Mezinárodní online setkání: Ukrajina na křižovatce mezi Východem a Západem zaujala studenty CMTF UP

Středa 21. červenec 2021, 8:51

Osm studentů Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se zúčastnilo mezinárodní virtuální Ekumenické školy pro dialog, která se uskutečnila 5.–16. července 2021 ve Lvově. Jejím tématem byla Ukrajina na křižovatce mezi Východem a Západem: Náboženské, společenské a geopolitické dimenze. Účastníci školy získali na základě vypracované eseje certifikát o absolvování.

Organizátoři připravili tříhodinový blok přednášek a diskuzí na každý z celkem 11 dní. Přednášky vedli např. aktivista Myroslav Marynovych, historik Yaroslav Hrytsak, teolog Taras Tymo, ředitel Institutu ekumenických studií Pavlo Smytsnyuk a prezident Institutu Iwan Dacko, americký spisovatel a kněz Michael Plekon a řada dalších.

Do debat se zapojili účastníci z celého světa (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Itálie, Keňa, Filipíny, USA aj.). Diskutovali o řadě zajímavých témat: jaké má Ukrajina postavení v Evropě, jaké náboženské poměry v zemi panují, jaký význam má Euromajdan jako revoluce důstojnosti atd. Mluvili také o ekumenické situaci, specifických poměrech v ortodoxní církvi na Ukrajině a o církvi jako komunitě.

„Po absolvovaní všetkých prednášok jsme ocenili vynikajúcu organizáciu školy, o ktorú sa najväčším dielom pričinil jej koordinátor Roman Fihas, úroveň a rozsah prednášok a možnosť diskutovať o nich s naslovovzatými odborníkmi a ostatnými účastníkmi. Viacerí účastníci prejavili záujem o ďalšie aktivity, ktoré im umožnia získať ešte hlbšie vedomosti o minulom a súčasnom dianí na Ukrajine,“ zhodnotila mezinárodní online setkání jedna z účastnic Zuzana K.  

Virtuální Ekumenická škola pro dialog se uskutečnila díky podpoře německé diecéze Mainz. Přednášky zastřešil Institut ekumenických studií Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově.

Připravila: Lenka Peřinová

Zpět