Síť katedry komunikačních studií spojuje evropské univerzity

Pátek 25. listopad 2022, 12:07 – Text: Lenka Peřinová

Katedra komunikačních studií CMTF UP, která realizuje studijní program Etika a kultura v mediální komunikaci, se představuje na webové stránce vídeňské kanceláře Central European Exchange Programme for University Studies (CEEPUS).

Studentům i akademikům z domovské fakulty nabízí díky síti Media Ethics možnost setkání a dalšího vzdělávání na partnerských zahraničních institucích ve střední a východní Evropě: https://www.ceepus.info/content/explore

„Všimli jsme si, že vaše síť je obzvláště zajímavá, proto jsme se rozhodli ji prezentovat na homepage naší webové stránky. Myslíme si, že v dnešním globalizovaném světě s obrovskou mocí médií je otázka etiky důležitější než kdykoli dřív. Je nezbytné pochopit odlišnosti národů: jejich kultury, tradice, náboženství a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují etiku, a zejména etiku médií,“ uvedla Katrin Weber z vídeňské kanceláře CEEPUSu.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP koordinuje síť, jejímiž partnery jsou např. Papežská univerzita Jana Pavla II. v Krakově (Institut žurnalistiky a sociální komunikace), Univerzita sv. Cyrila a Metoděje ve Skopji (Filozofický ústav), Univerzita v Sarajevu (Katolická teologická fakulta) a Univerzita ve Vídni (Katolická teologická fakulta). Každá z institucí má konkrétní zkušenosti v oblasti mediální etiky, metodologie, výzkumu a znalostí a může přispět svým jedinečným úhlem pohledu, který vychází z jejího umístění a kultury.

„Využijeme sílu mobilit k rozšíření našich znalostí: chceme se věnovat srovnávacím analýzám a poznávat nové techniky mediální komunikace v našich partnerských zemích. Chceme připravit studenty a učitele na etické výzvy mediálního světa a položit základy pro budoucí spolupráci, společné výzkumné aktivity a rozvoj společných studijních programů. Na základě naší trvalé spolupráce, výzkumného úsilí a společných studijních programů budeme rozvíjet a přispívat k řešení univerzální otázky mediální etiky,“ vysvětlil důležitost sítě pod hlavičkou CEEPUSu doc. Jaroslav Franc, garant studijního programu Etika a kultura v mediální komunikaci.

Univerzita Palackého každoročně pořádá International Teaching Week a Thematic Block of Lectures – Actual Issues of Social Discourse. „Chceme využít možností krátkodobých mobilit a pozvat akademické pracovníky a studenty ze všech partnerských univerzit. Tématy jsou světová náboženství a současná spiritualita, sociální problémy a aktuální otázky společenského diskurzu,“ dodal Franc.

V rámci sítě Media Ethics se uskuteční řada zajímavých mobilit: Ph.D. studentka z CMTF UP vyjede v letním semestru 2022/23 na doktorandský měsíční pobyt ve Vídni za účelem finalizace disertační práce, v plánu je také cesta akademiků a studentů na univerzitu do Skopje.