DOKUMENT STÍNY COVIDU: Pandemie je něco, co nezažije každá generace

Čtvrtek 15. prosinec 2022, 12:07 – Text: Lenka Peřinová
  • Témata, která před rokem řešil každý z nás: počty nakažených, počty mrtvých, rodiny uvězněné v bytech, zavřené školy, neustálý strach, co přijde.
  • Témata, která před rokem řešili všichni zdravotníci: plné nemocnice, nekončící stres, frustrace, hodiny v ochranném obleku. První linie. Neskutečná psychická i fyzická zátěž.

Institut sociálního zdraví CMTF UP se rozhodl zachytit životní příběhy obyčejných lidí a zkušenosti zdravotníků během pandemie. Dokumentární snímek s názvem Stíny covidu vznikal také v Olomouci. Na kameru promluvili záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP Marinella Danosová, přednosta Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška, psychiatr Bohdan Brozda z Psychiatrické léčebny Šternberk a všeobecná sestra Lukáš Masár.

„Cílem dokumentu je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé museli během pandemie vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Nešlo nám o to lovit senzace. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom nebyl sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokument také přispěl k zachycení důležitého společenského mezníku,“ uvedl proděkan CMTF UP Peter Tavel.

Protagonisty zpovídala režisérka Markéta Kopejtková. Natáčecí tým tvořili také kameraman David Macháček a střihač Lukáš Kopejtko.

Pojďme si připomenout, jak jsme advent prožívali v loňském roce. Ten letošní prožijme ve vděčnosti, klidu, lásce a zdraví.

INFOBOX:

• Marinella Danosová pracuje jako zdravotnická záchranářka, současně působí jako akademička na Fakultě zdravotnických věd UP. Její životní partner pracuje jako zdravotnický záchranář letecké záchranné služby. Jejich pracovní nasazení během pandemie covidu-19 bylo extrémní, přesto je odhodlání zachraňovat lidské životy za celou dobu neopustilo.
  • Markéta Kopejtková studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. S Institutem sociálního zdraví CMTF UP spolupracuje na kvalitativním výzkumu v oblasti zdraví na tématu sluchové vady nebo epilepsie u dětí, zpracovala také videa o hemofilii. Spolupracuje s Českou televizí, Akademií věd ČR a dalšími vědeckými institucemi, pracovala mimo jiné na mini sérii Doktoři, docusoap Světský nebo na naučném pořadu pro děti o vědě Lovci záhad.