Univerzitu navštívili Tři králové

Tři králové na Univerzitě Palackého.
Foto: Martin Višňa
pondělí 6. leden 2020, 10:46 – Text: Martin Višňa

Narodil se Kristus Pán! Tuto radostnou novinu se vydali po významných olomouckých institucích zvěstovat Tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. Nevynechali ani Univerzitu Palackého, kde zkratkou latinského Christus mansionem benedicat (Kristus požehnej tomuto domu) ozdobili dveře pracovny rektora a cyrilometodějské teologické fakulty.

Kostýmy Tří králů oblékli olomoucký primátor Miroslav Žbánek, rektor Arcibiskupského kněžského semináře Pavel Stuška a ředitel Charity Olomouc Petr Prinz. Delegace na koních doprovázená muzikanty z Konzervatoře Evangelické akademie zavítala kromě univerzity také na radnici, do Moravského divadla nebo na Arcibiskupství olomoucké, průvod a koledu zahájila poklona narozenému králi v jeslích v dómu svatého Václava.

Vzácnou návštěvu v pracovně rektora přivítal a špekem a škvarky pohostil prorektor Petr Bilík. „Budeme rádi, když za betlémskou hvězdou po nás přijde štěstí a radost do tohoto i dalších domů univerzity a vaše mysl a srdce zůstanou otevřené po celý rok. Slyšeli jsme, že univerzita vede k otevřenosti k dobrým skutkům a že si místní charitativní instituce této činnosti univerzity váží. Za to vám děkujeme a přejeme, aby se dobro a dobročinnost šířily skrze vás i nadále,“ popřáli univerzitě Tři králové.

Zvěst o narození Ježíše Krista vyslechli také na cyrilometodějské teologické fakultě. Proděkan Tomáš Parma přislíbil, že tuto dobrou zprávu, kterých není nikdy dost, budou na fakultě nejen opatrovat, ale i šířit dál.

Průvod Olomoucí s koledou po významných institucích ve městě je součástí tradiční Tříkrálové sbírky, jejíž dvacátý ročník právě probíhá s cílem získat finanční prostředky pro lidi v ocitající se nouzi. Do olomouckých ulic se letos vydalo na 1500 dobrovolníků–koledníků. Výtěžek sbírky podpoří rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku. Část vybraných peněz bude použita na úpravy azylového domu sv. Anežky pro starší nemocné lidi a také na opravy a rozšíření hygienického zázemí pro lidi bez domova.

Zpět