CMTF nabízí - Tajemno a dobrodružství - Noc vědců - 27. listopadu 2020

Čtvrtek 26. listopad 2020, 19:13

Tajemno a dobrodružství u nás i ve světě nabídne Noc vědců

Přesný program naší fakulty naleznete zde: https://www.nocvedcu.cz/misto/501-cyrilometodejska-teologicka-fakulta

Text: Lenka Peřinová

Ilustrační foto: Vojtěch Duda

• Mysteriózní? Tajemná? Dobrodružná? Taková je věda (nejen) na Cyrilometodějské teologické fakultě a taková bude také Noc vědců 2020.
  • Vyrazte s námi za jejími taji! Letos poprvé se na tuto cestu vydáme online.
  • Atraktivní program ve formě streamu, záznamů přednášek, 3D prohlídek nebo filmů si teologická fakulta připravila na pátek 27. listopadu 2020.

Na co se můžou návštěvníci s příchodem večera těšit?

• Tajemstvím jsou zahalena všechna posvátná místa – díky aplikaci Google Earth se společně přeneseme na mnohá z nich.

Co se děje pod rouškou tmy v tajuplné kapli?

• Tajemství poodhalí přenos z tohoto místa.

Láká Vás dobrodružství?

• Pak si poslechněte, co zažívají naši studenti na zahraničních praxích v Peru, Nepálu, Indii či Tanzánii, nebo se podívejte, jak probíhá záchranná operace ve Středozemním moři nebo v jižním Sudánu.

„Osobně se nejvíc těším na streamování interiéru noční kaple na fakultě. Je to univerzitní unikát, jinou funkční kapli na Univerzitě Palackého nemáme. Je také pravda, že se do ní v noci nikdo nedostane, takže, je to výzva!,“ láká na jeden z bodů programu koordinátor akce doc. Jaroslav Franc.

Vedle toho nabídne Noc vědců také virtuální procházku po posvátných místech světa nebo virtuální návštěvu míst, kde se udály humanitární katastrofy.

„Chceme touto cestou upozornit na hrozivou situaci ve světě – na humanitární krize a katastrofy. Je pro nás důležité, aby se o těchto věcech dozvídali lidé nejen z našeho oboru, ale i z širší veřejnosti. Spousta krizí není medializována nebo je vytržena z kontextu, proto jsme vybraly právě takové události, které stojí za povšimnutí a které mají svůj jedinečný příběh,“ přibližuje jiný bod organizátorka Barbora Smolíková.

Uskutečnit Noc Vědců byl tento rok výzva nejen pro pořadatele.

„Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda bude Noc Vědců probíhat již klasicky na půdě fakulty, nebo v online prostoru. Tudíž jsme program museli několikrát měnit a přizpůsobit ho oběma variantám. I když se nakonec “sejdeme“ online, návštěvníci rozhodně nebudou ošizeni,“ slibuje druhá organizátorka Tereza Havelková.

Na programu pracovali studenti teologické fakulty.

Letošní program je zcela nový – využili jsme situace a vymysleli zbrusu nové aktivity. Máme šikovné studenty. Přípravy zvládli, stejně jako v předchozích letech, skvěle. Rád vzpomínám na minulé ročníky – vždycky se mi moc líbí koncerty, které za běžných okolností děláme, oceňuji také ochutnávku Fair trade výrobků. Letos si ovšem ochutnávku budou muset naši návštěvníci zajistit sami. Příští rok jim to ale určitě vynahradíme,“ slibuje Franc.

Kdo z nějakého důvodu nebude moci být zrovna online, nemusí zoufat – všechny popularizační materiály budou na webu akce dostupné i po jejím skončení.

V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005. Cyrilometodějská teologické fakulta se do ní zapojuje od prvního ročníku. Chytré zábavě se meze nekladou, a tak není divu, že získává na popularitě, baví totiž ty nejmenší i dospělé. Na Noci vědců se podílí přes 40 českých univerzit, škol, science center a dalších organizací.

Přesný program naší fakulty naleznete zde:  https://www.nocvedcu.cz/misto/501-cyrilometodejska-teologicka-fakulta