Ředitelka zahraničního oddělení Ukrainian Catholic University se setkala s rektorem a arcibiskupem

Sobota 18. červen 2022, 20:07 – Text: Lenka Peřinová

Rektor Univerzity Palackého prof. Martin Procházka přijal ředitelku zahraničního oddělení Ukrainian Catholic University paní Halynu Protsyk, s níž dlouhodobě spolupracuje Zahraniční oddělení Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Podepsali nové Memorandum of Understanding, smlouvu, na jejímž základě bude pokračovat spolupráce mezi oběma univerzitami. Paní Protsyk se v Olomouci setkala také s arcibiskupem Janem Graubnerem během slavnostního setkání akademické obce CMTF UP, které symbolicky uzavřelo akademický rok 2021/2022.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP spolupracuje s Ukrajinskou katolickou univerzitou především v programu Erasmus. Ten umožňuje oběma stranám výměnu studentů i vyučujících. V současné době na teologické fakultě pod dvojím vedením studuje Yuriy Martynyuk. Připravuje svou disertační práci, kterou vedou akademici z obou univerzit. Obě instituce využívají své zkušenosti a kontakty také při pořádání online letní školy ekumenických studií. Studenti teologické fakulty se této společné vzdělávací akce zúčastní letos v červenci podruhé.

„Novinkou, na které s Ukrajinskou katolickou univerzitou nyní pracujeme, je výuka předmětu Ochrana církevních památek. Na naší fakultě má doc. Jitka Jonová bohatou zkušenost s výukou budoucích kněží, jak o památky pečovat a jak spolupracovat s památkovými ústavy. O toto naše know-how je na Ukrajině veliký zájem. Spolupráci jsme chtěli zrealizovat už dříve, bohužel nám do plánu vstoupil nejprve covid a potom válečný konflikt na Ukrajině. S paní Protsyk jsme nyní využili možnosti osobního setkání, abychom v přípravách této novinky postoupili dále,“ uvedl proděkan pro zahraniční oddělení CMTF UP doc. Dominik Opatrný.

Prof. Martin Procházka, the rector of Palacky University, Olomouc, Czech Republic received Halyna Protsyk from the Український католицький університет UCuniversity and signed a renewed Memorandum of Understanding. Halyna Protsyk met Jan Graubner, the archbishop of Olomouc. With Jaroslav Franc and Yura Martynyuk.