Zahraniční aktuality CMTF
Aktuality ze zahraničního oddělení rektorátu
The Welcome Office maintains close contact with international students at Palacký University and is therefore well aware of the challenges and obstacles they may encounter in everyday life. To extend our assistance beyond the scope of the Welcome Office, we would like to inform you about various services offered by the university that may be helpful to you.
Psychological and Psychotherapeutic Counseling
The Faculty of Theology offers psychological and psychotherapeutic counseling to international students from all faculties. In addition, the Faculty of Medicine and Dentistry, and the Faculty of Education provide specialized counseling tailored to the specific needs of their students. Further information is available on the Psychological and Psychotherapeutic Counseling webpage.
For exchange students, if you are in need of this type of counseling, you can contact PhDr. Jana Kvintová PhD. via email jana.kvintova@upol.cz.
Olomouc University Social Health Institute
OUSHI has a counseling center that provides psychotherapy services through a team of mental health professionals, including group therapy sessions. You can register for a session anytime and their team of experts will be more that happy to assist you with whichever problems you might have. The center offers reliable, evidence-based information grounded in real-life experiences, particularly regarding health-related challenges. For more details, please visit their website.
Spiritual Help
If you need someone to talk to about matters connected to religion, faith, or spiritual well-being, Dr. Jaroslav Franc, Th.D., is here to support you. Whether you're facing a personal crisis, struggling with questions of meaning, or simply seeking guidance on your spiritual journey, he is available to listen and help you navigate these important aspects of life with compassion and understanding. You can contact him anytime via his email jaroslav.franc@upol.cz.
The Support Centre for Students with Special Needs
The Centre is a university facility that provides comprehensive expert counseling, technical support, and therapeutic services to students with special needs across all eight faculties of Palacký University. Currently, the Centre supports over two hundred students and serves both students and university staff, offering services in Czech and English. For more information about available support, please visit their website.
Health and Lifestyle Advice
Physical and mental health are closely connected. As the old saying goes, "If the body is weak, the mind is soon to follow." If you would like to improve your physical condition but are unsure where to start, the Faculty of Education offers counseling focused on health, nutrition, eating habits, and exercise. You can find more details on their dedicated webpage.
Note: If any of the services require payment, we recommend contacting your health insurance provider to confirm whether the costs may be covered. If you were to have any troubles with these, do not hesitate to reach out to us either through our mail welcome@upol.cz or personally in our office.
V prvním červnovém týdnu se na Univerzitě Palackého v Olomouci uskutečnil jubilejní desátý ročník akce Erasmus+ International Staff Week, pořádaný Úsekem pro mezinárodní spolupráci.
Z více než stovky zájemců bylo do programu vybráno 23 účastníků z 17 partnerských institucí, zastupujících celkem 14 zemí Evropy i mimoevropských regionů. Mezi zúčastněnými byli zástupci například z Kanady, Bhútánu, Dominikánské republiky, Gruzie, Kapverdských ostrovů, Maroka, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Německa, Finska, Belgie, Španělska, Polska a Rakouska.
Ačkoliv se tato pětidenní akce, spojující odborný a společenský program, na UP koná již deset let, letošní ročník byl poprvé věnován tematice inkluze, diverzity a rovných příležitostí. Vzhledem k této náplni jsme mezi spoluorganizátory přizvali Fakultu tělesné kultury, Centrum podpory studentů se specifickými potřebami, Centrum APA a iniciativu Férová univerzita, které v této oblasti představují příklady dobré praxe.
Ještě před osobním setkáním v Olomouci proběhla online schůzka, jejímž cílem bylo představit účastníkům Univerzitu Palackého, město Olomouc i Českou republiku. Sloužila zároveň jako úvod do hlavního tématu týdne. Klíčovým bodem programu byl workshop Inclusion and Diversity Across Sociocultural Practices (Diversity: A Hundred Different Ways) vedený Mgr. Ditou Jahodovou (ČVUT) a Mgr. Klárou Čmolíkovou Cozlovou, Dis. (Akademie výtvarných umění v Praze). Workshop se zaměřil na to, jak osobní charakteristiky a prostředí ovlivňují mezilidské vztahy v akademickém prostředí – mezi pedagogy, studenty a zaměstnanci. Účastníci sdíleli zkušenosti z různých kulturních kontextů a společně hledali příklady efektivní podpory diverzity.
Fyzická část programu odstartovala uvítacím setkáním, během nějž byl podrobněji představen Úsek pro mezinárodní spolupráci a účastníci se prostřednictvím interaktivních aktivit navzájem seznámili. Následovala komentovaná prohlídka města vedená týmem Welcome Office, zakončená workshopem In Someone Else’s Shoes, zaměřeným na rozvoj empatie a porozumění s cílem snížit agresivitu a zvýšit spolupráci mezi jednotlivci. Workshop vedly Mgr. Lucie Tesařová a Mgr. et Mgr. Hana Galiová z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
V následujících dnech připravilo Centrum podpory studentů se specifickými potřebami a APA Centrum celou řadu aktivit, které účastníkům umožnily nahlédnout do života osob s různými druhy znevýhodnění. V prostorách AC Baluo si vyzkoušeli například pohybové hry na invalidním vozíku, jízdu na handbiku a tandemovém kole, chůzi poslepu, asistenci osobě se zrakovým postižením či speciálně upravené pomůcky. Nechyběly ani tzv. „hry důvěry“ na laně. Velký dojem zanechala i možnost účasti na kroužcích plavání a lezení určených dětem s poruchami autistického spektra.
Odborný program pokračoval sérií přednášek. Během prezentace Inkluze na UP představily Férová univerzita, Oddělení pro mobility a Welcome Office aktivity univerzity v oblasti podpory zahraniční komunity. Zmíněna byla například akce Inkluden, věnovaná rovným příležitostem žen a mužů, work-life balanci a dalším souvisejícím tématům. Centrum podpory studentů se specifickými potřebami se pak podělilo o konkrétní zkušenosti ze své praxe, které doplnily dvě studentky – uživatelky služeb centra – svými osobními příběhy ze studia i zahraničních výjezdů.
Vzhledem k profesnímu zaměření většiny účastníků jsme jim poskytli prostor pro prezentaci vlastních projektů a iniciativ. Zazněly například zkušenosti z projektu GESTU na TU Wien zaměřeného na podporu studentů se sluchovým postižením, Peer-to-Peer program na University of Konstanz či prezentace polské Wroclaw University of Health and Sport Sciences o třech ročnících programu In Someone’s Shoes.
Navzdory mnoha inspirativním příkladům dobré praxe se v průběhu diskusí objevily i výzvy, jimž univerzity v oblasti inkluze čelí. Společně jsme se proto zamýšleli nad možnými řešeními zejména v kontextu internacionalizace – například nad nedostatkem aktivit pro zahraniční komunitu, omezenou interakcí mezi zahraničními a domácími studenty, nedostatečnou psychologickou podporou či komplikovanými podmínkami pro mobility rodičů s malými dětmi.
Abychom týden zakončili s pozitivním výhledem do budoucna, vyzvali jsme všechny účastníky, aby před odjezdem zanechali jedno přání. Otázka zněla:
„Po těchto pěti dnech – kdybyste si mohli přát jedinou změnu na své univerzitě v oblasti inkluze, co by to bylo?“ Mezi jejich odpovědi patřilo: větší podpora studentů se specifickými potřebami, zřízení oddělení pro inkluzi a diverzitu, školení zaměstnanců v oblasti inkluze, adaptace infrastruktury a pomůcek pro studenty a zaměstnance se specifickými potřebami větší důraz na to, co je možné, nikoliv nemožné, poskytnutí podpory v oblasti well-beingu a psychického zdraví a mnoho dalšího.
My si přejeme, aby se tato přání našim novým přátelům dařila postupně naplňovat a aby tento inspirací, emocemi a porozuměním nabitý týden byl pouhým začátkem naší společné cesty za dosažením rovných příležitostí pro všechny – bez ohledu na kulturní, náboženské, sociální či ekonomické zázemí, nebo jiné specifické potřeby našich studentů a zaměstnanců.
Fulbrightova komise otevírá cyklus stipendií na akademický rok 2026/2027 a zve Vás hned na několik webinářů.
Přihlásit se na ně můžete zde, a to konkrétně na:
- Stipendium pro vědce a přednášející, profesní odborníky, Fulbright-Masarykovo stipendium-všechny kategorie: 17. června 2025 v 15 hod
- Hostování amerických stipendistů na českých univerzitách, výzkumných ústavech a kulturních institucích: 19. června v 11 hod
- Stipendia pro studenty – výzkumné pobyty: 8.října 2025 v 15 hod
Těšit se můžete nejenom na praktické shrnutí programů, ale také na účast absolventů, kteří se s vámi podělí o své zkušenosti a velký prostor bude věnován vašim dotazům.
Přehled informací o jednotlivých stipendiích naleznete v přiloženém letáku a také na webových stránkách Fulbrightovy komise.
Před nedávnem se v knihovně katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP za doprovodu irského velvyslance Alana Gibbonse, bývalého rektora UP Martina Procházky a zástupců města a kraje slavnostně otevřel irský koutek. O tom, že spolupráce s poslední anglicky mluvicí zemí v Evropské unii pokračuje i nadále, nás mohl přesvědčit i koncert tradiční irské hudby v podání pražské kapely Conamara Chaos, který se odehrál 24. května v olomouckém Jazz Tibet Clubu.
Folkovou kapelu Conamara Chaos vede dr. Radvan Markus, který na Karlově univerzitě vyučuje irštinu a irskou literaturu. Kromě toho posledních deset let učí irštinu i na olomoucké katedře anglistiky a amerikanistiky. Irské literatuře se věnuje i mimo akademickou půdu – v roce 2017 vyhrál jeho překlad knihy Máirtína Ó Cadhaina Cré na Cille (česky vyšlo jako Hřbitovní hlína) cenu Magnesia Litera. V neposlední řadě je nadaný hudebník. Hraje na flétnu, irskou píšťalku i na buzuki. Na housle ho v kapele doprovází jeho manželka Jana Markusová, na kytaru Martin Jankovec a na tradiční irský bodhrán hraje Ladislav Veselý. V kapele také zpívá a hraje na kontrabas Svatka Hlávková Štěpánková. Název kapely Conamara Chaos odkazuje k členité části povrchu Jupiterova měsíce Europa, která se jmenuje podle specifického terénu oblasti na západě Irska. Na sobotním koncertě jsme mimo jiné mohli zaslechnout písně z jejich nového alba Anord, na kterém se mísí tradiční irské písně s jejich autorskými skladbami. Více informací o kapele najdete na https://www.conamarachaos.cz/.
Koncert se odehrál pod záštitou univerzity a města Olomouc. Ze strany univerzity poskytly finanční podporu rektorát, filozofická fakulta a katedra anglistiky a amerikanistiky. Zvláštní poděkování patří Tereze Kalouskové z oddělení mezinárodní spolupráce za pomoc při organizaci. Finanční prostředky a podporu poskytlo také město Olomouc. Zde patří poděkování členům oddělení zahraničních vztahů, konkrétně Haně Ederové a jejímu týmu. Akce se zúčastnil i primátor města Olomouce Miroslav Žbánek, který měl před koncertem krátký proslov. Poděkování patří v neposlední řadě také manažerovi klubu Romanu Fojtáškovi za pomoc při organizaci koncertu. Dvouhodinový program přilákal široké publikum nejrůznějších národností a věkových skupin. V hledišti Jazz Tibet Clubu bylo plno a nechyběl ani tanec – hudbu si užívali dospělí i děti.
Vystoupení si užili jak diváci, tak kapela. Večer irské hudby opět potvrdil, jak silné jsou kulturní vazby mezi Irskem a Českem. Věříme, že se stane impulsem k další mezinárodní spolupráci na úrovni univerzity, města i regionu.
David Livingstone, katedra anglistiky a amerikanistiky FF UP, z angličtiny přeložila Maxie Ivanová
Studentská síť Erasmus Student Network (ESN) nedávno spustila nejnovější vydání průzkumu ESNsurvey, největšího studentského průzkumu zaměřeného na studentské výměnné programy a internacionalizaci vysokoškolského vzdělávání z pohledu studentů.
Průzkumu se mohou zúčastnit studenti, kteří byli na výměnném pobytu v posledních dvou letech (ale i před rokem 2023), všichni zahraniční studenti, kteří studují v zahraničí (včetně naší univerzity), a také studenti, kteří na výměnném pobytu nebyli.
Vyplněním dotazníku můžete vyhrát pobyt v hotelech Meininger, poukaz Ryanair nebo Interrail Global Pass!
Prostřednictvím tohoto dotazníku Erasmus Student Network zkoumá možnosti, jak vylepšit program Erasmus+ a další programy studentské výměnné programy, a potřebuje vaši pomoc. Zabere vám to jen asi 20 minut a dotazník je zcela anonymní.
Máte-li jakékoli dotazy, můžete kontaktovat ESN na adrese surveyteam@esn.org.
Bilaterální spolupráce: Japonsko
Velvyslanectví Japonska v ČR na pokyn Ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a technologie Japonska (MEXT) informuje o nové výzvě pro podávání žádostí o tzv. stipendia japonské vlády. Tato stipendia mohou využít:
- absolventi BSP anebo studenti či absolventi MSP a DSP k pobytům v délce 18 až 24 měsíců (stipendium Research Students)
- absolventi SŠ anebo studenti prvních ročníků VŠ k absolvování BSP, případně navazujícího MSP - délka studia 5 až 7 let vč. jazykové přípravy v délce 1 rok (stipendium Undergraduate Students
Podrobnosti k požadovaným dokumentům a další pokyny k podávání žádostí naleznete v detailu nabídek na Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 2. června.
Bilaterální spolupráce: Vietnam
Díky nedávnému podpisu dohody o spolupráci v oblasti školství mezi Českou republikou a Vietnamem mohou studenti BSP, MSP a DSP využít nabídku stipendijních pobytů ve Vietnamu v délce 2 až 10 měsíců. Čeští studenti získají bezplatné studium, ubytování a stravování poskytované za stejných podmínek jako vietnamským studentům a stipendium mezi 3 630 000 a 4 100 000 VND měsíčně. Podrobnosti k požadovaným dokumentům a další pokyny k podávání žádostí naleznete v detailu nabídky na Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 31. května
Bilaterální spolupráce: jazykové kurzy Vietnam
Vietnamská partnerská agentura Centrum pro rozvoj mezinárodního vzdělávání zprostředkovává studentům českých VŠ možnost absolvování jazykových kurzů vietnamštiny. Přijímající strana hradí účast v kurzu, ubytování, stravování a doprovodný program. Seznam požadovaných dokumentů a pokyny k podávání žádostí naleznete v detailu nabídky na Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 31. května.
Zahraniční studium: stipendia italské vlády
Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Itálie vypsalo výzvu k získání stipendia ke studiu MSP a DSP na italských univerzitách, grantu na výzkum pod dvojím vedením, příp. na Akademii umění, hudby a tance (AFAM) od akademického roku 2025/2026 (s podporou v max. délce 9 měsíců). Nabídka dále obsahuje stipendia na kurzy italštiny v délce 3 měsíců pro studenty s minimální požadovanou úrovní B1. Přihlášky se podávají přímo přes portál Study in Italy. Na devítiměsíční pobyt stipendista celkem obdrží částku 9000 EUR (ve třech splátkách). Podrobnosti k podání žádosti naleznete v detailu nabídky na webu Italského institutu Praha. Termín pro podání přihlášek: 16. května.
Zahraniční studium: stipendia thajských VŠ
Thajské ministerstvo vysokého školství, vědy, výzkumu a inovací vydalo dokument s přehledem nabídek stipendií na rok 2025 pro pregraduální i postgraduální studium v přírodovědných, technických a společensko-vědních oborech na thajských vysokých školách. Ne všechna stipendia jsou určena ucha-zečům z Evropy, informace je vždy uvedena v detailu nabídky v řádku „Nationality“.
Zahraniční studium: stipendia pro studium výuky čínštiny
Čína nabízí zahraničním vyučujícím čínštiny a studentům aspirujícím na výuku čínštiny stipendia k absolvování bakalářského, magisterského a doktorského studia v Centru pro výuku jazyků a spolupráci. Stipendia jsou k dispozici také k jedno-semestrálnímu studiu a rovněž ke 4týdennímu intenzívnímu studiu se zaměřením zejména na uchazeče, kteří zamýšlejí celé studium v ČLR. Přihlášky se podávají přes web Center for Language Education and Cooperation.
Letní jazyková škola němčiny
Program AKTION ČR – Rakousko nabízí účast na letních školách výuky němčiny, tzv. Sommerkolleg, které se konají v Českých Budějovicích a Poděbradech. Program nabízí intenzivní výuku němčiny vedenou rakouskými lektory, každodenní komunikaci s rakouskými studujícími a doprovodný program. Veškeré informace, v jakém termínu a jak podat žádost naleznete na stránkách programu. Termín pro přihlášení: 31. května.
Letní škola Transparency International 2025
Transparency School je letní škola zaměřená na boj proti korupci, jejímiž účastníky jsou zájemci o protikorupční problematiku ze soukromé, veřejné či akademické sféry a nevládních organizací. Letní škola probíhá ve spolupráci s Právnickou fakultou Mykolas Romeris University a National M. K. Čiurlionis School of Art v termínu 30. 6. až 4. 7. 2025 v litevském Vilniusu. Termín pro přihlášení je do 18. května na stránkách iniciativy.
Zdroj: Akademická informační agendura, Dům zahraniční spolupráce
Erasmus pro podnikatele je unikátní výměnný program Evropské unie. Přináší začínajícím podnikatelům, nebo těm, kteří o podnikání teprve přemýšlejí, šanci načerpat zkušenosti v zahraničí. Program nabízí pobyt v jedné ze 39 zemí Evropy v délce 1 až 6 měsíců. Vycestovat lze s jakýmkoliv podnikatelských nápadem.
Finanční podpora pro vyjíždějící účastníky je až 1200 EUR/měsíc.
Programu se mohou zúčastnit studenti, kteří začínají podnikat nebo o tom zatím pouze přemýšlejí, tedy začínající podnikatelé s podnikatelskou zkušeností max. 3 roky (není nutné mít živnost ani IČO).
Zároveň se mohou přihlásit i ti, kteří již svou firmu vybudovali, chtěli by do ni na pár měsíců přijmout svěží a perspektivní nováčky a ideálně jim předat nějaké své zkušenosti, tedy hostitelské podnikatele (společnost registrovaná v ČR, nutno v ní mít exekutivní funkci, podnikatelské zkušenosti více než 3 roky).
Profesní obor účastníka není nijak limitovaný, může se jednat o běžnější profese, či o něco velice specifického.
Jazyk, ve kterém pobyt proběhne, musí být jazykem EU. I když se nejvíce pobytů realizuje v anglickém jazyce, není to nutnost. Např. pobyty v Německu a Rakousku lze realizovat v němčině, pobyty na Slovensku v češtině/slovenštině atp.
Navíc získáš finanční podporu až 1200 EUR měsíčně.
Více informací najdete na webu Regionální rozvojové agentury.
Zdroj: www.rera.cz
Zahraniční oddělení Mykolas Romeris University v litevském Vilniusu hledá stážistu na dobu 2-4 měsíců.
Pracovní náplň
- správa a tvorba obsahu na sociální sítě
- podílení se na organizaci pořádaných akcí
- propagace aktivit Zahraničního oddělení a možností výjezdů do zahraničí
- komunikace se zahraničními i lokálními studenty
- správa a aktualizace webových stránek
Vybraný uchazeč může požádat o finanční podporu programu Erasmus+ ve výši 690 EUR/měsíc (z programu Erasmu+ lze hradit maximálně 3 měsíce pobytu).
V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis a motivační dopis v anglickém jazyce na adresu traineeship@mruni.eu.
Další informace naleznete v tomto letáku.
Měsíční přehled aktualit AIA s pozvánkami na akce, nabídkou stipendií a dalších vzdělávacích aktivit.
Lecture Series on Fluid-Structure Interaction for Nuclear Applications
Von Karmanův ústav dynamiky tekutin, přední světové pracoviště pro výzkum na poli mechaniky tekutin se sídlem v Belgii pořádá cyklus přednášek „Lecture Series“ pro studenty jaderné fyziky a příbuzných oborů, kde se uplatňuje proudění tekutin. Cyklus přednášek je rozdělen do čtyř dnů od 31. 3. do 3. 4. 2025 se uskuteční v sídle von Karmanově institutu dynamiky tekutin. Účast je možná také online. Registrace účastníků probíhá na webových stránkách VKI.
Bilaterální spolupráce: stipendia Ukrajina
V návaznosti na „Dohodu mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvem školství a vědy Ukrajiny o spolupráci v oblasti školství a vědy“, která byla podepsána v Praze 22. 11. 2022, jsou ČR poskytována stipendia k absolvování celého VŠ studia v BSP, MSP nebo DSP na jedné z ukrajinských univerzit. Pokyny pro přihlášení najdete v detailu nabídky. Žádosti přijímá MŠMT přes portál Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 15. března.
Lotyšsko – výzva k podávání žádostí na letní školy v r. 2025
Od 1. 2. jsou na webových stránkách Lotyšské státní agentury pro rozvoj vzdělávání (VIAA) zveřejněny informace k letním školám v roce 2025. Zájemci z ČR využijí k podání přihlášky kontakt na organizátora letní školy, jejichž seznam lotyšská agentura poskytuje na svých stránkách. Více informací je k dispozici na webu VIAA. Termín pro podávání přihlášek: 1. dubna.
Lotyšsko – výzva k podávání žádostí pro studenty BSP, MSP a DSP
Od 1. 2. jsou na webových stránkách Lotyšské státní agentury pro rozvoj vzdělávání (VIAA) zveřejněny informace k pobytům studentů BSP, MSP a doktorandů v akademickém roce 2025/2026. Přihlašování probíhá online na stránkách lotyšské agentury. Další informace k výběrovému řízení a stipendiím jsou k dispozici na webu VIAA. Termín pro podávání přihlášek: 1. dubna.
Výzkumné stáže: Wirthův institut pro rakouská a středoevropská studia (Univerzita v Albertě, Kanada)
University of Alberta v Edmontonu nabízí doktorandům z ČR stipendium Czech Doctoral Research Fellowship k realizaci výzkumných pobytů na Wirthově institutu pro rakouská a středoevropská studia. Stipendia jsou udělována studentům humanitních, společenskovědních a uměleckých oborů na podporu výzkumné činnosti vedoucí k úspěšné obhajobě jejich disertace. Žádosti přijímá University of Alberta (rawright@ualberta.ca). Bližší informace naleznete na webu MŠMT. Termín pro podání přihlášek: 1. dubna.
Německo, BTHA – letní školy a jazykové kurzy v Bavorsku
Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) nabízí stipendia na letní školy a jazykové kurzy v Bavorsku. Ucházet se mohou studenti, doktorandi, vyučující a vědečtí pracovníci z veřejných VŠ v ČR. Přihlášky se podávají přímo přes web BTHA. Bližší informace naleznete na stránkách BTHA. Termín pro podání přihlášek: 26. března.
Rumunsko – Mezinárodní studentský týden v Temešváru (ISWinT)
Mezinárodní studentský týden v Temešváru (ISWinT) je vzdělávací interkulturní festival, který pořádá Liga studentů Fakulty automatizace a počítačů s podporou Polytechnické univerzity v Temešváru. Festival se koná v termínu 29. 7. až 9. 8. 2025 a je určen mezinárodním studentům od 18 do 30 let. V rámci festivalu budou mít studenti příležitost zapojit se do diskusí o důležitých celosvětových tématech, poznat jinou kulturu a rumunský životní styl. Registrace probíhá online na webu iswint.ro.
Maďarsko – Letní škola evropských studií
Studenti z ČR mají možnost získat plné stipendium pro účast na letní škole evropských studií, která proběhne prezenčně 6. až 19. 7. 2025 v maďarské Pécsi. Letní škola je příležitostí strávit dva týdny léta na univerzitě v Pécsi, získat mezinárodní zkušenosti a zároveň kredity. Více informací naleznete v letáku akce. Uzávěrka přihlášek: 1. dubna 2025.
Sotva jsme se rozloučili se zahraničními studenty ze zimního semestru a už jsme na Orientačním týdnu v prostorách Přírodovědecké fakulty vítali s více než sto dvaceti novými studenty z celého světa, kteří na naší univerzitě stráví následujících pět měsíců.
Týdenní program jsme v pondělí 3. února zahájili představením nejen Univerzity Palackého v Olomouci a jejích součástí, ale také našeho UNESCO města a Česka jako kulturně a historicky bohaté země. Na programu byly prezentace od Akademik Sport Centra, Welcome Office UP, ESN UP Olomouc, Udržitelné univerzity ši Správy kolejí a menz.
Chybět nesměla ani přednáška na téma české kultury a historie vedená vedoucí Oddělení pro partnerství, Mgr. Terezou Kalouskovou. Své (nově) nabité znalosti se studenti mohli otestovat během kvízů a tři nejlepší vyhrát malou pozornost.
Úterní, středeční a čtvrteční program byl pak tematicky mírnější, ovšem obsahově stále nabitý. Studenti, kteří se k nám sjeli ze čtyř kontinentů, dostali během těchto dní možnost naučit se základy českého jazyka a poslechnout si praktické informace týkající se nejen jejich studia na UP, ale i mimouniverzitního života v Olomouci.
Program Orientačního týdne završilo setkání s Policií ČR, při němž se studenti dozvěděli praktické informace týkající se českých zákonů či jejich práv a povinností v naší zemi.
Jako každý semestr, i nyní byli studentští dobrovolníci z ESN UP Olomouc naší velkou pomocí, kteří své nové "spolužáky" provedli po univerzitních zařízeních a dalších praktických místech v Olomouci.
Děkujeme všem přednášejícím a pomocníkům za další úspěšný Orientační týden a všem studentům přejeme co nejvíce příjemných a obohacujících zážitků a nově navázaných přátelství.