POZVÁNKA: Knižní novinka o arcibiskupu A. C. Stojanovi

Čtvrtek 25. květen 2023, 13:07 – Text: Lenka Peřinová

Cyrilometodějská teologická fakulta UP zve zájemce z univerzity i z řad veřejnosti na představení nové publikace doc. Jitky Jonové a P. ICLic. Jiřího Zámečníka, které se uskuteční v pondělí 29. května 2023 v rotundě v 16 hodin. Novinka nese název Novéna k ctihodnému A. C. Stojanovi. Autoři v ní připomínají sté výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana – vybrali devět momentů z arcibiskupova života, které i v dnešní době považují za aktuální.

„Rádi bychom čtenářům přiblížili život a dílo tohoto muže, často označovaného za „tatíčka Stojana“ či velkého „lidumila“. Četba připravených textů může vyústit v zamyšlení nad vlastním životem, přinést inspiraci,“ nastínila téma publikace doc. Jitka Jonová.

Koncepce novény umožňuje využít texty při pravidelných modlitbách, především za vážně nemocné. „Věřící proto chceme touto novénou povzbudit k tomu, aby se vytrvale modlili k Bohu a prosili o vyslyšení svých proseb na přímluvu ctihodného arcibiskupa Stojana,“ uzavřel spoluautor P. ICLic. Jiří Zámečník.

S osobností A. C. Stojana souvisí také název olomoucké teologické fakulty: dr. Stojan jako člen Národního shromáždění podal 21. ledna 1919 návrh, aby bohovědná fakulta v Olomouci rozšířila svůj název o dodatek „Cyrilometodějská“. Ten byl přijat, nové označení fakulty bylo schváleno a vyhlášeno nařízením vlády dne 28. dubna 1919.

Novénu společně připravili církevní historička doc. Jitka Jonová a P. ICLic. Jiří Zámečník, kněz Arcidiecéze olomoucké. Své myšlenky k povzbuzení a modlitbě připojil také velký kancléř CMTF UP Mons. Josef Nuzík. Publikaci vydala a vytiskla Matice cyrilometodějská v květnu 2023 v Olomouci. Je možné ji zakoupit v prodejnách Matice cyrilometodějské.