Olomoučtí studenti ze soutěže v obchodním právu přivezli stříbro

Pro Jiřího Dyčku a Ladislava Václavíka to byla první soutěžní zkušenost.
Foto: Archiv JD a LV
pátek 18. květen 2018, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Poprvé se přihlásili do soutěže pro studenty práv, chtěli hlavně sbírat zkušenosti. Nakonec ale v silné konkurenci obstáli a vybojovali skvělé druhé místo. Jiří Dyčka a Ladislav Václavík, studenti 3. ročníku oboru Právo na Právnické fakultě UP, uspěli v soutěži Czech Moot Court Competition z obchodního práva 2018.

Cílem soutěže je propojit teorii s praxí a posílit právní dovednosti studentů. „Už nějakou dobu jsme uvažovali, že bychom se někam přihlásili. Oba nás zajímá obchodní právo, tak jsme to šli zkusit. Byla to naše vlastní aktivita,“ vysvětlil Jiří Dyčka. V rámci simulovaného soudního jednání si vyzkoušeli celé soudní řízení, od sepsání žaloby, přes podání vyjádření protistrany až k samotnému soudnímu jednání. První kolo soutěže spočívalo v sepsání žaloby.

V letošním ročníku soutěžící řešili případ, kdy obec chtěla žalovat starostu na náhradu škody ve výši přes tři čtvrtě milionu korun. Tato škoda měla vzniknout neuváženým uzavřením smlouvy o termínovaném vkladu do družstevní záložny. Starosta měl tedy nahradit škodu, která vznikla porušením péče řádného hospodáře.

Do finálového kola, které se konalo na brněnské právnické fakultě,  postoupilo šest nejlepších týmů. „Nejprve se obrátilo postavení stran a my jsme jako žalovaná strana měli sepsat vyjádření k žalobě jiného tymu, který k nám byl přiřazen. V ústním kole jsme si potom vylosovali stranu žalobce, kterého jsme zastupovali před soudem. Ve finále se hodnotily především právní znalosti a vyjednávací či argumentační dovednosti,“ řekl Ladislav Václavík. O vítězi pak rozhodl celkový počet bodů z obou kol soutěže. Další dvě medailové příčky, první a třetí místo, obsadili posluchači Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Olomoučtí studenti, kteří patřili v soutěži k nejmladším, se na klání připravovali sami, některé nejasnosti konzultovali s vyučujícími. „Například doktorka Renáta Šínová nebo docent Filip Melzer, oba z katedry soukromého práva a civilního procesu, nám radili a pomáhali s cennými odkazy na odbornou literaturu,“ uvedl Jiří Dyčka. Studenty účast v soutěži nadchla a už teď uvažují, že se do nějaké podobné zase přihlásí. „Zkusili jsme si řadu věcí, které se nám jednou budou v praxi hodit. Ta zkušenost byla k nezaplacení,“ dodal Jiří Dyčka.

Soutěž Czech Moot Court Competition z obchodního práva, která má již dlouholetou tradici, pořádala studentská organizace ELSA ve spolupráci s brněnskou advokátní kanceláří Továrek, Horký a partneři.