Mše, setkání akademické obce a rozloučení s arcibiskupem uzavřou semestr

Pátek 10. červen 2022, 20:07 – Text: Lenka Peřinová a Martin Višňa

Děkovaná bohoslužba Te Deum za ukončený akademický rok 2021/2022, setkání akademické obce Cyrilometodějské teologické fakulty UP a osobní rozloučení s Velkým kancléřem Janem Graubnerem – tak lze ve zkratce popsat slavnostní setkání, které se uskuteční ve středu 15. června 2022 od 16. hodin v kostele a poté na zahradě dominikánského kláštera.

Jan Graubner z titulu arcibiskupského úřadu vykonává funkci Velkého kancléře na Cyrilometodějské teologické fakultě UP a je také členem její vědecké rady. Dosavadního olomouckého arcibiskupa ale nedávno papež František jmenoval pražským arcibiskupem. Na tomto postu nahradí od 2. července 2022 Dominika Duku.

„Funkciu Velkého kancléře pán arcibiskup nevykonával v žiadnom prípade iba formálne. Bol plnohodnotným členom akademickej obce a na fakulte sme nerobili žiadne zásadné rozhodnutie bez neho. Bol pre fakultu požehnaním. Myslím, že bol všeobecne veľmi pozitívne prijímaný. Jeho múdrosť a ľudskosť mu vytvárajú prirodzenú autoritu. Je radosť byť v jeho blízkosti. Z jeho odchodu mám rozporuplné pocity. Na jednej strane sa teším, lebo pre Českú republiku i pre českú Cirkev je to vynikajúca správa. Na druhej strane prídeme v Olomouci a na Morave o veľkú osobnosť. Bude nám chýbať,“ vyjádřil se k odchodu arcibiskupa děkan Cyrilometodějské teologické fakulty UP Peter Tavel.

Olomouckého arcibiskupa jmenoval papež František 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem. Nahradí Dominika Duku, který na jaře 2018 rezignoval na post pražského arcibiskupa.  Působení Jana Graubnera je úzce spojeno také s Univerzitou Palackého v Olomouci – od roku 1999 je členem správní rady Univerzity Palackého v Olomouci, jíž řadu let předsedal.

„Teologická fakulta prošla pestrým vývojem, a můžu říci, že mám radost z toho, jak se rozvinula. Jsem vděčný všem, kteří tady pracovali a zvládli překonat všechny překážky a výzvy. Přeji fakultě, ať se jí nadále daří udržet v rovnováze fakt, že je vědeckou institucí a zároveň komunitou církve. Přeji její akademické obci, aby se jí nadále dařilo budovat takovou atmosféru, která podstatně ovlivní ty, kteří fakultou projdou. Aby se studenti seznámili s novými informacemi, objevili vědecký rozměr studia, ale aby také zažili Boha. Taková zkušenost pozitivně a podstatně ovlivní i vědeckou práci teologickou,“ popřál fakultě její Velký kancléř Jan Graubner.

INFOBOX:

J. Exc. Mons. Jan Graubner

Narodil se 29. 8. 1948 v Brně, vyrůstal ve Strážnici. Maturoval na Střední všeobecně vzdělávací škole v r. 1967, poté rok pracoval jako dělník, aby získal „dělnický původ“.

V r. 1968 byl přijat do kněžského semináře a na CMTF UP. Kněžské svěcení přijal 23. června 1973. Působil jako kaplan ve Zlíně a ve Valašských Kloboukách. Od 1982 do 1990 byl farářem ve Vizovicích.

Titulárním biskupem tagarijským a pomocným biskupem olomouckým byl jmenován 17. března 1990. Vysvěcen byl 7. dubna 1990 arcibiskupem Františkem Vaňákem. Za biskupské heslo si zvolil citát Quod dixerit vobis, facite (Co vám řekne, učiňte). Arcibiskupem olomouckým byl jmenován 28. září 1992.

Založil řadu církevních škol, vybudoval síť Charit, inicioval Tříkrálovou sbírku a Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Založil edici audioknih Edice Velehrad.

Zabývá se duchovním doprovázením, věnuje se pastoraci rodin a obnově poutních míst Velehrad a Svatý Hostýn. Inicioval Pocty duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech.

V letech 2000 až 2010 byl předsedou České biskupské konference, zároveň je jejím delegátem pro charitativní činnost, misie a novou evangelizaci.