Pomoc někomu v těžké situaci je pro mě samozřejmostí

Diana Moskalenková si převzala diplom a cenu v UPointu.
Foto: Věra Judasová, UPoint
Středa 28. říjen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Během jarního nouzového stavu spojeného s epidemií koronaviru našila Diana Moskalenková, absolventka Charitativní a sociální práce, pro nemocnice či neziskové organizace okolo tisícovky roušek. Za svou aktivitu si vysloužila jednu z letošních Cen rektora UP za zásluhy v oblasti dobrovolnictví.

Její roušky během jarní krize uvítali například na jednotce intenzivní péče na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, také ve Vojenské nemocnici Olomouc, ve Spolku Trend vozíčkářů nebo v rehabilitačním centru v Hrabyni. A nosili je také klienti a zaměstnanci Chráněného bydlení Sociálních služeb pro seniory Olomouc, kde vypomáhala v rámci pracovní povinnosti.

„Šila jsem do přelomu dubna a května. Po nástupu na pracovní povinnost bohužel nešly všechny tyto aktivity časově dohromady. Nyní již nejsem s neziskovými organizacemi v kontaktu, ale pokud bude zapotřebí, určitě pro ně budu opět k dispozici,“ říká.

„Výpomoc v chráněném bydlení trvala od poloviny dubna asi měsíc. I po skončení nouzového stavu ale byla pomoc v tomto zařízení potřebná. A protože jsem se rozhodla si kvůli časově náročné situaci odložit státní závěrečnou zkoušku na srpen, mohla jsem tam zůstat o něco déle, už jako zaměstnanec,“ dodává Diana Moskalenková, která v létě završila své studium na Cyrilometodějské teologické fakultě UP a CARITAS – Vyšší odborné škole sociální Olomouc.

Právě ředitel vyšší odborné školy Martin Bednář svoji tehdejší studentku na dobrovolnické ocenění nominoval. Ji samotnou prý ani nenapadlo, že by se o tom, že šije a distribuuje roušky, mohl někdo dozvědět. „Velkou odměnou pro mě bylo to, že pomáhám lidem, kteří to opravdu potřebovali. Když mi pan ředitel přeposlal e-mail z neurologické jednotky intenzivní péče, měla jsem slzy v očích a motivovalo mě to dále pokračovat. Za veliké ocenění jsem tedy považovala to, že si našli čas napsat tak pěkná děkovná slova,“ prozrazuje laureátka dobrovolnické Ceny rektora UP.

„Znamená to pro mě velmi moc. Nejde jen o získání ceny, ale o to, že s nápadem na nominaci přišel ředitel školy, kterého si velmi vážím. Ocenění má proto pro mě mnohem větší přesah. Zároveň jsem ráda, že hodiny práce, které jsem do výroby roušek vložila, ocení někdo, pro koho nebyly přímo určeny, a že taková ocenění mohou motivovat více studentů se do potřebných aktivit zapojovat. Pro mě je pomoc někomu v těžké situaci samozřejmostí. Na druhou stranu pokud někdo vaši snahu ocení, je to příjemné a motivující do budoucna,“ uzavírá Diana Moskalenková, která pokračuje ve studiu na Masarykově univerzitě se specializací na poradenství.

Zpět