Nemocniční kaplani získali kvalifikaci ke své práci

Foto: Roman Nehera
Středa 14. září 2022, 10:00 – Text: Marta Hošťálková a Lenka Peřinová

Tři desítky nemocničních kaplanů složily v sobotu 10. září 2022 písemné a ústní zkoušky na závěr celoživotního kurzu Nemocniční kaplan na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Mezi účastníky jednoletého kurzu byli zastoupeni kaplani z arcidiecézí Olomouc a Praha, diecézí Ostrava-Opava, Brno a Hradec Králové.

„Ekumenický rozměr kurzu potvrzuje nejen účast kaplanů z Církve československé husitské, Církve českobratrské evangelické a Církve adventistů sedmého dne, ale také výuka expertů z Církve jednoty bratské a Církve českobratrské evangelické,“ zdůraznila referentka Mgr. Edita Lukášová.

Na výuce se kromě vyučujících z teologické a lékařské fakulty UP podíleli odborníci z několika nemocnic (z Fakultní nemocnice Olomouc, Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, Nemocnice Milosrdných sester v Kroměříži, Odborného léčebného ústavu v Pasece a Psychiatrické nemocnice Šternberk). Praxe se pod vedením diecézních koordinátorů a zkušených nemocničních kaplanů uskutečnila ve vybraných nemocnicích, kamenných a mobilních hospicích v Čechách a na Moravě.

Na kurzu se podílela Katolická asociace nemocničních kaplanů v České republice.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP tento kurz vypisuje od roku 2014. Do letošního roku se jej zúčastnilo 88 účastníků.