskuze na téma Erasmus - historie a přítomnost v Česku a ve světě.

Mile překvapeni velkou návštěvností a zájmem jak ze strany studentů, tak našich kolegů i široké veřejnosti jsme byli především během pátečního Erasmus večera. Z prezentujících, kteří se do té doby vůbec neznali, se díky společným zážitkům ihned stali dobří přátelé a svoje nadšení neskrývaně předávali dál. Viděli jsme důkaz, že program Erasmus opravdu spojuje a osobně si nedokážu představit lepší zpětnou vazbu, než když studenti věnují svůj volný čas a postaví se před obecenstvo, aby vyprávěli nejen o svých zážitcích a zkušenostech, ale také emocích. Všem prezentujícím, návštěvníkům i skupině No Barriers ještě jednou děkujeme za velkou podporu a doufáme, že se příští ročník Erasmus Days ponese minimálně ve stejně tak pozitivní a přátelské atmosféře, jako tomu bylo nyní.

Nezapomeňte se podívat na výběr fotek v naší fotogalerii.