Katolický týdeník: kurzy (nejen) CMTF UP jsou klíčem ke vzdělání v jakémkoli věku

Pátek 19. srpen 2022, 8:56 – Text: Lenka Peřinová a Edita Lukášová

Kurz s názvem Večerní studium spirituality, který zaštiťuje Cyrilometodějská teologická fakulta UP, se stal tématem pro aktuální číslo Katolického týdeníku. Patří k jednomu z „evergreenů“ v nabídce kurzů teologické fakulty, zájemci jej vyhledávají opakovaně. Vypisuje se již několik let, ale je stále nový – zásluhu na tom mají lektoři, kteří přicházejí každý rok s novými, zajímavými tématy. Kurz je vhodný pro zájemce, kteří se teologií profesionálně nezabývají, nabízí jim vhled do vztahu mezi duchovním životem, lidskou a spirituální zkušeností a teologií. Vyhledávají jej studenti neteologických oborů z celé univerzity, ale především lidé v produktivním věku a senioři z řad veřejnosti.

„Chceme poděkovat všem vyučujícím za zajímavé a krásné přednášky. Rádi se k tomu doma zase vrátíme a prohloubíme naše znalosti. Studium nám toho spoustu dává a rozšiřuje obzory. Těšíme se na další pokračování a nová témata v příštím semestru,“ svěřili se manželé Kunešovi.

Kurzů celoživotního vzdělávání ale teologická fakulta nabízí mnohem více: jsou určeny odborníkům, ale i široké veřejnosti. Rozšiřují obzory, nabízejí možnost diskutovat o zajímavých tématech i osobních postojích a setkat se s novými, zajímavými lektory i „spolužáky“. Výuka se koná v překrásných prostorách budov teologické fakulty v centru Olomouce.

„Lidem z větší dálky bych nabídla, aby nelitovali času a do Olomouce přijeli. Většina našich kurzů celoživotního vzdělávání je zaměřena prakticky, a proto se lektoři přiklání k prezenční formě výuky. Kurzy navíc kromě nových znalostí nabízí také řadu osobních setkání a rozhovorů s lidmi, kteří si kladou podobné otázky, řeší podobná témata a jsou mnohdy ochotní sdílet své osobní zkušenosti,“ přiblížila výhody kurzů jejich organizátorka Mgr. Edita Lukášová.

Studium v rámci celoživotního vzdělávání rozšiřuje obzor člověka a uvádí už získané poznatky do určitého systému. Posiluje schopnost kriticky myslet a vybírat kvalitní informace.

„Správně zvolené vzdělání dává kritéria k tomu, aby byl člověk schopný rozlišovat mezi pravdou a tím, co si na pravdu jen hraje, je líbivé, kýčovité. Nabízí prostor pro hledání odpovědí, hledání alternativ a také pro kladení si správných otázek. Otevírá prostor pro diskusi a lepší porozumění sobě a druhým,“ dodala Lukášová.

Informace o všech kurzech: www.cmtf.upol.cz/studujte-u-nas/celozivotni-vzdelavani

Pište/volejte: edita.lukasova@upol.cz, 585 637 174

Nabídka kurzů CMTF UP: