Vědci z CMTF UP vedou rozhovory s rodiči a učiteli dětí s duševním onemocněním

Úterý 10. květen 2022, 10:51

Psychické potíže nebo duševní onemocnění dětí. To jsou hlavní témata výzkumu, kterému se věnují vědci z Institutu sociálního zdraví CMTF UP. Téměř čtyři desítky hloubkových rozhovorů s rodiči i učiteli zpracovávají metodikou DIPEx, vyvinutou na Oxford University. Výstupy zveřejní na webu hovoryovzdelavani.cz. Web rozšíří povědomí o duševním onemocnění dětí a dospívajících a možnostech prevence prostřednictvím multidisciplinárního týmu. Výzkum je součástí projektu Pro zdraví duše (financován z Fondů EHP), který potrvá do konce roku 2023.

„Navazujeme na typ výzkumu, který se nám osvědčil už v předchozích letech u témat jako je např. epilepsie, problémy se sluchem či ADHD u dětí. Věříme, že získané informace pomáhají rodičům, školám i odborným institucím. Je důležité, že zájemci mohou najít relevantní informace k problematice, o níž se chtějí dozvědět co nejvíce, na jednom místě. Nabízíme jim možná řešení problémů, východisko z krize,“ uvedla výzkumnice Kristýna Gábová.

Průzkumy ukazují, že až 20 % dětí ve věku 13–18 let trpí psychickými obtížemi a zhruba 50 % chronických duševních onemocnění se poprvé projeví do 14. roku života. V současné době tyto případy řeší pedopsychiatři, kterých je ale nedostatek a čekací doby na vyšetření jsou dlouhé. Prevence je proto důležitá už na základních školách.

Multidisciplinární tým přímo ve školách

Projekt proto testuje také fungování multidisciplinárního týmu, jehož členy jsou dětský psychiatr, psycholog, speciální pedagog, sociální pracovník a zdravotní sestra. Tým se může stát vítaným prostředníkem – napomůže školám a pedagogům zvládnout obtížně řešitelné situace. Nebude dítě primárně diagnostikovat, ale bude si všímat situačního chování a spouštěcích mechanismů problémového chování v běžném prostředí třídy. Tým postupně navštíví 20 škol v Olomouckém a Pardubickém kraji.

„Pedagog od týmu získá cenné informace. Nejen jak se dítě projevuje v jiných předmětech, ale také co jsou spouštěcí momenty potíží v jednotlivých situacích. Řešení se pak pokusí najít v rámci schůzek dítě – rodič – pedagog za přítomnosti multidisciplinárního týmu,“ vysvětlila Gábová.

Vědci díky projektu vytvoří informační web založený na certifikované metodice DIPEx. Umístí na něj záznamy zkušeností rodičů i učitelů. Autentické výpovědi zprostředkují odborné i široké veřejnosti zkušenost s konkrétními případy, které budou zdrojem informací, jak problematické situace řešily jiné školy.

Institut sociálního zdraví je vědecko-výzkumné pracoviště CMTF UP. Věnuje se výzkumu a vzdělávání v oblasti zdraví s důrazem na jeho sociální a spirituální determinanty. Zaměřuje se na témata, která se týkají zejména nerovnosti ve zdraví a fyzického i duševního zdraví zranitelných skupin. Jedním z významných výstupů institutu je vytvoření validizované aplikace mezinárodní certifikované metodiky DIPEx International pod záštitou Health Experineces Research Group na Univerzitě v Oxfordu. Jako jediné pracoviště v ČR disponuje certifikátem pro její využívání.

Připravila: Lenka Peřinová