Dokument: Stíny covidu – dezinformace

Úterý 7. březen 2023, 11:07 – Text: Lenka Peřinová

Manipulace. Fake News. Dezinformační portály. Konspirace. Etika. Digitální technologie. Umělá inteligence. Role státu při regulaci zneužití digitálního prostoru. To jsou hlavní témata dokumentárního snímku s názvem Stíny covidu, za nímž stojí Institut sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Na kameru promluvili tři odborníci: expert na vzdělávání a mluvčí Českých elfů Bob Kartous, Iva Bezděková z Deníku N a Adam Sybera, analytik Team4Ukraine.

„Problém je, že lidé si dělají ultimátní názory na něco, v čem jsou laici. Jak si mohu dělat ultimátní názor, když tématu nerozumím? Já si vždycky nechávám otevřený prostor k tomu, abych se mohl někam posunout. Bedlivě sleduju téma, které mě zajímá, ale neuzavírám si na to svůj pohled. Tohle je v postkomunistických společnostech problém: lidé nevědí, co to je kritický odstup. Hlavně kritický odstup od vlastního přesvědčení,“vyjádřil se Bob Kartous.

„Školství by se mělo soustředit na mediální výchovu, aby se lidé dokázali v mediálním prostředí orientovat od útlého věku. Důležité také je, aby nečerpali jen z jednoho jediného zdroje a neuzavírali se v sociálních bublinách. Cvičit kritické myšlení, to považuji za velice důležité,“ doplnil Adam Sybera.

Protagonisty zpovídala režisérka Markéta Kopejtková. Natáčecí tým tvořili také Peter Tavel, Aleš Kiri Čermák a střihač Lukáš Kopejtko.

Podívejte se na dokument: https://youtu.be/11Pl2B3G-Ag