Ukrainian theologians will speak about bible and catholic influences on orthodox theology

Neděle 20. říjen 2019, 12:49

In the week 21st-25th October 2019, Sts Cyril and Methodius Faculty of Theology will hose two theologians from the Ukrainian Catholic University. Roman Zaviyskyy, the dean of the Faculty of Philosophy and Theology, will present a lecture on catholic influences on orthodox theology. Halyna Teslyuk, who is a biblical scholar at UCU, will deliver two lectures: one on the parable of prodigal son and one on the book of Ruth.

21st October 2019

9:45-11:15 Roman Zaviyskyy, "East and West: The Influence of Catholic Thought on Orthodox Theology" (room U03)

22nd October 2019

11:30-13:00 Halyna Teslyuk, "The Prodigal Son: A Story about our Relationships (Marnotratný syn: Příběh o našich vztazích)." (room U09)

24th October 2019

11:30-13:00 Halyna Teslyuk, "Ruth and Booz: A Story with a Happy End" (room U04)

The lectures are open to the general public.