Prameny dialogu: 6. mezinárodní konference dialogické praxe v Olomouci

Pondělí 6. březen 2023, 11:07 – Text: Lenka Peřinová

Příležitost k setkání odborníků z celého světa, kteří se angažují v pomáhajících profesích nebo pracují s lidmi. Mezinárodní konferenci (nejen) pro akademiky, kteří se inspirují myšlenkami dialogu jako nezbytné podmínky lidského života, organizuje Institut sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP s organizacemi Narativ a Zahrada 2000. Prameny dialogu se uskuteční ve dnech 17. až 20. května 2023. Přihlásit se je možné už dnes. Registrace se uzavírá 30. dubna 2023.

Konference je určena odborníkům v pomáhajících profesích: psychiatrům, klinickým psychologům, psychologům, psychoterapeutům, sociálním pracovníkům – všem, kteří poskytují péči pacientům s psychickými problémy a psychiatrickým pacientům v raných stádiích psychózy.

„Kvůli koronavirové situaci jsme tentokrát na konferenci museli počkat déle, než bylo v minulých ročnících zvykem. Jakkoli se teď může zdát, že tuto krizi jsme zvládli, krize obecně se stává jakousi novou normou. Jen několik stovek kilometrů od Olomouce se stále odehrává obrovská humanitární krize způsobená ruskou invazí na Ukrajinu. Jsme zároveň svědky hluboké environmentální krize, energetické krize a mnoha dalších krizí,“ uvedl dr. Zdeněk Meier, garant konference.

Účastníci se mohou těšit na osobní setkání se zajímavými hosty, kteří rozvíjí dialogickou praxi po celém světě a kteří stáli u jejího zrodu. Promluví si s odborníky, kteří v globálních diskusích o duševním zdraví reprezentují hlas žité zkušenosti s psychiatrickou péčí. Do Olomouce přijedou např. Jaakko Seikkula z Finska (profesor psychologie na univerzitě v Agderu a emeritní profesor psychoterapie na univerzitě v Jyväskylä), Ivana Marková z Velké Británie (emeritní profesorka na University of Stirling) či Peter Rober z Belgie (profesor na KU Leuven), Wilma Boevink z Nizozemí (výzkumnice na Trimbos Institute), Tamaki Saito z Japonska (profesor sociální psychiatrie na univerzitě v Tsukubě) nebo Adalberto Barreto z Brazílie (emeritní profesor na univerzitě Ceará-Brasil). Dialogická praxe navazuje na práci Michaila Bachtina, přístup reflektujících procesů v psychoterapii a rodinné terapii a na současné teorie intersubjektivity a embodimentu.

„Věříme, že dialogická praxe je jednou z cest, jak si v krizi osvojit sílu k aktivnímu jednání. Od svého vzniku v kontextu psychiatrických a psychosociálních krizí nachází velké uplatnění také v dalších typech krizových situací. Dialog totiž může být velice cennou a důležitou odpovědí na krizové situace zahrnující hlubokou nejistotu a nestabilitu. Ale jak se vlastně dialog může zrodit? Jaké zdroje a podmínky jsou zapotřebí, aby vznikl a rozvíjel se? Kde jsou prameny dialogu? Tyto otázky představují klíčové téma konference,“ doplnil Meier.

Konference se uskuteční na Cyrilometodějské teologické a Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Konferenční poplatek 270 EUR zahrnuje třídenní odborný program a vstup na večerní raut s kulturním programem. Za poplatek 40 EUR je možné zúčastnit se také před-konferenčních workshopů, které proběhnou 17. 5. 2023 v odpoledních hodinách. Konferenci organizuje Mezinárodní síť dialogické praxe ve spolupráci s Institutem sociálního zdraví a organizacemi Narativ a Zahrada 2000.

Více informací a přihláška: https://dialog-conf.cz/?lang=cs