Vzácný dvojitý doktorát získala absolventka CMTF UP v Nizozemsku

Sobota 10. září 2022, 10:00 – Text: Lenka Peřinová

Dvojí doktorské studium, na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a na University of Groningen v Nizozemsku, úspěšně dokončila absolventka CMTF UP Alice Košárková. Dvojí studijní program přináší podle nové „dvojité“ doktorky řadu výhod a benefitů. Mezi ně patří především možnost získat odborné znalosti rovnou ze dvou univerzit, širší pohled na danou problematiku pod vedení více školitelů, rozšíření obzorů a nové pohledy na věc.

Během studia se věnovala spiritualitě a religiozitě – zejména jejich negativnímu vnímání ve formě negativního copingu a konspiračních teorií. „Zjistili jsme, že jedním z kořenů takto negativně vnímané spirituality a obrazů Boha může být nejistá vztahová vazba v dětství i dospělosti, a že to má dále souvislost s fyzickým i duševním zdravím člověka,“ přiblížila téma své práce, které se věnovala pět let.

Studium v Groningenu zahájila během pandemie. Většina setkání s nizozemským školitelem se proto uskutečnila, až na pár výjimek, online. Stejně tak povinné nizozemské kurzy. Diplom si po úspěšné obhajobě odborné práce převzala v Nizozemsku na konci srpna 2022.

„Vzhledem k tomu, že zároveň probíhala obhajoba i promoce, byla tato událost slavnostní a přesně podle univerzitního protokolu. Všichni včetně oponentů byli velmi milí, nicméně když pedel po době určené k obhajobě zahlásil "Hora finita", dost jsem si oddechla. Následné předání diplomu v těch starobylých prostorách univerzity bylo velice působivé,“ popsala ceremoniál Košárková.

V České republice jsou tyto programy (tzv. Double Degrees) ojedinělé. Uskutečňují se díky programu Erasmus Mundus nebo na základě dohody partnerských vysokých škol. Nejčastěji jsou vypisovány v rámci magisterského nebo doktorského studia. Jedná se o „dvojité“ studium na dvou či více přeshraničních institucích současně. Po absolvování programu studenti získají buď společný diplom uznaný všemi zapojenými institucemi, nebo rovnou diplom a spolu s ním i titul z každé z nich.