Noc vědců na teologické fakultě nabídne virtuální realitu a Fair Trade dobroty

Sobota 23. září 2023, 15:07 – Text: Lenka Peřinová

Cyrilometodějská teologická fakulta UP se letos opět zapojí do celonárodní Noci vědců – akce, která na jeden večer zpřístupní vědecké budovy, laboratoře i přednáškové sály dětem, dospělým i seniorům. Atraktivní program, který připravili stejně jako v minulých letech studenti teologické fakulty, odstartuje v budově v Univerzitní ulici v pátek 6. října 2023 v 18 hodin. Leitmotivem letošního ročníku Noci vědců je tajemství. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství.

„Osobně se nejvíc těším na novinku, kterou bude multimediální hra plná videí a hádanek. V duchu letošního ročníku Noci vědců objasní některé z tajemných ukrajinských zvyků. Těším se také na stálici, kterou je benefiční ochutnávka kávy, limonády a piva,“ upozornil na zajímavé body programu koordinátor akce doc. Jaroslav Franc.

Olomoucká teologická fakulta bude pro návštěvníky všech věkových kategorií otevřena od 18 do 21 hodin. „Věříme, že se všichni příchozí budou dobře bavit a že si odnesou i nové zážitky. Také bychom všechny rády pozvaly na připravené občerstvení, kde se budou moci charitativně zapojit,“ dodaly organizátorky akce Tereza Ilgnerová a Sofie Kusnieriková.

Na co se můžou návštěvníci teologické fakulty s příchodem večera těšit?

• 18:00–21:00 Virtuální realita / VR brýle

Vstupte do světa přesahujícího hranice reality a připravte se na dobrodružství, které zatím mohli zažít jen kosmonauti!

• 18:00–21:00 Bible pod vodou

Chcete zažít něco neobvyklého a zábavného? Pojďte si zkusit přečíst bibli pod vodou, která bude plavat v akvárku. Půjčíme vám potápěčské brýle! Potopte se (doslova i symbolicky) do Bible a objevujte její poselství! Pokud máte chuť, můžete si vybrat verš a pokusit se ho přečíst pod vodou.

• 18:00–21:00 Multimediální hra Ukrajina v průběhu roku

Přijďte zjistit, proč na Ukrajině jedí sledě po kožichem, jak uvařit kuťu nebo co je to Maslyana! Multimediální projekt připravili studenti Etiky a kultury v mediální komunikaci CMTF UP Maryna Kovalova a Ondřej Navrátil. Můžete se těšit na videa plná zajímavostí z oblasti ukrajinských svátků a tradic, hádanky a spoustu zábavy.

• 18:00–21:00 Fair Trade občerstvení

Zajímáte se o udržitelnost, férový přístup a zároveň si rádi pochutnáte na kávě, čaji nebo čokoládě? I to u nás na fakultě najdete! Na Noci vědců nabídneme fairtrade občerstvení, které nejen skvěle chutná, ale zároveň jeho konzumací podpoříte spravedlivé zacházení s výrobci.

Program (nejen) v Olomouci:  https://www.nocvedcu.cz

V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005. Cyrilometodějská teologické fakulta UP se do ní zapojuje od prvního ročníku. Na Noci vědců se podílí přes 40 českých univerzit, škol, science center a dalších organizací.