Matyáš Juruš, student CMTF UP, natočil podcast, jehož leitmotivem je reenactment. S hostem Tomášem Horečkou, studentem historie na Masarykově univerzitě v Brně, mluvil o motivaci k tomuto typu zábavy, odvrácené straně rekonstrukce bitvy, romantizaci starých válek, výhodách napoleonských válek či o povinné vojenské službě. Horečka také popsal své zážitky z velké akce – prosincové bitvy u Slavkova.
„Člověk by řekl, že je to větší utrpení než zábava, ale my to takto nevnímáme. Tento koníček spojuje různé lidi ve společnosti – studenty, manažery, dělníky z fabriky. Je to únik od reality. Fyzicky to není nijak příjemná záležitost, je to hodně náročné, ale psychicky je to moc fajn. Odpočinu si od telefonu, navážu nové přátelské vztahy, na chvíli si „odskočím“ do jiné doby,“ uvedl Tomáš Horečka.
Téma podcastu si jeho autor zvolil záměrně – k historii má velmi kladný vztah. V reenactmentu vnímá obrovský potenciál v kombinaci nauky se zábavou.
„Podcast mě bavilo připravovat – střihu se věnuji ve volném čase, spolupracuji např. s projekty Koordinuj.cz nebo Jesenické Návraty. V tomto ohledu pro mne jeho příprava nebyla obtížná, snad kromě formulace otázek, které jsem musel při střihu změnit a lépe vyjádřit, případně výrazně zkrátit,“ sdělil Matyáš Juruš.
Podcasty z cyklu Univerzitní 22 vznikají jako praktická část semestrální práce posluchačů studijního programu Etika a kultura v mediální komunikaci pod odborným dohledem lektorky Mgr. Michaely Veteškové.
„Podcast je více méně rozhlasový pořad, který si můžete poslechnout zpětně a tehdy, kdy chcete – to říkám studentům už v prvním semestru a někteří s tím nesouhlasí, protože panuje představa, že podcast je dialog dvou lidí na nějaké téma. V dalších semestrech studenti zjistí, že podcastem může být dokument, reportáž, publicistická montáž a že studentům nabízí možnost se kreativně projevit,“ dodala lektorka Michaela Vetešková.
Podcast poslouchejte zde:
Přehled podcastů CMTF UP: www.cmtf.upol.cz/podcasty