Festival filmu a vědy AFO vezme diváky na výlet po paměti, promítat se bude také v aule CMTF UP

Ilustrační foto: Jan Andreáš
Pondělí 15. duben 2024, 12:07 – Text: Lenka Peřinová

Mohou nás vzpomínky oklamat? Co se děje, když svoji paměť svěříme nejrůznějším technologiím? Jak vypadá DNA z pravěku? Co za tajemství ukrývá ekosystém hub? Na tyto i další otázky budou šest dní hledat odpovědi návštěvníci mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO. Pořádá jej Univerzita Palackého v termínu 23. až 28. dubna 2024.

Hlavním motivem programu festivalu je paměť. Diváci se mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti, které povedou přes pravěk a období dinosaurů až do časů umělé inteligence. Doprovodný program cílí na dospělé i na dětské publikum.

„Programem budeme reflektovat různé způsoby, jak paměť a uchovávání informací ovlivňuje náš svět a jaký je vztah paměti a vědění. Bude nás zajímat jak lidská paměť z hlediska ukládání informací a jednotlivých vzpomínek, tak i paměť technologická – tedy evoluce různých technologií, které si člověk za svou historii vyvinul, aby na ně mohl svou vlastní paměť delegovat. Od vzniku písma po neuronové sítě,“ nastínil hlavní dramaturg sekce Paměť Zdeněk Rychtera.

Jedním z festivalových míst, kam je možné se na dokumenty zajít podívat, je také aula Cyrilometodějské teologické fakulty v Univerzitní ulici. Letos se do programu AFO zapojila již potřetí.

„Velmi nás těší, že i naše fakulta může Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc nabídnout své prostory k projekci. Sama ráda využiji příležitosti zhlédnout alespoň něco z nabídky, která je letos opět velmi lákavá. Jsem upřímně zvědavá, co se skrývá za názvy snímků slibujících výlety do paměti. Všem návštěvníkům přeji zážitek z dobrého filmu,“ uvedla dr. Marta Lucie Cincialová, proděkanka pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy.

Na festival se přihlásilo téměř 500 snímků. O přízeň odborné poroty se uchází 57 snímků ve třech kategoriích. Vítězové si odnesou originální krasohled skláře Martina Hlubučka.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci od roku 1966. Patří tak mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Jeho hybnou organizační silou jsou především současní i bývalí studenti UP. Počtem akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.

Program a anotace projekcí v aule CMTF UP: https://program.afo.cz/59/programme#AF5909062