Institut sociálního zdraví: mezinárodní projekt zkvalitní proces stárnutí

Fotky: Universidade de Aveiro
Úterý 25. červenec 2023, 15:07 – Text: Lenka Peřinová, Petra Hrušková

Institut sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty UP (OUSHI) je jedním ze 36 partnerů mezinárodního projektu SHAPES (The Smart & Healthy Ageing through People Engaging in Supportive Systems), jehož cílem je integrace technologických, organizačních, klinických, vzdělávacích a společenských řešení, která usnadní zdravé a aktivní stárnutí a udržení vysoké životní úrovně. Prostřednictvím technologií dochází k interakci domácího a místního komunitního prostředí se sítěmi zdravotní a sociální péče, což přispívá ke snížení nákladů na zdravotní a sociální péči, hospitalizaci a ústavní péči.

Díky projektu SHAPES, kterému se zaměstnanci institutu věnovali, vznikly úspěšné pilotní kampaně: více než 2 000 starších osob, pečovatelů a poskytovatelů pečovatelských služeb se zapojilo do 36 pilotních aktivit na 15 pilotních místech v 11 evropských zemích, včetně pěti referenčních míst EIP-AHA (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing Reference Sites). „V souladu s metodologickým přístupem, který vznikal 24 měsíců, probíhaly jednotlivé pilotní aktivity v cyklech spolutvorby a spolu navrhování, poté dochází ke společnému experimentování, zavádění a realizaci. Všechny fáze jsou následně vyhodnoceny,“ objasnil průběh aktivit Mgr. Ing. Zdeněk Meier, Ph.D., koordinátor projektu.

Institut (OUSHI) je vedoucím pracovního balíčku WP2, jenž se věnuje životnímu stylu starších osob, a úkolu 2.5 – ten je zaměřen na modelování „personas“ (archetypů uživatelů služeb a technologií SHAPES) a na případy užití SHAPES, které tvoří základ pro pilotní aktivity. „OUSHI do projektu přináší rozsáhlé zkušenosti se studiem sociálního a duševního zdraví a chování souvisejícího se zdravím a jeho sociálních a spirituálních determinant.  Na základě aplikace metodiky DIPEx se OUSHI podílí také na plánování rozsáhlé pilotní kampaně, zabývá se pilotními tématy a hodnocením pilotní kampaně a platformy SHAPES. Je také kontaktním místem pro český uživatelský ekosystém,“ doplnil dr. Zdeněk Meier.

Do pilotních aktivit se zapojily všechny klíčové zúčastněné strany s cílem řešit naléhavé potřeby starších osob i požadavky systémů Health&Care (H&C) a přinést řešení, která zlepší zdraví, pohodu, nezávislost a samostatnost starších osob a zároveň posílí dlouhodobou udržitelnost systémů H&C v Evropě.

Mezi poslední pilotní aktivity, na kterých se podílel tým výzkumníků z OUSHI, patří pilotní téma 4 s názvem Psychosociální a kognitivní stimulace podporující duševní zdraví a pohodu, vedené portugalskou Universitou v Aveiro. „Vybraná skupina seniorů po dobu 8 týdnů pravidelně využívala k vedenému pohybu interaktivní taneční podložku DanceMove. Jejich výsledky a dojmy byly pravidelně zaznamenávány a porovnávány s kontrolní skupinou seniorů, která podložku k dispozici neměla. Do dalšího výzkumu byla zapojena skupina seniorů, která využívala tablet k získání aktuálních informací z regionu a k navazování sociálních vztahů. Výsledky nyní zpracováváme,“ dodal Meier.

Aktuální info o pilotních aktivitách: https://shapes2020.eu/about-shapes/pilots/

Videa: