Institut M. J. Metzgera pro dialog a smíření
Poslání
Posláním institutu je studium:
(a) osoby, života, myšlení, díla a odkazu Maxe Josefa Metzgera, odsouzeného k smrti a popraveného z vůle A. Hitlera;
(b) jeho komunity Societas Christi Regis (dnes: Christkönigs-Institut) působící v první polovině 20. století na Moravě;
(c) teologického odkazu Johannese Oesterreichera, člena Societas Christi Regis a zakladatele Institutu židovsko-křesťanských vztahů na americké Seton Hall University (South Orange, New Jersey);
(d) souvisejících témat, zejména počátků ekumenismu, pacifismu a liturgické obnovy v první polovině 20. století, či vývoje ekumenismu po 2. vatikánském koncilu.
(e) Zvláštní pozornost je věnována dialogu a smíření jako klíčovým antropologickým a sociologickým tématům.
Archiv a knihovna institutu
Archivní materiály, které institut spravuje, kromě jiného zahrnují:
- digitální verze dokumentů archivu Christkönigs-Institutu v Meitingenu, včetně Metzgerovy osobní korespondence, jeho dopisů z vězení a řady textů psaných ve vězeňské cele;
- knihy, novinové články a brožury, jejichž autorem je Metzger, nebo které on sám vydal ve vlastním nakladatelství;
- monografie, sborníky, články a brožury věnované osobě, dílu a myšlení Metzgera;
- monografie, sborníky, články a brožury týkající se období a témat, jež přímo nebo nepřímo souvisí s osobou, myšlením a dílem Metzgera, stejně jako s historickým a geografickým kontextem, v němž žil a působil;
- knihy a brožury Johannese Oesterreichera, originály jeho osobní korespondence se členy Metzgerovy komunity;
- archiválie týkající se Metzgerových komunit žijících na Moravě v první polovině 20. století, včetně osobních dokumentů a listů jejich členů;
- ekumenická literatura z pozůstalosti interkonfesního společenství Una Sancta, založeného Metzgerem.
Plánované oblasti badatelské činnosti
- Archivní katalogizace vydaných i nevydaných spisů M. J. Metzgera a publikací věnovaných jeho osobě, myšlení a dílu; vytvoření a neustále doplňování seznamu „metzgerovské literatury“.
- Bádání zaměřené na osobu, život, myšlení a dílo Metzgera; prohloubení tematických aspektů, jež dosud nebyly předmětem výzkumu historiků a teologů nebo byly zkoumány jen okrajově a neúplně. Cílem bádání je přispět k hlubšímu poznání Metzgerovy osoby, jeho díla a odkazu, k čemuž nutně vyzývá i jeho blahořečení v listopadu roku 2024.
- Bádání zaměřené na Metzgerovu komunitu Societas Christi Regis působící na Moravě (v Brně, Ostravě, Dolních Dunajovicích a jinde) až do jejího zákazu během druhé světové války. Téma tohoto výzkumného projektu úzce souvisí s tématem česko-německého a česko-rakouského soužití v první polovině 20. století; jeho prohloubení ve světle studia působení Metzgerovy komunity na Moravě má potenciál pozitivně ovlivnit současné chápání a současný vývoj česko-německých a česko-rakouských vztahů.
- Vědecký výzkum díla a teologického odkazu Johannese Oesterreichera (1904–1993), spoluautora koncilní deklarace Nostra aetate, který pocházel z Města Libavá a studoval na německém gymnáziu v Olomouci. Tento výzkum je úzce spjat s tématem židovsko-křesťanského dialogu a také s tématem obnovení pohledu křesťanství na judaismus a židovskou víru.
- Badatelská činnost v rámci témat: počátky ekumenismu, pacifismu a liturgické obnovy v první polovině 20. století; vývoj ekumenismu po 2. vatikánském koncilu; Evropa a Německo v období před první světovou válkou a v meziválečném období; křesťanství a církev v období první a druhé světové války; Evropská myšlenka v prvních desetiletích minulého století.
- Bádání zaměřené na dialog a smíření jako klíčová témata týkající se života jednotlivců, společnosti, vztahů mezi národy a státy. Výchozím bodem je Mezerovo pacifistické a ekumenické myšlení doplněné o práce odborníků z oblasti filozofie, teologie, sociologie a psychologie, zaměřené na zkoumání dynamiky mezilidských a společenských konfliktů a na vypracování řešení, která by mohla nasměrovat strany konfliktů na cestu porozumění. Cílem pak je vypracování „teorie dialogu a smíření“ chápané jako nepostradatelný předpoklad vzájemného soužití. Výzkum tohoto druhu má významný teoreticko-aplikační potenciál.
Adresa pro korespondenci
Prof. ThDr. Ľubomír J. Žák
Institut M.J. Metzgera pro dialog a smíření
Cyrilometodějská teologická fakulta
Univerzity Palackého v Olomouci
Univerzitní 244/22
CZ - 779 00 Olomouc