Martin Cajthaml delivered “Karol Wojtyla Memorial Lectures“ at KUL

Pátek 31. květen 2019, 12:00

Dr. Martin Cajthaml delivered “Karol Wojtyla Memorial Lectures“ at the Catholic University of Lublin (KUL), Poland, 23.-30.5. 2019. He lectured on moral philosophy of German philosopher and Catholic writer Dietrich von Hildebrand. His book on the same topic will be published in October 2019 by Catholic University of America Press, Washington. “Karol Wojtyla Memorial Lectures” are held at KUL annually. In the previous years the invited speakers were Rocco Buttigione, John F. Crosby, and Josef Seifert.