Zahraniční aktuality CMTF
AN INTERNATIONAL AND MULTIDISCIPLINARY APPROACH BLENDED INTENSIVE PROGRAMME SUMMER SCHOOL
MOORE INFORMATION HERE
ADDITIONAL INFORMATIONS Conflict Management as a Prerequisite for the EU Enlargement Policy
Through this course, participants will gain valuable insights and practical tools to navigate crises with confidence, safeguard their organization's reputation, and maintain trust with stakeholders.
Other activities:
- Cluj-Napoca City Tour
- Trip to Turda Salt Mine
- Visit to the Pharmacy Museum
- Architectural Treasure Hunt and other cultural activities
Language: English (B2 level recommended) Level of study: Bachelor and Master students The organization of the summer school (courses, cultural activities, promotional materials, coffee breaks) will be covered by Babeș-Bolyai University with the support of the EU – Erasmus+ program (BIP funds) Students' travel and subsistence costs are supported by their home universities (from Erasmus+ funds).
ONSITE COURSES - MARCH 03-07, 2025
Crisis Communication Strategies: Navigating Unforeseen Challenges
(Assoc. Prof. Dr. Delia Pop-Flanja/ Lect. dr. Roxana-Maria Nistor) This course is designed to equip participants with the essential knowledge and skills needed to effectively manage unforeseen challenges during times of crisis.
Conflict Management as a Prerequisite for the EU Enlargement Policy
(Assoc. Prof. Dr. Adrian-Gabriel Corpădean) Aims to equip participants with a comprehensive understanding of the importance of effective conflict management in the context of the EU's enlargement policy
VIRTUAL COURSES - FEBRUARY 27-28, 2025
Reconciliation after Violent and Protracted Armed Conflicts
(Maria Herța) Aims to equip participants with the necessary knowledge and skills to address the multifaceted challenges of healing and rebuilding societies that have endured prolonged periods of violence and conflict.
EU Ordinary Legislative Procedure Simulation
(Prof. Dr. Alexandru Balas, State University of New York, Cortland) The current scenario simulates the ongoing Ordinary Legislative Procedure that followed the submission of a proposal. As such, the simulation includes discussions that take place in two different institutions at the same time; the Council of the European Union and the European Parliament (in this case, representatives of the political groups) separately. The simulation also includes an active role for the European Commission, which will provide further clarifications to the Council and the European Parliament, and try to mediate between the parties if needed, in the Conciliation Committee.
CONTACT
Academic coordinator: Assoc. Prof. dr. Delia Pop-Flanja, Faculty of European Studies (e-mail: delia.flanja@ubbcluj.ro) Administrative coordinator: Dr. Carmen Țâgșorean, Centre for International Cooperation (e-mail: carmen.tagsorean@ubbcluj.ro)
Aktuality ze zahraničního oddělení rektorátu
Univerzitu Palackého navštívil irský velvyslanec v Česku Alan Gibbons. Během setkání s rektorem Martinem Procházkou, kterého se účastnil také ředitel Catrin Pavel Banáš a vedoucí univerzitního oddělení pro partnerství Tereza Kalousková, se velvyslanec zajímal o spolupráci mezi českými a irskými institucemi v oblasti vědy či programu Erasmus, hovořilo se i o dalších možnostech bližší spolupráce a její podpoře ze strany ambasády. Mimo jiné by na UP mohl vzniknout irský koutek. Velvyslanec, který během své návštěvy Olomouce jednal i se zástupci města, na univerzitě také zavítal do výuky irštiny na katedře anglistiky a amerikanistiky FF UP. Univerzita Palackého v současnosti již spolupracuje s několika irskými institucemi, například Trinity College Dublin nebo National University of Ireland Maynooth.
Pařížské zastoupení Czech Tourism vypisuje výběrové řízení na pracovní stáž pro rok 2025.
Pracovní náplň
- zajištění chodu recepce
- komunikace s francouzskou veřejností a partnery
- asistence a účast na PR akcích, B2B a B2C aktivitách
- spolupráce s dalšími českými institucemi
- administrativní výpomoc
Požadavky na uchazeče
- studenti cestovního ruchu, komunikace, mezinárodních vztahů, a podobných oborů
- dobrá psaná i mluvené francouzština
- zájem o cestování, znalost Česka a tuzemských turistických atrakcí
Zájemci, nechť zašlou svůj životopis a motivační dopis v českém a francouzském jazyce na e-mailovou adresu paris@czechtourism.com. Kandidatury se přijímají průběžně.
Vybraný uchazeč může zažádat o finanční podporu programu Erasmus+ odpovídající 3 - 4 měsíčnímu stipendiu ve výši 810 EUR/měsíc.
Další informace naleznete v tomto letáku.
Akce BTHA "Za studiem do Bavorska!" – 9. října online
Informační akce Česko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA) pro zájemce o stipendia ke studiu na bavorských vysokých školách a k účasti na letních školách v Bavorsku proběhne online 9. října 2024 od 17:00. Pro účast na akci není nutná registrace, stačí se připojit přes Zoom. Více informací naleznete v pozvánce na akci na stránkách BTHA.
Nabídky stipendijního programu MŠMT
Aktualizovaná nabídka Stipendijního programu MŠMT pro vysokoškolské výjezdy do zahraničí v akademickém roce 2025/2026 bude zveřejněna online v říjnu 2024 na nové platformě Studuj na VŠ. K dispozici bude také souhrnný katalog stipendijních nabídek MŠMT na stránkách AIA.
Švýcarsko – Swiss Government Excellence Scholarships – stipendijní pobyty v rámci postgraduálního studia
Vláda Švýcarské konfederace nabízí výjimečným studentům a absolventům prestižní stipendia pro postgraduální pobyty na veřejných vysokých školách ve Švýcarsku. Stipendia jsou určena pro:
→ studenty DSP a postdoktorandy ve všech vědních oborech (2 místa pro ČR)
→ studenty konzervatoří a vysokých škol všech uměleckých směrů (bez stanovené kvóty)
Přehled informací o stipendijní nabídce naleznete od ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA a na stránkách švýcarské vlády. POZOR: podklady pro podání žádosti o stipendium (Application Package) nejsou zveřejněny online. Je třeba, aby si zájemce nejdříve ověřil na stránkách švýcarské vlády, zda splňuje formální kritéria pro uchazeče a následně kontaktoval AIA (aia@dzs.cz) s požadavkem o poskytnutí podkladů. Žádosti včetně příloh se podávají v tištěné podobě ve dvou sadách na adrese AIA – poštou nebo osobním doručením na podatelnu. Termín pro podání žádostí: 16. listopad 2024.
Rakousko – AKTION – stipendia pro studenty magisterských a doktorských programů a akademické pracovníky
AKTION Česká republika – Rakousko nabízí studentům MSP a DSP a akademickým pracovníkům veřejných VŠ financování pobytů v Rakousku. Stipendia v měsíční výši 1300 EUR jsou udělována akademickým pracovníkům pro pobyty trvající 1-3 měsíce a studentům pro pobyty v délce do jednoho semestru. Termín pro podání žádostí o stipendia pro pobyty v letním semestru je 15. října 2024. Podrobné informace o stipendijní nabídce včetně dalších termínů naleznete na stránkách programu AKTION.
Německo – stipendia DAAD – umělecké obory
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro postgraduální pobyty na státních vysokých školách v Německu dle vlastního výběru.
Stipendia pro studenty a absolventy v délce 10-24 měsíců jsou určena k financování studijního pobytu v rámci MSP nebo absolvování celého studia MSP v uměleckých oborech. Termíny uzávěrek pro jednotlivé obory se liší:
→ scénické umění – 14. říjen 2024
→ výtvarné umění, design, vizuální komunikace, film – 11. listopad 2024
Stipendia pro VŠ pedagogy jsou určena pro pracovní pobyty v oblasti umění a architektury v délce 1-3 měsíců, termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách DAAD. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál DAAD.
Německo – stipendia DAAD – všechny vědní obory
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro pobyty na státních vysokých školách v Německu dle vlastního výběru. Stipendia pro studenty a absolventy umožňují buďto absolvování celého studia v MSP (10-24 měsíců), realizaci doktorátu pod dvojím vedením nebo uskutečnit studijní a výzkumné pobyty:
→ magisterské studium pro všechny vědní obory
→ krátké výzkumné pobyty pro studenty DSP (2-12 měsíců) a postdoktorandy (2-6 měsíců)
→ cotutelle/doktorát pod dvojím vedením (7-24 měsíců)
Stipendia pro VŠ pedagogy a vědecké pracovníky jsou poskytována k realizaci výzkumných pobytů v délce 1-3 měsíců. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách DAAD. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál DAAD, termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024.
Německo – stipendia DAAD – Alumni
DAAD umožňuje bývalým stipendistům získat stipendium opětovně, pokud jejich pobyt se stipendiem DAAD byl delší než 6 měsíců. Bližší informace naleznete v detailu stipendijní nabídky nová pozvání pro bývalé stipendisty na stránkách DAAD. Termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024.
Německo – stipendia DAAD – Letní kurzy
DAAD nabízí studentům od 2. ročníku vysokých škol stipendia pro absolvování letních 3 až 4 týdenních kurzů pořádaných na vysokých školách v Německu. Předpokladem pro účast je znalost německého jazyka minimálně na úrovni A2. Žádosti se podávají online přes portál DAAD. Termín pro podání žádostí je 1. prosinec 2024. Bližší informace jsou k dispozici v detailu nabídky. Seznam konkrétních kurzů rok 2025 bude včas zveřejněn na strákách DAAD.
Německo – stipendia DAAD – GSSP, podpora PhD projektů
V rámci programu Graduate School Scholarship Programme (GSSP) nabízí DAAD podporu PhD projektů realizovaných na některé z německých vysokých škol zapojených do programu. Stipendia jsou určena vynikakícím studentům doktorandských programů mladým vědcům a jsou udělována na dobu do 4 let. Žádosti se podávají přes příslušnou vysokou školu zapojenou do programu. Bližší informace jsou k dispozici v detailu nabídky a v popisu programu.
Německo – stipendia DAAD – ERA Green Hydrogen Fellowships
Stipendijní program ERA Green Hydrogen Fellowships je zaměřen na podporu studentů a postdoktorandů z univerzit zapojených do iniciativy ERA (Evropský výzkumný prostor – European Research Area), kteří se zajímají o témata související se „zeleným vodíkem“ (GH2) a chtějí se aktivně zapojit do jedné ze čtyř pracovních skupin. Informace o stipendijní nabídce naleznete v detailu programu „ERA Fellowships – Green Hydrogen“ na stránkách DAAD. Stipendia jsou nabízena ve třech kategoriích:
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international Master students – umožňuje absolvovat celé studium MSP, studijní pobyty do 18 měsíců, pobyty k vypracování diplomové práce 2–6 měsíců, stáže 2–3 měsíce,
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international PhD students – určeno pro výzkumné pobyty 1–24 měsíců a stáže 2–3 měsíce,
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international Postdocs – určeno pro pobyty v délce 1–24 měsíců.
Podrobné informace o stipendiu a podmínká pro podání žádosti naleznete na stránkách DAAD, vždy u daného druhu stipendia (viz uvedené odkazy). Termín pro podání žádostí pro pobyty v rámci magisterského studia je: 5. listopad 2024, doktorandi a postdoktorandi mohou žádosti podávat průběžně po celý rok, nejpozději však 4 měsíce před plánovaným začátkem pobytu.
Fulbrightova komise – stipendium pro pobyty ve výzkumné laboratoři Správy národních archivů a záznamů USA
Fulbrightova komise nabízí stipendium NARA Heritage Science Award pro 5–12-timěsíční vzdělávací a výzkumné pobyty zejména v oblasti archivnictví, restaurátorství a konzervace ve výzkumné laboratoři americké Správy národních archivů a záznamů (NARA) – Heritage Science Research and Testing Lab, College Park, MD. O stipendium se mohou ucházet výzkumníci s ukončeným MSP, studenti DSP, upřednostňováni jsou uchazeči s ukončeným DSP. Přihlášky se podávají online. Podrobné informace o stipendiu naleznete na webu programu Fulbright. S dotazy můžete kontaktovat fulbrightnationalarchives@iie.org. Termín pro podání přihlášek: 15. října 2024.
Rakousko – cena Ignaze L. Liebena pro mladé vědce
Rakouská akademie věd každoročně uděluje cenu Ignaze L. Liebena (36 000 USD) mladým vědcům s vynikajícími vědeckými výsledky v oblasti molekulární biologie, chemie a fyziky. Uchazeč musí být absolventem doktorského studia mladším 40 let (v případě přerušení vědecké kariéry z důvodu rodičovské dovolené až do 44 let) a pracovat nepřetržitě poslední tři roky v jedné z následujících zemí: Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko. Další informace jsou k dispozici na stránkách Rakouské akademie věd.
Thajsko – stipendia pro absolvování celého studia
Thajské vysoké školy nabízí zahraničním uchazečům stipendia pro pregraduální i postgraduální studium v přírodovědných, technických a společenskovědních oborech. Seznam škol a oborů, na kterých je aktuálně možné získat, naleznete v přehledu na rok 2024 thajského Ministerstva vyššího školství, vědy, výzkumu a inovace. Žádosti o stipendium přijímají jednotlivé VŠ, v případě zájmu je nutné kontaktovat koordinátora z příslušné thajské VŠ. Termíny a bližší podmínky pro podání žádostí určují jednotlivé VŠ. Stručný přehled stipendijní nabídky naleznete ve vyhledávači stipendií AIA.
Finsko – EDUFI Fellowship, stipendia pro doktorandy
Finská národní rada pro vzdělávání (EDUFI) nabízí zahraničním doktorandským studentům stipendia pro 3-12-měsíční pobyty na VŠ ve Finsku. Stipendia jsou určena především pro studenty DSP, kteří plánují získat doktorát či dvojí doktorát, nebo realizovat výzkum na VŠ ve Finsku. Žádost o stipendium posílá EDUFI příslušná finská VŠ. Termín pro podání žádostí: průběžně, nejméně 5 měsíců před plánovaným zahájením pobytu. Bližší informace: na stránkách Finské národní agentury pro vzdělávání.
Stipendia Visegrad Fellowship Program – Maďarsko, Polsko, Slovensko
Mezinárodní visegrádský fond nabízí v rámci programu Visegrad Fellowship Program stipendia pro přednášející a výzkumné pracovníky k realizaci krátkých pobytů v zemích V4. Stipendium je možné využít pro práci na konkrétním výzkumném projektu, přednáškovou činnost na úrovni VŠ, archivní bádání a studium v knihovnách. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál My Visegrad. Termín pro podání žádostí: leden–červen & srpen–listopad. Žádost je nutné podat nejméně 30 dní před plánovaným začátkem pobytu. Bližší informace: stručně v přehledu ve vyhledávači stipendií AIA, podrobně na stránkách Mezinárodního visegrádského fondu.
Výzkumné stáže von Karmanova ústavu dynamiky tekutin
Von Karmanův ústav dynamiky tekutin (VKI), přední světové pracoviště pro výzkum na poli mechaniky tekutin se sídlem v Belgii, otevírá pro studenty technických a přírodovědných oborů několik výukových a výzkumných programů – týdenní specializační přednášky, krátký školící program, Research Master a Ph.D. program. Finance vyplácí VKI na akademický rok od října do června.
Evropská organizace pro jaderný výzkum – CERN – placené stáže pro studenty a absolventy
CERN nabízí studentům z vysokých škol v ČR podporu v rámci studentských a absolventských programů, aktuálně Absolventské programy:
→ ORIGIN / Early Career Professionals programme – pro absolventy s max. 2 roky praxe od dokončení studia, a to jak odborných škol, tak absolventů bakalářského či magisterské stupně studia. Termíny pro podání přihlášek: 17. říjen 2024
→ QUEST/ Experienced Projects Graduates – pro zkušené absolventy, tj. absolventy MSP s 2–6 lety praxe od skončení studia či absolventy DSP s max. 3 lety relevantní praxe. Přihlášky je možné podávat na průběžně vypisované pozice
Podrobné informace k jednotlivým programům naleznete na stránkách CERN pod odkazy výše. S dotazy je možné kontaktovat pana Ondřeje Nováka z odboru výzkumu a vývoje MŠMT na ondrej.novak@msmt.cz.
Singapur – stipendia agentury A*STAR
Singapurská agentura A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) nabízí zahraničním studentům a absolventům studijních oborů v oblasti biomedicínských, technických a technologických věd, fyziky, IT a příbuzných disciplín stipendia k realizaci studijních pobytů na univerzitách v Singapuru. Udělováno je několik druhů stipendií:
→ Singapore International Pre-Graduate Award (SIPGA)
Stipendia pro studenty BSP a MSP pro studijní pobyty v délce 2–6 měsíců. Termíny pro podání žádostí: 15. únor pro pobyty zahájené od července daného roku; 15. červen pro pobyty zahájené od listopadu daného roku; 15. říjen pro pobyty zahájené března následujícího roku. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR.
→ Singapore International Graduate Award (SINGA)
Stipendia pro absolventy BSP a MSP určená k absolvování celého DSP v max. délce 4 roky. Termíny pro podání žádostí: 1. červen pro přijímací řízení v lednu následujícího roku; 1. prosinec pro přijímací řízení v srpnu následujícího roku. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
→ Research Attachment Programme (ARAP)
Výzkumné pobyty pro studenty DSP v délce od 1 do 2 let. Termín pro podání nominací: 15. květen a 30. listopad. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR. Podrobné informace naleznete na stránkách agentury A*STAR.
Finsko – EDUFI Fellowships – stipendia pro studenty DSP
Finská národní agentura pro vzdělávání EDUFI nabízí studentům DSP stipendia pro realizaci výzkumných pobytů v délce 3–12 měsíců na univerzitách ve Finsku. Žádost o stipendium předkládá na EDUFI příslušná finská univerzita. Další informace: na stránkách EDUFI. Termín pro podání žádostí: průběžně, min. 5 měsíců před plánovaným zahájením pobytu.
UniLink – poradenské centrum pro vysokoškolské studium ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji
UniLink je bezplatné poradenské centrum pro studenty, kteří chtějí studovat na zahraničních univerzitách ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji. UniLink zastupuje přes 70 vysokých škol v zahraničí. Pomáhá zájemcům s výběrem vhodné destinace, univerzity a studijního oboru, poskytuje asistenci v průběhu celého přijímacího procesu, podává informace o možnostech financování včetně stipendií, grantů a jejich následného vyřízení. UniLink může také pomoct s výběrem ubytování a vyřízení následných formalit. Bližší informace naleznete na stránkách organizace UniLink.
USA – různé nabídky vzdělávání
EducationUSA Czech Republic – poradenské centrum Fulbrightovy komise pravidelně informuje o aktuálních nabídkách a akcích. Přehled nejaktuálnějších informací informací naleznete také online v newsletteru na říjen 2024.
Stáže organizace Stage Malta - nabídka pro samoplátce
Vzdělávací instituce Stage Malta nabízí kvalitní stáže pro ambiciózní mladé lidi. Přehled nabídky naleznete zde, podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Stage Malta a v brožuře programu na rok 2022/2023. Přihlášky se podávají průběžně online přímo přes portál programu.
University of Applied Sciences Upper Austria zve studenty na 6. ročník Zimní školy medicínského inženýrství, která se bude konat ve dnech 3. – 7. února 2025 v rakouském Linci. Klíčovými oblastmi diskuze budou: “Medical Simulations, Telemonitoring, Bioprinting and Materials”. Kromě přednášek a workshopů bude program zahrnovat prohlídky a jeden den věnovaný kulturním aktivitám.
Požadavky na uchazeče:
- studenty na konci svého bakalářského studia (např. 5. semestr)
- studijní obor medicínské či biomedicínské inženýrství, popř. technických studií se zaměřením na medicínu (mechatronika, lékařská elektronika,...)
- znalost anglického jazyka na úrovni min. B1
Za svoji účast mohou studenti obdržet až 2 ECTS (dle kritérií akademického uznávání předmětů).
Přihlášky je možné podávat do 1. prosince (23:59) 2024. Zájemci prosím kontaktujte pořadatele prostřednictvím e-mailu (international@fh-linz.at), na základě něhož Vám bude zaslán odkaz na individuální přihlášku. Další podrobnosti a aktualizace budou také k dispozici na webových stránkách zimní školy a v přiloženém letáku.
U příležitosti mezinárodních Erasmus Days, jejichž cílem je rozšířit povědomí o aktivitách programu Erasmus+, zveme všechny studenty i zaměstnance do haly hlavní menzy ve středu 16.10.2024 11:00 – 15:00 na náš infostánek programu Erasmus+. Rádi Vám odpovíme na veškeré Vaše dotazy a rozptýlíme Vaše obavy spojené s výjezdy do zahraničí.
Zahraniční oddělení Filozofické fakulty UP Vás v rámci Erasmus Days dále zve na výstavu s názvem Sakertvelo: Srdečnost se smutnýma očima, v níž studentka FF UP sdílí své zkušenosti z pobytu v Gruzii. Výstavu naleznete v prostorách Filozofické fakulty Křížkovského 10 v přízemí (chodba u respiria). Výstava s názvem Story-telling maps zase vypráví příběhy projevů pří/městských územních celků z multidisciplinárního pohledu suburbanismu, geoinformatiky, literatury a kulturálních studií. Tuto výstavu naleznete v prostorách Zbrojnice. Obě zmíněné výstavy si můžete prohlédnout do konce října 2024. Tato série, jež vznikla v rámci programu Erasmus+ v klíčové aktivitě KA2 v projektu Urbanism and Suburbanization in the EU countries and Abroad, je k dispozici také v interaktivní podobě na https://subeua.upol.cz/story-maps/.
Fakulta tělesné kultury si pro Vás připravila přednášku s názvem "Kanadské dobrodružství: Naše zkušenosti se zahraniční pracovní stáží". Studentky se s Vámi podělí o zkušenosti a zážitky z jejich působení v organizaci Adaptable Outdoors, která organizuje outdoorové aktivity pro osoby se zdravotním postižením, a to turistiku, rybaření a kajakování. Těšit se můžete také na praktické tipy spojené s administrativním procesem i na odpovědi na Vaše dotazy. Přednáška proběhne ve čtvrtek 17.10. v 16:00 v prostorách Fakulty tělesné kultury, místnost NA-2.10.
Ti z Vás, kteří se chtějí setkat ze zahraničními studenty a dozvědět se více o jejich zemi a kultuře, mohou zavítat na přednášku National Presentation pořádanou ESN UP Olomouc, která se uskuteční ve čtvrtek 17.10.2024 v 18:30 v auditoriu na Přírodovědecké fakultě. Další informace naleznete na Facebookové stránce ESN UP Olomouc.
Evropský veřejný ochránce práv (European Ombudsman) hledá v současné době stážistu pro vývoj webových aplikací (Java), který by pomáhal s vývojem internetových a extranetových webových stránek.
Evropský veřejný ochránce práv je nezávislý a nestranný orgán, který pracuje na podpoře řádné správy na úrovni EU. Dále prošetřuje stížnosti na nesprávný úřední postup orgánů a institucí EU a proaktivně se zabývá i širšími systémovými otázkami.
Místo výkonu stáže: Strasbourg, Francie
Délka trvání stáže: 4 - 12 měsíců s nástupem v únoru či březnu 2025
Požadavky na uchazeče
- Uchazeči by neměli mít po dobu delší než osm po sobě jdoucích týdnů nebo dva měsíce absolvovanou placenou stáž nebo pracovní smlouvu v evropském orgánu.
- Absolventi či studenti magisterského studijního programu v oblasti IT.
- Dobrá znalost anglického či francouzského jazyka, v nichž bude stáž probíhat.
- Dobrá znalost programů Java, Angular a HTML5/CSS3.
- Znalost Hibernate, Spring, Javascript, Typescript, SQL, dotNET, C-sharp, MS Sharepoint or MS CRM Dynamics výhodou.
Náplň stáže
- Pomoc při vývoji internetových a extranetových stránek a interních webových aplikací.
Stážisté dostávají měsíční grant ve výši přibližně 1850 EUR. Stážisté navíc obdrží měsíční příplatek 40 EUR jako podporu pro připojení k internetu.
Uzávěrka přihlášek: 28. října 2024 ve 13:00.
Chcete-li se přihlásit, použijte prosím pouze online formulář žádosti.
Výběrové řízení se skládá ze dvou fází: i) předběžný výběr na základě přihlášky (životopis a motivační dopis) a ii) konečný výběr po testu a pohovoru.
Podrobné informace naleznete na webových stránkách Evropského veřejného ochrance práv.
Velvyslanectví České republiky v Soulu bude pořádat v neděli dne 27.10.2024 v 18 hodin neformální setkání krajanů a bohemistů v Korejské republice, s lehkým občerstvením, českým pivem a cimbálovou muzikou Danaj. Setkání se uskuteční v prostorách české restaurace 1842 na adrese: Itaewon, Seoul 244, Itaewon-ro, Yongsan-gu, Twin Building L1.
Pokud máte o účast na této akci zájem, kontaktujte prosím neprodleně velvyslanectví e-mailem na seoul.protocol@mzv.gov.cz. V předmětu e-mailu uveďte „Setkání s krajany“, dále napište svůj e-mail, jméno a příjmení. Přibližně 2 týdny před samotnou akcí Vám bude zaslána oficiální pozvánka. Počet míst na akci je omezen, zájemci budou pozvaní chronologicky v pořadí, v jakém budou reagovat na tento e-mail.
Camosun College v kanadské Victorii otevírá registrace do program CELA (Camosun English Learning Adventure) pro všechny studenty, kteří mají zájem o studium v zahraničí a mají dostatečnou úroveň angličtiny.
Termín konání: 17. - 28. února 2025
Tento dvoutýdenní program zahrnuje:
- Lekce English Language Development (ELD) pro zlepšení úrovně anglického jazyka.
- Společenské aktivity se studenty Camosun College s cílem poznat město Victoria.
- Celodenní kulturní workshop s domorodými obyvateli k prohloubení porozumění domorodé kultuře v Kanadě.
- Prezentace Camosun College a diskuse současnými studenty, která nabízí pohled na studium na Camosun a v Britské Kolumbii.
Cena
- 2,500 (CAD)
- Cena zahrnuje náklady na ubytování, 3 jídla denně, účast na kurzech a studijní materiály, účast na kulturních a společenských programech, doprava z letiště na Camosun College a zpět, lístky na hromadnou dopravu apod.
- Cena nezahrnuje náklady spojené s dopravou do/z Victorie.
Termín pro registraci: 31. prosince 2024
Další informace o programu naleznete v programovém letáku níže. Nahlédnout můžete také do vzorového rozvrhu.
Akce BTHA "Za studiem do Bavorska!" – 9. října online
Informační akce Česko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA) pro zájemce o stipendia ke studiu na bavorských vysokých školách a k účasti na letních školách v Bavorsku proběhne online 9. října 2024 od 17:00. Pro účast na akci není nutná registrace, stačí se připojit přes Zoom. Více informací naleznete v pozvánce na akci na stránkách BTHA.
Nabídky stipendijního programu MŠMT
Uzávěrky stipendijních žádostí pro pobyty v akademickém roce 2024/2025 již proběhly. Průběžně aktualizované přehledy nabídek stipendií na základě mezinárodních smluv jsou zveřejňovány ve vyhledávači stipendií AIA. K dispozici je také souhrnný katalog stipendijních nabídek na akademický na stránkách AIA. Aktualizovaná nabídka stipendií na akademický rok 2025/2026 bude zveřejněna v září 2024.
Švýcarsko – Swiss Government Excellence Scholarships – stipendijní pobyty v rámci postgraduálního studia
Vláda Švýcarské konfederace nabízí výjimečným studentům a absolventům prestižní stipendia pro postgraduální pobyty na veřejných vysokých školách ve Švýcarsku. Stipendia jsou určena pro:
→ studenty DSP a postdoktorandy ve všech vědních oborech (2 místa pro ČR)
→ studenty konzervatoří a vysokých škol všech uměleckých směrů (bez stanovené kvóty)
Přehled informací o stipendijní nabídce naleznete od ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA a na stránkách švýcarské vlády. POZOR: podklady pro podání žádosti o stipendium (Application Package) nejsou zveřejněny online. Je třeba, aby si zájemce nejdříve ověřil na stránkách švýcarské vlády, zda splňuje formální kritéria pro uchazeče a následně kontaktoval AIA (aia@dzs.cz) s požadavkem o poskytnutí podkladů. Žádosti včetně příloh se podávají v tištěné podobě ve dvou sadách na adrese AIA – poštou nebo osobním doručením na podatelnu. Termín pro podání žádostí: 16. listopad 2024.
Rakousko – AKTION – stipendia pro studenty magisterských a doktorských programů a akademické pracovníky
AKTION Česká republika – Rakousko nabízí studentům MSP a DSP a akademickým pracovníkům veřejných VŠ financování pobytů v Rakousku. Stipendia v měsíční výši 1300 EUR jsou udělována akademickým pracovníkům pro pobyty trvající 1-3 měsíce a studentům pro pobyty v délce do jednoho semestru. Termín pro podání žádostí o stipendia pro pobyty v letním semestru je 15. října 2024. Podrobné informace o stipendijní nabídce včetně dalších termínů naleznete na stránkách programu AKTION.
Německo – stipendia DAAD – umělecké obory
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro postgraduální pobyty na státních vysokých školách v Německu dle vlastního výběru. Stipendia pro studenty a absolventy v délce 10-24 měsíců jsou určena k financování studijního pobytu v rámci MSP nebo absolvování celého studia MSP v uměleckých oborech. Termíny uzávěrek pro jednotlivé obory se liší:
→ architektura, urbanismus, památková péče a další příbuzné obory – 25. září 2024
→ hudba – 26. září 2024
→ scénické umění – 14. říjen 2024
→ výtvarné umění, design, vizuální komunikace, film – 11. listopad 2024
Stipendia pro VŠ pedagogy jsou určena pro pracovní pobyty v oblasti umění a architektury v délce 1-3 měsíců, termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024.Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách DAAD. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál DAAD.
Německo – stipendia DAAD – všechny vědní obory
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro pobyty na státních vysokých školách v Německu dle vlastního výběru.
Stipendia pro studenty a absolventy umožňují buďto absolvování celého studia v MSP (10-24 měsíců), realizaci doktorátu pod dvojím vedením nebo uskutečnit studijní a výzkumné pobyty:
→ magisterské studium pro všechny vědní obory
→ krátké výzkumné pobyty pro studenty DSP (2-12 měsíců) a postdoktorandy (2-6 měsíců)
→ cotutelle/doktorát pod dvojím vedením (7-24 měsíců)
Stipendia pro VŠ pedagogy a vědecké pracovníky jsou poskytována k realizaci výzkumných pobytů v délce 1-3 měsíců. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách DAAD. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál DAAD, termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024.
Německo – stipendia DAAD – Alumni
DAAD umožňuje bývalým stipendistům získat stipendium opětovně, pokud jejich pobyt se stipendiem DAAD byl delší než 6 měsíců. Bližší informace naleznete v detailu stipendijní nabídky nová pozvání pro bývalé stipendisty na stránkách DAAD. Termín pro podání žádostí: 15. listopad 2024.
Německo – stipendia DAAD – Letní kurzy
DAAD nabízí studentům od 2. ročníku vysokých škol stipendia pro absolvování letních 3 až 4 týdenních kurzů pořádaných na vysokých školách v Německu. Předpokladem pro účast je znalost německého jazyka minimálně na úrovni A2. Žádosti se podávají online přes portál DAAD. Termín pro podání žádostí je 1. prosinec 2024. Bližší informace jsou k dispozici v detailu nabídky. Seznam konkrétních kurzů rok 2025 bude včas zveřejněn na strákách DAAD.
Německo – stipendia DAAD – GSSP, podpora PhD projektů
V rámci programu Graduate School Scholarship Programme (GSSP) nabízí DAAD podporu PhD projektů realizovaných na některé z německých vysokých škol zapojených do programu. Stipendia jsou určena vynikakícím studentům doktorandských programů mladým vědcům a jsou udělována na dobu do 4 let. Žádosti se podávají přes příslušnou vysokou školu zapojenou do programu. Bližší informace jsou k dispozici v detailu nabídky a v popisu programu.
Německo – stipendia DAAD – ERA Green Hydrogen Fellowships
Stipendijní program ERA Green Hydrogen Fellowships je zaměřen na podporu studentů a postdoktorandů z univerzit zapojených do iniciativy ERA (Evropský výzkumný prostor – European Research Area), kteří se zajímají o témata související se „zeleným vodíkem“ (GH2) a chtějí se aktivně zapojit do jedné ze čtyř pracovních skupin. Informace o stipendijní nabídce naleznete v detailu programu „ERA Fellowships – Green Hydrogen“ na stránkách DAAD. Stipendia jsou nabízena ve třech kategoriích:
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international Master students – umožňuje absolvovat celé studium MSP, studijní pobyty do 18 měsíců, pobyty k vypracování diplomové práce 2–6 měsíců, stáže 2–3 měsíce,
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international PhD students – určeno pro výzkumné pobyty 1–24 měsíců a stáže 2–3 měsíce,
→ ERA Green Hydrogen Fellowships for international Postdocs – určeno pro pobyty v délce 1–24 měsíců.
Podrobné informace o stipendiu a podmínká pro podání žádosti naleznete na stránkách DAAD, vždy u daného druhu stipendia (viz uvedené odkazy). Termín pro podání žádostí pro pobyty v rámci magisterského studia je: 5. listopad 2024, doktorandi a postdoktorandi mohou žádosti podávat průběžně po celý rok, nejpozději však 4 měsíce před plánovaným začátkem pobytu.
Fulbrightovo stipendium pro postgraduální studium v USA
Fulbrightova komise nabízí prestižní stipendijní pobyty v USA na úrovni MSP a DSP pro všechny obory, s výjimkou klinické medicíny a programů MBA a LLM. Stipendium je možné využít pro výzkumné nebo studijní pobyty, ale také pro absolvování celého studia. Stipendium je udělováno na dobu 4 až 9 měsíců, podle potřeb projektu. Podmínkou pro uchazeče je české občanství, dokončený min. BSP a velmi dobrá znalost angličtiny. Přihlášky přijímá Fulbrightova komise online. Bližší informace naleznete na stránce stipendií, obrátit se můžete také na Poradenské centrum Fulbrightovy komise. Termíny pro podání přihlášek:
→ výzkumné pobyty (visiting student researcher): 1. února 2025
Vzdělávací a výzkumné pobyty ve výzkumné laboratoři Správy národních archivů a záznamů USA
Fulbrightova komise nabízí stipendium NARA Heritage Science Award pro 5–12-timěsíční vzdělávací a výzkumné pobyty zejména v oblasti archivnictví, restaurátorství a konzervace ve výzkumné laboratoři americké Správy národních archivů a záznamů (NARA) – Heritage Science Research and Testing Lab, College Park, MD. O stipendium se mohou ucházet výzkumníci s ukončeným MSP, studenti DSP, upřednostňováni jsou uchazeči s ukončeným DSP. Přihlášky se podávají online.
Podrobné informace o stipendiu naleznete na webu programu Fulbright. S dotazy můžete kontaktovat fulbrightnationalarchives@iie.org. Termín pro podání přihlášek: 15. října 2024.
Japonsko – Young Leaders Program, stipendium pro zaměstnance veřejného sektoru
Ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a technologií (MEXT) Japonska nabízí zaměstnancům veřejných institucí roční studium na Národním institutu politických studií (The National Graduate Institute for Policy Studies - GRISP) v Tokiu v rámci stipendijního programu Young Leaders Program (YLP). Stipendijní program je zaměřen na podporu budoucích vedoucích pracovníků z vybraných zemí. Je určen pro zaměstnance veřejných institucí, např. pro: zaměstnance vládních agentur, zaměstnance veřejných a státních vysokých škol, akademií věd, veřejných výzkumných institucí, měst a obcí. Termín pro podání přihlášek: 10. září 2024. Bližší infromace naleznete v detailu programu na stránkách GRIPS a na stránkách MEXT.
Rakousko – cena Ignaze L. Liebena pro mladé vědce
Rakouská akademie věd každoročně uděluje cenu Ignaze L. Liebena (36 000 USD) mladým vědcům s vynikajícími vědeckými výsledky v oblasti molekulární biologie, chemie a fyziky. Uchazeč musí být absolventem doktorského studia mladším 40 let (v případě přerušení vědecké kariéry z důvodu rodičovské dovolené až do 44 let) a pracovat nepřetržitě poslední tři roky v jedné z následujících zemí: Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko. Další informace jsou k dispozici na stránkách Rakouské akademie věd.
Itálie – Fernand Braudel Senior Fellowships – stipendia pro akademiky
Evropský univerzitní institut (EUI) nabízí v rámci programu Fernand Braudel Senior Fellowships nabízí etablovaným akademikům s mezinárodní reputací stipendia pro výzkumné pobyty v délce 3-10 měsíců na jednom ze čtyř oddělení EUI – katedra ekonomiky, katedra práva, katedra dějin a civilizace a katedra politických a společenských věd. Výše stipendia je 3000 EUR měsíčně. Termín pro podání přihlášek: 30. září 2024 Další informace: na stránkách EUI.
Thajsko – stipendia pro absolvování celého studia
Thajské vysoké školy nabízí zahraničním uchazečům stipendia pro pregraduální i postgraduální studium v přírodovědných, technických a společenskovědních oborech. Seznam škol a oborů, na kterých je aktuálně možné získat, naleznete v přehledu na rok 2024 thajského Ministerstva vyššího školství, vědy, výzkumu a inovace. Žádosti o stipendium přijímají jednotlivé VŠ, v případě zájmu je nutné kontaktovat koordinátora z příslušné thajské VŠ. Termíny a bližší podmínky pro podání žádostí určují jednotlivé VŠ. Stručný přehled stipendijní nabídky naleznete ve vyhledávači stipendií AIA.
Finsko – EDUFI Fellowship, stipendia pro doktorandy
Finská národní rada pro vzdělávání (EDUFI) nabízí zahraničním doktorandským studentům stipendia pro 3-12-měsíční pobyty na VŠ ve Finsku. Stipendia jsou určena především pro studenty DSP, kteří plánují získat doktorát či dvojí doktorát, nebo realizovat výzkum na VŠ ve Finsku. Žádost o stipendium posílá EDUFI příslušná finská VŠ. Termín pro podání žádostí: průběžně, nejméně 5 měsíců před plánovaným zahájením pobytu. Bližší informace: na stránkách Finské národní agentury pro vzdělávání.
Stipendia Visegrad Fellowship Program – Maďarsko, Polsko, Slovensko
Mezinárodní visegrádský fond nabízí v rámci programu Visegrad Fellowship Program stipendia pro přednášející a výzkumné pracovníky k realizaci krátkých pobytů v zemích V4. Stipendium je možné využít pro práci na konkrétním výzkumném projektu, přednáškovou činnost na úrovni VŠ, archivní bádání a studium v knihovnách. Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál My Visegrad. Termín pro podání žádostí: leden–červen & srpen–listopad. Žádost je nutné podat nejméně 30 dní před plánovaným začátkem pobytu. Bližší informace: stručně v přehledu ve vyhledávači stipendií AIA, podrobně na stránkách Mezinárodního visegrádského fondu.
Výzkumné stáže von Karmanova ústavu dynamiky tekutin
Von Karmanův ústav dynamiky tekutin (VKI), přední světové pracoviště pro výzkum na poli mechaniky tekutin se sídlem v Belgii, otevírá pro studenty technických a přírodovědných oborů několik výukových a výzkumných programů – týdenní specializační přednášky, krátký školící program, Research Master a Ph.D. program. Finance vyplácí VKI na akademický rok od října do června.
Evropská organizace pro jaderný výzkum – CERN – placené stáže pro studenty a absolventy
CERN nabízí studentům z vysokých škol v ČR podporu v rámci studentských a absolventských programů, aktuálně Absolventské programy:
→ ORIGIN / Early Career Professionals programme – pro absolventy s max. 2 roky praxe od dokončení studia, a to jak odborných škol, tak absolventů bakalářského či magisterské stupně studia. Termíny pro podání přihlášek: 17. říjen 2024
→ QUEST/ Experienced Projects Graduates – pro zkušené absolventy, tj. absolventy MSP s 2–6 lety praxe od skončení studia či absolventy DSP s max. 3 lety relevantní praxe. Přihlášky je možné podávat na průběžně vypisované pozice
Podrobné informace k jednotlivým programům naleznete na stránkách CERN pod odkazy výše. S dotazy je možné kontaktovat pana Ondřeje Nováka z odboru výzkumu a vývoje MŠMT na ondrej.novak@msmt.cz.
Singapur – stipendia agentury A*STAR
Singapurská agentura A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) nabízí zahraničním studentům a absolventům studijních oborů v oblasti biomedicínských, technických a technologických věd, fyziky, IT a příbuzných disciplín stipendia k realizaci studijních pobytů na univerzitách v Singapuru. Udělováno je několik druhů stipendií:
→ Singapore International Pre-Graduate Award (SIPGA)
Stipendia pro studenty BSP a MSP pro studijní pobyty v délce 2–6 měsíců
Termíny pro podání žádostí: 15. únor pro pobyty zahájené od července daného roku; 15. červen pro pobyty zahájené od listopadu daného roku; 15. říjen pro pobyty zahájené března následujícího roku. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
→ Singapore International Graduate Award (SINGA)
Stipendia pro absolventy BSP a MSP určená k absolvování celého DSP v max. délce 4 roky
Termíny pro podání žádostí: 1. červen pro přijímací řízení v lednu následujícího roku; 1. prosinec pro přijímací řízení v srpnu následujícího roku
Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
→ Research Attachment Programme (ARAP)
Výzkumné pobyty pro studenty DSP v délce od 1 do 2 let
Termín pro podání nominací: 15. květen a 30. listopad. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
Podrobné informace naleznete na stránkách agentury A*STAR.
Finsko – EDUFI Fellowships – stipendia pro studenty DSP
Finská národní agentura pro vzdělávání EDUFI nabízí studentům DSP stipendia pro realizaci výzkumných pobytů v délce 3–12 měsíců na univerzitách ve Finsku. Žádost o stipendium předkládá na EDUFI příslušná finská univerzita. Další informace: na stránkách EDUFI. Termín pro podání žádostí: průběžně, min. 5 měsíců před plánovaným zahájením pobytu.
UniLink – poradenské centrum pro vysokoškolské studium ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji
UniLink je bezplatné poradenské centrum pro studenty, kteří chtějí studovat na zahraničních univerzitách ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji. UniLink zastupuje přes 70 vysokých škol v zahraničí. Pomáhá zájemcům s výběrem vhodné destinace, univerzity a studijního oboru, poskytuje asistenci v průběhu celého přijímacího procesu, podává informace o možnostech financování včetně stipendií, grantů a jejich následného vyřízení. UniLink může také pomoct s výběrem ubytování a vyřízení následných formalit. Bližší informace naleznete na stránkách organizace UniLink.
Belgie, Vlámsko – podpora výzkumu v rámci programu Odysseus
Vlámská nadace Research Foundation – Flanders (FWO) nabízí v rámci programu Odysseus vynikajícím výzkumným pracovníkům počáteční financování vlastního výzkumu na půdě některé z vlámských univerzit po dobu 5 let. Jedinečnost programu spočívá v kombinaci pracovní pozice na vlámské univerzitě s financováním projektu pro založení vlastního výzkumného týmu. Program nabízí dva typy financování:
→ Odysseus typ I pro výzkumné pracovníky, kteří jsou mezinárodně uznávanými průkopníky ve svém oboru; financování výzkumu: od 400 000 do 700 000 EUR ročně (2 000 000 až 3 500 000 EUR na období 5 let).
→ Odysseus typ II pro postdoktorandy (s max. 12 let postdoktorského působení), kteří mají potenciál rozvinout vedoucí mezinárodní pozici; financování výzkumu: od 100 000 EUR do 200 000 EUR ročně (500 000 EUR až 1 000 000 EUR na období 5 let).
Aktuální uzávěrka přihlášek je 30. září 2024. Více informací i pokyny pro uchazeče naleznete v detailu programu Odysseus.
USA – různé nabídky vzdělávání
EducationUSA Czech Republic - poradenské centrum Fulbrightovy komise informuje každý měsíc o aktuálních nabídkách a akcích formou newsletteru. Aktuální ičíslo naleznete zde: EducationUSA Czech Republic Newsletter August 2024.
Máte podnikavého ducha a hlavu plnou skvělých nápadu? Pak Vám nesmí uniknout mezinárodní výměnný program Evropské komise "Erasmus pro mladé podnikatele", jehož cílem je podpora podnikání v Evropě skrze přeshraniční výměnu zkušeností.
Začínající podnikatelé mohou vyjet do zahraničí na odborný pracovní pobyt, během kterého pracují ve společnosti hostitelského podnikatele a zároveň se od něj učí každodenním aspektům vedení podniku. Hostitelský podnikatel také pomáhá začínajícímu s úpravou jeho podnikatelského plánu a je mu mentorem.
Největší rozdíl oproti klasickým studentským stážím je důraz na kvalitní zapojení začínajícího podnikatele do provozu firmy, kterou vede hostitelský podnikatel.
Doba pracovního pobytu je 1 - 6 měsíců s možností pobyt rozdělit na více bloků (fragmentovaný pobyt).
Profesní obor účastníka není nijak limitovaný, může se jednat o běžnější profese, či o něco velice specifického.
Jazyk, ve kterém pobyt proběhne, musí být jazykem EU. I když se nejvíce pobytů realizuje v anglickém jazyce, není to nutnost. Např. pobyty v Německu a Rakousku lze realizovat v němčině, pobyty na Slovensku v češtině/slovenštině atp.
Pro začínající podnikatele je k dispozici finanční podpora. Výše stipendia se odvíjí od země, do které účastník vyjíždí. Seznam zemí vč. výše stipendia je uveden na webu www.rera.cz/eye.
Začínající podnikatel
- Věk začínajícího podnikatele musí být min. 18 let, program však není omezen horní věkovou hranicí.
- Podnikatelská zkušenost začínajícího podnikatele nesmí být více než 3 roky.
- Začínající podnikatel pobýval alespoň 6 měsíců z posledního roku v ČR. Nemusí být občanem ČR, aby mohl v rámci programu z ČR vycestovat.
- V tomto programu není možná opětovná účast začínajících podnikatelů.
- Pro účast v programu si stačí připravit následující materiály: životopis, podnikatelský plán.
Hostitelský podnikatel
- Věk hostitelského podnikatele musí být min. 18 let, program však není omezen horní věkovou hranicí.
- Podnikatelská zkušenost hostitele musí být delší než 3 roky. Hostitel se však může přihlásit i s mladší firmou pod podmínkou, že on sám má jako podnikatel alespoň 3letou zkušenost s podnikáním.
- Společnost, se kterou se hostitel do programu hlásí musí být zaregistrována v ČR a musí se jednat o tzv. malý nebo střední podnik (dle definice EU pro MSP).
Více informací naleznete na stránkách Erasmu pro mladé podnikatele a také v přiloženém letáku.