Niternost: Malba jako rozhovor s nejbližšími

Úterý 7. březen 2023, 11:07 – Text: Lenka Peřinová

Cyrilometodějská teologická fakulta UP zve na výstavu maleb Elišky Solovské s názvem NITERNOST. Vernisáž v přízemí budovy fakulty v Univerzitní ulici 22 zahájí v pondělí 13. března 2023 v 17 hodin děkan Vít Hušek.

Výběr maleb Elišky Solovské prezentuje tváře imaginárních dívek. Nejedná se ale pouze o fiktivní portréty: značnou roli hraje její nejmladší sestra, která se malířce stala inspirací. Obrazy ukazují na intimitu světa autorky a skrytá tajemství, dávají nahlédnout za masky, šokují polohami, do kterých autorka postavy formuje.

„Při malbě dítěte jsem si uvědomila jeho krásu a také to, jak vzácný je dětský pohled na svět. Dětská krása a čistota mi připomněla Pannu Marii, začala jsem se zajímat o křesťanská témata. Inspirují mě skvěle provedené fresky v kostele a staří mistři. Obdivuji historické umění ve všech podobách v architektuře, sochařství, a především v malbě,“ uvedla Eliška Solovská.

Mladá umělkyně se soustředí zejména na portrét: vnímá ho jako důležitý prvek k projevu emocí. S diváky komunikuje skrze lidské tělo a gesta. Velký důraz klade na krásu tváře, čistotu a něžnost dívek. Pracuje se symbolikou barev. Barvou dává najevo rozrušenost až agresi, ale také duševní klid a smíření.

O autorce:

Malbě se věnuje šest let, tvoří podstatnou část jejího života. Studovala na Střední umělecké škole v Prostějově, kde pracovala pod vedením akad. malířky Adély Jánské. Jejím nejoblíbenějším obdobím je renesance. Má ráda Itálii a klasickou realistickou malbu. Po maturitě byla přijata na Akademii Výtvarného umění v Praze. Po roce studia se vrátila na Hanou, aby přijala pracovní nabídku na místo sociální pracovnice v domově seniorů, kde se stará o nemocné klienty. Má v plánu přihlásit se na Univerzitu Palackého v Olomouci, chce studovat výtvarnou výchovu se zaměřením na vzdělání a angličtinu. Ve volném čase se věnuje mládeži ve farnosti, pořádá mládežnická setkání a duchovní obnovy na faře. Miluje přírodu, samotu a klid.

IG: @eliskasolovska

WEB: https://umelec-co-tvori.webnode.cz