Média na hraně: teologická fakulta nabízí nový kurz pro učitele

Úterý 30. květen 2023, 15:07 – Text: Lenka Peřinová

Cyrilometodějská teologická fakulta UP otevírá v rámci celoživotního vzdělávání nový akreditovaný kurz s názvem Média na hraně – mediální dovednosti pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Určen je především učitelům na základních a středních školách. Jednodenní kurz se uskuteční 27. června 2023 od 8 do 16 hodin v budově fakulty v Univerzitní ulici. Přihlášku už je možné posílat, deadline pro její podání je 20. června. Skupina bude čítat maximálně 15 přihlášených – vedoucí worskhopu tak bude mít prostor pro individuální práci s jednotlivými účastníky.

„Kurz vznikl na podnět učitelů, kteří chtějí rozvíjet mediální gramotnost svých žáků. Hledali zdroj informací, který by jim pomohl najít cestu a způsob, jak s nimi mluvit například o konspiračních teoriích nebo o řetězových emailech. Kurz je koncipován jako praktický workshop – nabízíme nácvik konkrétních postupů a rozvoj dovedností, jež lze využít ve výuce, a to nejen v hodinách zaměřených na mediální výchovu, ale i např. českého jazyka či zeměpisu,“ uvedla garantka kurzu a socioložka médií dr. Renáta Sedláková.

Kurz tvoří dva prakticky zaměřené bloky (v rozsahu 8 x 45 min). Účastníci si během nich vyzkoušejí činnosti a aktivity, které mohou následně realizovat ve vlastní výuce. Praktický blok č. 1 je zaměřen na audiovizuální řeč a základní postupy tvorby audiovizuálního záznamu. Praktický blok č. 2 se soustředí na analýzu kybernetických hrozeb v prostředí internetu a na sociálních sítích, ukazuje příklady desinformačních kampaní, fungování trollingu i factchecking. Součástí obou bloků je interaktivní cvičení – rozpoznání původního materiálu a toho, jak jej technologicky upravil a editoval autor sdělení.

„Absolvent kurzu bude obeznámen se základními typy mediální komunikace a základy audiovizuální řeči, v mediálním prostoru se naučí pohybovat eticky a poučeně. Osvojí si vybrané rétorické i technické dovednosti potřebné pro tvorbu vlastního audiovizuálního produktu,“ dodala Sedláková.

Přihláška: https://czv-up.upol.cz/cs/registration/2937/detail/terms

Cena kurzu: 1 900 Kč

Výuka: budova CMTF UP, Univerzitní 22, Olomouc

Podrobné informace o kurzu ke stažení: více informací ZDE