První absolvent nového magisterského programu a úspěšné státnice studentů Teologie online

Pátek 26. červen 2026, 14:00 – Text: Mgr. Petr Fojtík a Lenka Peřinová

Vůbec prvním absolventem navazujícího magisterského studijního programu Teologie (online) – nového oboru, který jsme na naší fakultě otevřeli před dvěma lety – se 1. června 2026 stal pan Radek Osička, který se profesně věnuje vztahovému koučinku. Po absolvování bc. studia nastoupil v akademickém roce 2024/2025 do historicky 1. ročníku navazujícího magisterského programu, jehož podobu připravila tehdejší garantka doc. Gabriela Ivana Vlková. V diplomové práci se věnoval otázce lidské spásy v pojetí pravoslavného teologa Vladimira Losského ­– zvláštní pozornost zaměřil na roli Ducha svatého v procesu proměny člověka. Práci psal pod vedením prof. Ľubomíra Žáka, který dlouhodobě působil na Papežské lateránské univerzitě v Římě a nyní na naší fakultě vyučuje dogmatickou teologii.

Na přelomu května a června se kromě magisterských státních závěrečných zkoušek uskutečnily také státnice studentů bakalářského programu Teologie (online). K absolutoriu přistoupilo celkem 59 studentů, z toho 19 nových magistrů. „Organizačně, logisticky i technicky šlo o mimořádně náročnou akci. Na státních závěrečných zkouškách, obhajobách diplomových prací a bakalářských disputacích se podílelo celkem 34 vyučujících, kteří zasedli ve 33 zkušebních komisích. Celkem 74 studentů absolvovalo v různých kombinacích 161 jednotlivých státních zkoušek,“ okomentoval státnicové dění koordinátor studia Mgr. Petr Fojtík.

Garantka bakalářského programu doc. Jana Plátová vyzdvihla odhodlání studentů skloubit studium s pracovním a rodinným životem: „Distanční studium klade na studenty vysoké nároky na samostatnost, disciplínu a dlouhodobou motivaci. O to více si vážím všech, kteří dokázali své studium dovést až k úspěšnému absolutoriu.“ Garant navazujícího magisterského programu doc. Dominik Opatrný připomněl význam prvních absolventů nového programu: „Každý nový studijní program potřebuje své průkopníky. První absolventi magisterského studia ukázali, že i náročné teologické vzdělání lze kvalitně realizovat v online prostředí a že o tento způsob studia existuje skutečný zájem.“

Státní závěrečné zkoušky probíhaly hybridní formou v 6 místnostech a současně na 5 platformách Zoom. Administrativní agendu zajišťovaly dvě sekretářky, technickou podporu dva technici. To vše se odehrálo během 9 pracovních dní. 

Děkan CMTF UP doc. Vít Hušek ocenil společné úsilí studentů i zaměstnanců: „Za úspěchem distančního studia stojí nejen práce studentů, ale také velké nasazení vyučujících, administrativních pracovníků a technického zázemí fakulty. Těší mě, že se nám daří zpřístupňovat teologické vzdělání lidem z různých koutů České republiky i ze zahraničí a současně zachovávat vysokou akademickou úroveň studia.“

Zpět

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)