Olomoucká Sociální pedagogika v USA

Sobota 4. listopad 2023, 9:07 – Text: Lenka Peřinová

Českou sociální pedagogiku představila americkým studentům dr. Milena Öbrink Hobzová, akademička z Katedry křesťanské výchovy CMTF UP: ve dnech 23.–27. října 2023 přednášela na newyorské State University of New York (SUNY), New Platz (NY), na téma Prevence a sociální pedagogika v České republice.

„SUNY nabízí program Concentration in Human Services, který je inspirován sociální pedagogikou. Studenti jsou vedeni k tomu, aby při práci s klienty v praxi aplikovali sociálně-pedagogické přístupy,“ uvedla dr. Milena Öbrink Hobzová.

S americkou univerzitou Katedra křesťanské výchovy CMTF UP dlouhodobě spolupracuje: olomouckou fakultu už v roce 2022 navštívila Mette Christiansen (dánská sociální pedagožka žijící v USA, garantka programu Concentration in Human Services na SUNY), akademičky ze SUNY (Kat Raynor, Katie Hunter) přednášejí také na International Teaching Week, který už třetím rokem pořádá teologická fakulta.

„Nedávné setkání v USA vedlo ke vzájemnému obohacení a také k další budoucí spolupráci, v jejímž rámci se studenti olomoucké teologické fakulty mohou těšit na přednášky amerických kolegů,“ doplnila Hobzová.

INFO:

Kat Raynor, LMSW, a Mette Christiansen, LMSW

Obě vyučující jsou držitelkami licence pro sociální práci. Působí na Katedře sociologie SUNY New Paltz. Mette má zkušenosti z oblasti pěstounské péče, z oblasti péče o děti a dospělé s autismem a jinými poruchami. Poskytovala individuální, skupinové a rodinné terapie. V rámci programu Concentration of Human Services se snaží aplikovat v USA sociálně-pedagogické přístupy. Kat se věnuje tématům jako domácí násilí, komunitnímu rozvoji a práci s mládeží.