Zdeněk Meier: Osamělost může člověku působit fyzickou bolest

Pondělí 15. leden 2024, 9:07 – Text: Lenka Peřinová
  • Je třeba rozlišovat pojmy samota a osamělost?
  • Přispěla pandemie covidu k míře osamělosti?
  • Jak osamělost ovlivňuje fyzické a duševní zdraví?
  • Řeší se tento problém v některé zemi na vládní úrovni?
  • Lze osamělost klinicky testovat?
  • Jak symptomům osamělosti (deprese, podrážděnost a sebestřednost) předcházet?
  • Jak je na tom s osamělostí Česko ve srovnání s jinými státy?

Odpovědi na tyto (a další) otázky poskytne posluchačům 11. díl z cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI. Psychoterapeut, sociální pracovník a manažer Institutu sociálního zdraví CMTF UP dr. Zdeněk Meier v novém podcastu definuje osamělost a o její dopad na fyzické a dušení zdraví.

Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP. V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost. S hostem diskutoval Martin Bergman. Tématem příštího podcastu bude borelióza, hovořit o ní bude vědkyně Veronika Navrátilová.

Ing. Mgr. Zdeněk Meier, Ph.D.

Psychoterapeut, člen ČAP, kouč ICF a výzkumník na Institutu sociálního zdraví CMTF UP (OUSHI), kde získal doktorát. Absolvent daseinsanalytického výcviku na PVŠPS-PPF, akreditovaného programu pro zdravotnictví 2010.  Pracoval na psychosomatické klinice ESET a také na psychologické a psychiatrické klinice Adicare. Výcvikový lektor pro budoucí kolegy.

V současnosti se věnuje především terapiím on-line a Institutu sociálního zdraví CMTF UP. Neustále se vzdělává v oblasti psychoterapie, kombinuje různé přístupy a techniky ve prospěch klienta.

Další podcasty k poslechu: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty