Michal Kalman, Petr Baďura: Našim vědeckým cílem je zlepšovat poznatky o zdraví dětí v ČR i ve světě

Úterý 9. duben 2024, 12:07 – Text: Lenka Peřinová
  • Co přesně znamená zkratka HBSC a co je devízou této studie?
  • Kdy a proč tato mezinárodní studie začala fungovat?
  • Jaké hlavní cíle HBSC studie má?
  • Jakým tématům se vědci věnují?
  • Jak funguje spolupráce s českými školami?

Odpovědi na tyto (a další) otázky poskytne posluchačům 13. díl z cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI, jehož tématem je studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), tedy Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků. O studii, do níž je zapojeno 51 států, si moderátorka povídala s hlavními řešiteli Michalem Kalmanem a Petrem Baďurou.

Studie se věnuje aktuálním tématům jako např. rizikovému chování dětí (alkohol, cigarety, marihuana atd.), šikaně ve škole, vlivu sociálních sítí, zajímá se také o zdravotní stav a životní styl dětí (jak spí, jak (a jak často) cvičí, jak se stravují apod. Ke slovu se dostávají také nová témata jako je environmentální žal a úzkost nebo gender identity. Výstupem studie je množství dat o školních dětech ve věku 11, 13 a 15 let v Česku a dalších členských státech.

Vybraným reportům nasbíraných dat se budeme věnovat v dalších podcastech. Více informací o studii a jednotlivých reportech jsou k dispozici na webu www.zdravagenerace.cz.

Mgr. Michal Kalman, Ph.D.

Vystudoval obor rekreologie na UP, svá studia obohatil o stáže v Jihoafrické republice, v Holandsku, Anglii, USA, Kambodži, Filipínách, Singapuru, Malajsii a dalších. Na UP v r. 2013 dokončil doktorský studijní program. Vede několik výzkumných a rozvojových projektů zaměřených na aktivní životní styl, přičemž si nejvíce cení studie HBSC, do které byl zvolen světovým HBSC/WHO shromážděním jako zástupce pro ČR. Je členem Společnosti přátel Afriky a zakladatelem řady organizací: soukromé výzkumné organizace Platforma pro aplikace, výzkum a inovace, s.r.o., obecně prospěšné organizace zaměřené na dentální hygienu Arak, o.p.s, a společnosti NaPlachetnici.

Mgr. Petr Baďura, Ph.D.

Je absolventem doktorského studia na University of Groningen. V českém týmu studie HBSC plní roli datového analytika a "skeptika". Dohlíží na odbornou stránku studie, interpretaci dat a přistřihává křídla vznosným nápadům svých kolegů, se kterými se dlouhodobě věnuje aplikačně-popularizačním aktivitám prostřednictvím platformy zdravagenerace.cz. Ta si klade za cíl transfer výzkumných zjištění společenskovědních studií směrem k rozličným cílovým skupinám – od politiků, přes média až po pracovníky ve školství a žáky samotné. V rámci mezinárodní sítě HBSC od r. 2016 vede pracovní skupinu Leisure Conceptual Group, resp. jejího pokračovatele Peer Culture & Leisure Time Focus Group (Vrstevníci a volný čas). Ve svém volném čase trénuje mladší přípravku v jednom z olomouckých fotbalových klubů.

Další podcasty k poslechu: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty

Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP. V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost. S hosty diskutovala Mgr. Marta Sýkorová.