Lukáš Novák z CMTF UP převzal ocenění z rukou nositele Nobelovy ceny

Foto: archiv Lukáše Nováka Fotografie 1: Lukáš Novák stojí (druhý zleva) vedle francouzského velvyslance Alexise Dutertreho (první zleva) Fotografie 2: Lukáš Novák stojí v první řadě (vlevo) vedle nositele Nobelovy ceny Jean-Marie Lehna (uprostřed)
Pondělí 24. červenec 2023, 15:07 – Text: Lenka Peřinová

Lukáš Novák, student doktorského programu Sociální a spirituální determinanty zdraví na CMTF UP, převzal v Buquoyském paláci vědeckou cenu, kterou uděluje Velvyslanectví Francie v ČR. Slavnostnímu setkání předsedal Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii, a francouzský velvyslanec Alexis Dutertre. Cena J. Derridy je jedním z ocenění, kterými velvyslanectví podporuje nejlepší mladé vědce z českých univerzit a výzkumných institucí.

Práci Lukáše Nováka s názvem Social emotions and social cognition: brain and behavioral correlates vyhodnotili pořadalé Ceny Jacquese Derridy za společenské a humanitní vědy jako třetí nejlepší. „Do soutěže jsem se přihlásil s projektem, jehož cílem bylo identifikovat oblasti mozku, které souvisejí s prožíváním soucitu vůči druhému. Přesněji řečeno, s kolegy nás zajímalo, co přesně se lidem odehrává v mozku ve chvíli, kdy cítí soucit vůči druhému. Též nás zajímalo, jaký vliv má úraz určitých částí mozku na prožívání této emoce, jež nás motivuje obětovat čas, úsilí a někdy i rozsáhlé množství zdrojů k tomu, abychom pomohli druhému člověku v nesnázích,“ přiblížil téma své práce Mgr. Lukáš Novák, který na výzkumu pracoval 12 měsíců.

Vědecká soutěž nese jméno po francouzském filozofovi, jehož texty budily značný ohlas v Evropě i zahraničí. „Ačkoli mě velmi těší, že jsem laureátem ceny, která je pojmenovaná po takto významné filozofické figuře, tato skutečnost ve mě současně vyvolává rozpaky: ačkoliv Jacques Derrida byl vlivný filozof, jehož díla se nesmazatelně zapsaly do dějin filosofie, jeho odborné texty byly pro mě i celou řadu dalších badatelů velmi složité, mnohoznačné a obtížně srozumitelné. Jeho postava je pro mě tak ideálem odhodlaného a kreativního myslitele ale současně i ztělesnění způsobu odborné tvorby, který bych ve své badatelské praxi nechtěl uplatňovat,“ prozradil Novák.

Tuto cenu získal Lukáš Novák jako jediný student z Univerzity Palackého v Olomouci. „Úspěch v této soutěži pro mě není pouze satisfakcí za čas a úsilí, které jsem do svých vědeckých projektů vložil, ale především povzbuzením k práci na badatelských aktivitách, které mohou přinášet užitek. Začínám tíhnout k tomu druhu výzkumu, jehož cílem není přinášet teoretické poznatky, ale především hmatatelné, praktické důsledky, které mohou lidem zlepšit kvalitu života ulevit od jejich duševního strádání. Získání ceny Jacquese Derridy ve mě tuto tendenci ještě posílilo. Chtěl bych současně poznamenat, že můj úspěch v této soutěži by byl obtížný bez odborné podpory mých kolegů, kteří mi s výzkumem pomáhali. Za tuto podporu bych jim všem chtěl touto formou vyjádřit velké díky,“ dodal Novák.

Soutěže se zúčastnilo celkem 68 uchazečů, které nominovaly vysoké školy nebo výzkumné ústavy na základě kvality jejich vědeckých prací v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo 7 komisí složených ze 43 českých a francouzských profesorů a vědců. Ocenění získalo 24 uchazečů v následujících kategoriích:

• Chemie – Cena Jean-Marie Lehna – Nadační fond IOCB Tech a Česká společnost chemická
  • Medicína – Cena Alberta Schweitzera – Servier
  • Farmacie – Cena Sanofi – Sanofi
  • Jaderné vědy výzkum– Cena Henriho Becquerela – EDF
  • Počítačové vědy a informatika – Cena Josepha Fouriera – Atos a IT4Innovations
  • Výzkum životního prostředí a klimatu – Cena „Make Our Planet Great Again” – BNP Paribas
  • Společenské a humanitní vědy – Cena Jacquese Derridy – Michal Martinko a CEFRES