Budova CMTF UP v Kateřinské ulici obdržela titul finalisty v Ceně Rudolfa Eitelbergera 2023

Foto: Spolek Za krásnou Olomouc
Neděle 15. říjen 2023, 12:07 – Text: Lenka Peřinová

Cena pojmenovaná po slavném olomouckém rodákovi mapuje to nejlepší z architektury, urbanismu a památkové péče v Olomouci a Olomouckém kraji za uplynulé dva roky. Devítičlenná komise vybírala z 25 nominovaných staveb. Do nejužšího výběru se dostalo 9 finalistů: jedním z nich je budova teologické fakulty v Kateřinské ulici. Za úspěšnou přestavbou stojí olomoucké Ječmen studio (Eva a Lukáš Blažkovi, Vítězslav Rejšek, Lucie Vyhlídalová, Vojtěch Jemelka). Nejvíce bodů si ve dvoukolovém hlasování odneslo přerovské Středisko správy a údržby dálnic od brněnského ateliéru Pelčák a partner architekti.

„Cena Rudolfa Eitelbergera je originální lokální ocenění, které se opírá o názor nezávislé odborné poroty. Oceňuje vysokou architektonickou kvalitu i významný společenský dopad,“ uvedla Jana Kiesewetterová, předsedkyně spolku Za krásnou Olomouc.

V kategorii olomouckých rekonstrukcí bodoval nárožní dům Kateřinská 13. Dům postavený v letech 1898–1899 podle návrhu architekta Jacopa Gartnera, sloužil původně jako hotel. Po roce 1945 byl zkonfiskován a předán do majetku Univerzity Palackého, která ho donedávna využívala k ubytování studentů. Podoba domu, původně s neogotickým tvaroslovím a nárožní věžičkou, byla postupně zbavena všech ozdobných prvků.

„V letech 2019–2021 proběhla citlivá přestavba objektu pro výzkumná pracoviště Cyrilometodějské teologické fakulty UP, která obohatila vnější podobu domu o novodobou nárožní věžičku a invenčně propojila vnitřní prostory budovy od přízemí po nejvyšší patro, ve kterém se nachází překvapení v podobě malé kaple v dutině věžičky a střešní terásky s výhledem na kupole kostela sv. Michala. Rukopis architekta se projevuje jak v prostorovém zážitku z vnitřních průhledů mezi schodištěm a společnými prostory a společnými prostory navzájem, tak v práci s detailem, materiálem a barevností,“ popsala členka komise Jana Křenková.

Ocenění za rekonstrukci budovy v Kateřinské ulici převzal děkan CMTF UP doc. Vít Hušek v doprovodu proděkanky pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy dr. Marty Lucie Cincialové na konci září 2023. Cenu převzal zároveň i architekt Lukáš Blažek.

„V prvních měsících po kolaudaci jsme si vyzkoušeli, jak dobře se v budově pracuje při komorním obsazení. Nyní už máme zkušenost s plným provozem a můžeme potvrdit, že rekonstruovaná budova je příjemným místem, i když jsou obsazeny všechny pracovny a všechny učebny,“ vyjádřil se doc. Vít Hušek, děkan CMTF UP.

Spolek Za krásnou Olomouc uděluje ocenění od roku 2008. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, za přispění Olomouckého kraje a Nadace české architektury.

Kompletní zpráva zde: www.krasnaolomouc.cz